Нацбанк готує сценарій на "чорний день" через блокування постачання вугілля з Донбасу - Гонтарева

Дата публікації
Перегляди
5832
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Нацбанк готує сценарій на "чорний день" через блокування постачання вугілля з Донбасу - Гонтарева

Голова НБУ Валерія Гонтарева / Фото: Reuters

Блокування вплинуло на роботу металургії, яка забезпечує Україну значною частиною валюти.

Замість обіцяного пом'якшення валютних обмежень в Україні Нацбанк може знову запровадити жорсткі правила. Причина – зменшення валютних надходжень від металургії. Вона скоротила виробництво через брак вугілля, постачання якого з окупованого Донбасу вже місяць блокують активісти.

Про це в інтерв'ю Reuters сказала голова Нацбанку Валерія Гонтарева.

"Негативні наслідки для нашого платіжного балансу можуть бути на рівні 2 мільярдів доларів. З одного боку, можемо побачити зменшення надходжень валютної виручки від металургів, а з іншого боку - попит на валюту, яка необхідна для купівлі вугілля", - сказала Гонтарева.

За підсумками 2016 року частка металургії в експорті становила 8 млрд доларів – чверть сукупного експорту України.

"Якщо зупиняється металургія, значить будемо робити антикризові заходи", - попередила Гонтарева.

Глава НБУ також розповіла, що ситуацію на Донбасі та наслідки через можливе загострення війни обговорили з Міжнародним валютним фондом.

"У нашому базовому сценарії макропрогнозу ці події не закладені. Але у нас є сценарій і на "чорний день". Ми розуміємо, як будемо реагувати в плані платіжного балансу і банківського регулювання", - сказала Гонтарева, але не розкрила деталей.

Нагадаємо, жорсткі заходи на валютному ринку Нацбанк ввів восени 2014-го та на початку 2015-го. Тоді через загострення війни на Донбасі на валютному ринку розпочалася паніка й долар із 8 грн у 2013 році сягнув 36 грн.

У березні 2015-го МВФ пішов назустріч Україні й схвалив 4-річну програму розширеного кредитування на загальну суму 17,5 млрд доларів. Завдяки цим грошам, а також відносній стабілізації на Донбасі економіка України за підсумками 2016 року показала зростання на 2%. Пізніше НБУ поступово почав скасовувати обмеження.

Гонтарева уточнила, що "базовий сценарій", який передбачає відсутність загострень у зоні АТО, збереження макроекономічної стабільності та продовження співпраці з МВФ, передбачає подальше скасування обмежень. Зокрема, регулятор хоче збільшити ліміт відкритої валютної позиції банків до 5% їхнього капіталу з нинішніх 0,5%, що вдесятеро збільшить суму валюти, яку банки зможуть купувати і продавати за власні кошти. Відповідно це зменшить необхідність в інтервенціях НБУ, який часто купує або продає валюту для згладжування короткострокових дисбалансів між попитом і пропозицією.

"Все, що пов'язано з експортними-імпортними операціями, інвестиціями – у нас пріоритет, щоб тут не було ніяких обмежень. Перший пріоритет, який зараз хочемо вирішувати, - це виплата дивідендів за 2016 рік", - сказала Гонтарева.

Базовий сценарій передбачає отримання ще чотирьох траншів МВФ на суму 5,4 млрд доларів, з яких 1 млрд доларів – уже в найближчі тижні.

"Для отримання цього траншу ми виконали всі попередні умови і структурні маяки", - запевнила Гонтарева.

Нині узгоджують терміни реалізації реформ, що необхідні для отримання наступних траншів.

Незважаючи на те, що переговори про завершення третього перегляду виконання програми і отримання четвертого траншу затягнулися з минулого року, глава НБУ впевнена, що у Києва є всі шанси отримати всю суму за рік.

"Транші ви можете об'єднувати, щоб не треба було весь час робити рев'ю, можна брати підвищені зобов'язання, зробити реформи швидше", - сказала Гонтарева.

Раніше прем'єр-міністр Володимир Гройсман розповів, як влада вирішуватиме питання з блокуванням вугілля з Донбасу та чи будуть віялові відключення світла в рамках надзвичайного режиму в енергетиці, який ввели 17 лютого щонайменше на один місяць.

Валерія Гонтарева не бачить загроз у діяльності банків з російським капіталом в Україні

Валерія Гонтарева не бачить загроз у діяльності банків з російським капіталом в Україні

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Підпал будинку Гонтаревої
Дата публікації
Перегляди
5832
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація