Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Наслідки Brexit. Які головні вигоди та втрати отримає Україна після виходу Великобританії з ЄС

Сорос став чи не єдиним крупним фінансистом, хто отримав прибуток після референдуму в Британії.

400 найбагатших людей світу, із засновником комп'ютерної корпорації Microsoft Біллом Гейтсом включно, через Brexit збідніли на 127 з половиною мільярдів доларів загалом за підсумками біржових торгів у п'ятницю, 24 червня.

Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.Тиждень.

Але знову вже вдруге за своє життя на обвалі фунта стерлінгів виграв геніальний американський фінансист Джордж Сорос. Як вплине на фунт референдум про вихід з Євросоюзу, найбільший гравець валютного ринку передбачив, очевидно, заздалегідь. Бо ще на початку червня раптово повернувся на фінансовий ринок і почав скуповувати золото та акції золотодобувних підприємств. Тепер мільярдер заявляє, що ЄС терміново потребує реформ, якщо хоче уникнути хаотичного розпаду.

Київські обмінники на обвал фунта поки що не зреагували. Навпаки: за спостереженнями ТСН, гривня на 10 копійок навіть зміцніла. Але це не надовго, застерігають експерти.

Про те, що Британія залишає Євросоюз, українці чули. Але на питання, до чого призведе вихід країни, відповідають по-різному – кажуть, або ніяк, або не знають.

Тим часом на світ Brexit спричиняє ефект землетрусу. Першими від його поштовхів страждають фінансові ринки – фунт падає до 30-річного мінімуму. І тягне за собою європейську валюту, яка дешевшає відносно долара на понад 3,5%. Далекі цифри виявляються для українців набагато ближчими, ніж вони думають.

"Євросоюз – наш найбільший зараз торгівельний партнер, у нас 34% експорту зараз іде до Євросоюзу", – пояснює фінансовий аналітик Олена Білан.

Експерти кажуть, що європейські фінансові проблеми на Україну вплинути можуть і ще й сильно. Споживачі із Євросоюзу поповнюють нашу державну скарбничку на 20% ВВП, каже експерт. І частину цих грошей ми можемо втратити, якщо європейська валюта і далі слабшатиме. Йдеться про величезну дя України суму – 2 млрд доларів. Для порівняння – це майже половина оборонного бюджету України. Цю суму також можна порівняти із тією, яку держава цьогоріч витратить на субсидії для населення.

"Цілком можливе просідання нашого ВВП у разі девальвації на рівні 10% євро. А це найбільш вірогідний прогноз навіть у середньостроковій перспективі. Це означає, що ми можемо недорахуватися 2% нашого ВВП, для нас це катастрофа", – наголошує директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

Вихід Британії з Євросоюзу може підкинути Україні ще одну неприємність – складнощі із довгоочікуваним безвізовим режимом. Європейським лідерам доведеться зважати на підігрітий друзями Кремля страх населення перед чужинцями-мігрантами, який уже підштовхнув до виходу британців.

"Чи може це скасувати безвізовий режим – не може. Але очевидно, що це може вплинути на часові терміни. Європейський парламент буде дискутувати щодо внутрішніх проблем. І десь на вересень може відтерміновуватись дискусія у сесійній залі відносно безвізового кейсу для України", – прогнозує перший заступник голови Верховної Ради Ірина Геращенко.

Та чи не найбільша небезпека від британського виходу причаїлася на політичному фронті. Під загрозою – широка міжнародна підтримка України. Експерти кажуть, що Путін має привід відкоркувати шампанське, адже зберегти єдність щодо санкцій проти Росії Брюсселю стане набагато важче.

"Навряд чи зможуть європейські лідери підтримати далі санкції проти Росії, через шість місяців, коли буде наступне голосування. Оскільки і останнє рішення далось надзвичайно важко – основна причина в тому, що настрої, націоналістичні настрої, тобто намагання захистити національні інтереси кожної з держав членів ЄС", – говорить співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник.

Саме на національних інтересах спекулюють євроскептики та друзі Кремля у багатьох країнах. Так, власний референдум про вихід із ЄС уже хочуть словацькі націоналісти, і навіть збирають за це підписи. Про вихід з Євросоюзу подумує і Фінляндія. Такі ж заяви – на вустах французьких ультраправих політиків та шведських євроскептиків.

"Є націоналістичні настрої в Іспанії, Італії, Франції. Теж дуже великі країни", – наголошує економіст Ерік Найман.

Утім, залишити ЄС Британії буде не так просто – процес виходу триватиме щонайменше два роки. І за цей час єдина Європа може змінитися. Після влаштованого британцями землетрусу політики шукають спосіб зробити Євросоюз більш гнучким. І це – привід для обережного оптимізму: експерти кажуть, що такий намір може принести нові можливості вже для України.

"Чим довший буде процес виходу, тим більше шансів на внутрішні реформи в самому ЄС, зокрема, на ті внутрішні зміни, які будуть вигідні для України і країн, що не є членами ЄС", – каже український політичний аналітик Інституту Євро-Атлантичного співробітництва, експерт з питань зовнішньої та внутрішньої політики України Володимир Горбач.

Сама ж Британія, як постійний критик політики Кремля і один із головних гарантів цілісності України за Будапештським меморандумом, залишається нашим партнером. Звісно, якщо сама не розпадеться. Україні лишається сподіватися, що путінська Росія не дочекається такого фіналу для найамбітнішого проекту людства – об'єднаної Європи

Катерина Федорченко, Оксана Щербина, Валерія Ковалінська, Ольга Нескородяна

Відео Як Brexit вплине на українську гривню

Залиште свій коментар

Вибір редакції