Нарада "безпорадних" і "сліпих". Чиновники з виробниками обговорили, чому здорожчала курятина

За останні два місяці курятина додала в ціні 25%.

Протягом липня-серпня, відколи в Україні скасували державне регулювання цін на соціальні продукти, вартість курятини зросла в середньому на чверть.

Причин здорожчання кілька. Перша з них – бо яловичина та свинина дорожчі (через африканську чуму виробники скоротили кількість поголів'я свиней), тож споживачі перейшли на дешевшу курятину. Інша причина – на українському ринку не достатньо пропозиції курятини, бо виробники більш зорієнтовані на експорт, де можна більше заробити. А миттєво збільшити виробництво для внутрішнього ринку не можуть. Водночас зросли в ціні складові собівартості – зарплата, енергоресурси, корми та обладнання, що доводиться купувати за валюту на тлі девальвації гривні. Про це йшлося на нараді в Антимонопольному комітеті, де також були представники Міністерства аграрної політики та продовольства, Міністерства економічного розвитку і торгівлі, галузевих асоціацій, найбільших національних роздрібних торговельних мереж, виробники курятини.

Представник Мінагрополітики оперував цифрами Держстату і сказав, що не бачить дефіциту м'ясної продукції на українському ринку. Водночас він констатував, що цього року українці споживають більше м'яса, ніж торік: прогнозований показник за підсумками 2017-го буде 53 кілограми проти торішнього 51 кілограма. Проте замість свинини та яловичини українці почали більше їсти дешевшу курятину.

Водночас голова Антимонопольного комітету Юрій Терентьєв наголосив, що до компетенції АМКУ "не входить процес регулювання ціни на товари, впливу на комерційну стратегію підприємств, адміністративно орієнтуючи їх на пріоритетність наповнення товарами внутрішнього ринку. Діяльність АМКУ полягає у виявленні і припиненні порушень законодавства про захист економічної конкуренції. При цьому всі, хто мають докази порушення на ринку м'яса курятини можуть вже зараз надати їх до АМКУ".

Ще на початку серпня Антимонопольний комітет попросив виробників курятини обґрунтувати здорожчання своєї продукції. Нині збирає та вивчає відповіді.

"За результатами перевірки такої інформації, якщо підтвердиться необґрунтованість підняття цін та ознаки вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції, то комітетом будуть здійснюватися подальші процесуальні дії з метою припинення порушення", - сказав Терентьєв.

Нагадаємо, в Україні за літо здорожчали майже всі соціальні продукти, ціни на які раніше регулювала держава. Здешевшали лише сезонні овочі, вартість яких восени знову зросте. Кілограм курятини два місяці тому коштував у середньому 45,5 грн, а нині вже на 8 із половиною гривень дорожче - майже 54 грн.

Залиште свій коментар