Накопичувальна пенсія: коли система може з'явитися в Україні та який досвід має Польща

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Накопичувальна пенсія: коли система може з'явитися в Україні та який досвід має Польща

УНІАН

Схожа на нашу пенсійна система існувала в Польщі до початку 1999 року.

Відсутність накопичувальної пенсійної системи - злочин проти України, а солідарна система вже через 15 років взагалі не зможе забезпечувати українців виплатами, - заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

У сюжеті "Сніданку з 1+1" розповіли, коли накопичувальна система може з'явитись в Україні, та як вона діє у сусідній Польщі. 

Під час зустрічі зі студентами Львівської політехніки прем'єр Денис Шмигаль розповів, що має своєрідний список злочинів проти України за 30 років. Одним із таких злочинів він назвав відсутність накопичувальної пенсійної системи, а тому пообіцяв уже невдовзі виправити це: "Тобто кожен з нас має подбати про свою пенсію, напевно, вже з молодого віку. Насправді, ми будем створювати накопичувальну пенсійну систему вже від наступного року. Тобто кожен з вас зможе накопичувати собі пенсію і буде мати якусь невелику соціальну пенсію, як в розвинених країнах, що дає держава", - пояснив очільник уряду.

"Сніданок" запитав українців не пенсійного віку і виявилося, вони або взагалі не замислюються про пенсію, або більше покладаються на себе, аніж на державу.

Схожа на нашу пенсійна система існувала в Польщі до початку 1999 року, а тепер система мішана. Зараз вона має три рівні. Умовно - це обов'язковий, обов'язково-добровільний і добровільний. Перший рівень - обов'язкові 12% від зарплати до державного фонду. Другий - це ще одне обов'язкове відрахування, яке становить 7% від зарплати, але вже до того фонду, який обирає людина. Третій рівень - це повністю добровільні внески.

Коли накопичувальна пенсійна система буде в Україні і як вона діє в Польщі

Коли накопичувальна пенсійна система буде в Україні і як вона діє в Польщі

"Фонд займається інвестуванням, на власний розсуд, твоїх коштів і збирає для тебе додаткову, скажемо так, вигоду, аби пізніше ти міг отримати гідну пенсію. Щодо третього рівня, то людина може як сплачувати туди кошти, так і не сплачувати. Немає жодної фіксованої суми. Можна обирати, чи робити це щомісячно, один раз на рік чи взагалі тоді, коли з'являються вільні кошти", - розповів мешканець польської Варшави Богдан Приступа.

До 2014 року ця система працювала без перебоїв, але потім польський уряд помітив діру в пенсійному бюджеті. "У 2014 році держава вирішила, що на солідарній системі грошей не вистачає, і забрала всі гроші з індивідуальних рахунків", - додає чоловік.

Через це поляки не активно роблять і добровільні внески. Вони бояться, що одного дня держава може забрати і їх, якщо помітить діру в пенсійному фонді.

Найкраще працюють пенсійні системи, де взагалі немає солідарної складової. Тобто кожен відкладає сам собі. Проте така система може існувати лише в державі, де існує потужна соціальна підтримка громадян, які не змогли накопичити гроші, а також, де держава в жодному разі не дозволяє зазіхнути на індивідуальні внески людей.

Наступна публікація