Населення продовжує скуповувати іноземну валюту

Нацбанк опублікував звіт, в якому сказано, що за 2010 рік приріст готівкових доларів і євро поза банківської системи склав 7,3 мільярда доларів.

За минулий рік приріст готівкових доларів і євро поза банківської системи склав 7,3 мільярда доларів. Це трохи менше, ніж у 2009-му - 9,7 мільярда доларів, наголошується в опублікованому в п'ятницю звіті Нацбанку. Незважаючи на стабілізацію курсу гривні, відтік валюти з банків в останні чотири місяці минулого року посилився. При цьому обсяг купівлі валюти населенням у грудні перевищив її продаж і склав рекордну в минулому році суму - 1,7 мільярда доларів.

Концентрацію іноземної валюти поза банківською системою начальник відділу аналізу фінансових ринків ІНГ Банк Україна Олександр Печеріцин пояснив "відновленням купівельного попиту, що стимулює "сірий" імпорт, особливо наприкінці року - перед новорічними святами", пише "Комерсант-Україна".

З ним згодний президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. "Пік закупівлі валюти спостерігається в кінці року, потім слід невеличке затишшя до весни, - говорить експерт .- Проте минулого року сезонний чинник був посилений відновленням купівельного попиту, чим і пояснюється таке різке зростання скупки валюти в кінці року". До того ж голова НБУ Володимир Стельмах заявляв, що до кінця року курс долара може перевищити 8 гривень за долар. "Частково сплеск пояснюється посиленням девальваційних настроїв", - додав Печерицин.

Обсяг іноземної валюти на руках у населення в 2011 році може виявитися навіть більше, ніж у минулому році, прогнозують економісти. "Враховуючи, що більша частина цієї валюти купується не населенням, а бізнесом для "сірих" схем, таке зростання закупівель означає збільшення в країні частки тіньової економіки. Більш того, цей фактор здатний звести до нуля зусилля Нацбанку і уряду з поліпшення поточного рахунку платіжного балансу", - вважає економіст ІК BG Capital Віталій Ваврищук.

Нагадаємо, зростання закупівель валюти населенням у жовтні привів до формування дефіциту платіжного балансу в 578 мільйонів доларів. "Посилення податкового тиску дає підстави очікувати, що частка тіньової економіки в країні зросте, як і потреба в готівковій валюті", - додав Охрименко.

Втім, експерти сумніваються, що зростання закупівлі валюти населенням становить загрозу для платіжного балансу. "Він повністю покривається припливом капіталу по інших каналах, так що поки не можна говорити, що ситуація має загрозливий характер", - вважає Олександр Печерицин. Для посилення контролю пан Ваврищук рекомендує відстежувати і публікувати дані про купівлю/продаж готівкової валюти банками. "Такі дані в розрізі по кожній установі дозволять Нацбанку зробити ситуацію більш керованою", - вважає він.

Читайте також:

НБУ дозволив списувати кредити з простроченням понад 90 днів

Українців закликали не брати кредити в російських рублях

Суд підтвердив незаконність видачі банками валютних кредитів

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: