Нацбанк починає продавати пільгові долари

Успіх валютних аукціонів НБУ надихнув його з сьогоднішнього дня продавати банкам долар за пільговим курсом і для погашення валютних кредитів.

Нацбанк змінив правила проведення валютних аукціонів. З сьогоднішнього дня НБУ продаватиме долари за пільговим курсом не тільки для погашення поточних кредитних зобов'язань, але і для дострокового погашення валютних кредитів. Максимальна сума, яку зможе придбати банк для кожного позичальника, складає 50 тисяч доларів.

Рішення НБУ продавати валюту по пільговому курсу для дострокового погашення кредитів, ймовірно, викликано позитивним ефектом від попередніх валютних аукціонів. "Продаж валюти позичальникам по стабільному курсу (банки не мали права продавати долари дорожче, ніж по 7,815 грн.) зняв значну частину ажіотажу і тиску на гривню на готівковому валютному ринку", - говорить голова правління ОТP Банку Дмитро Зінков. Окрім цього, фінансисти упевнені, що валютні аукціони зменшили темпи зростання проблемної заборгованості.

Також варто відзначити, що з 13 березня НБУ почав продавати за пільговим курсом не тільки долар, але і євро. За два останні аукціони банки купили 1,7 мільйони євро.

Дозвіл купувати валюту для дострокового погашення кредитів збільшить попит на долари з боку банків як мінімум в 2 рази. "До нас надійшов запит від НБУ - наскільки більше валюти нам потрібно, враховуючи дострокові погашення. За нашими підрахунками, нам потрібно буде як мінімум в два рази більше, ніж раніше", - розповів Дмитро Зінков.

Для банкірів вигода від нововведення Нацбанку очевидна. "Банкам зараз важливо одержати ресурс, і якщо позичальники активніше гаситимуть кредити, то це підвищить ліквідність системи", - говорить заступник голови правління банку "Фінанси і Кредит" Ігор Львов.

Крім того, фінансисти вважають, що можливості по участі у валютних аукціонах необхідно розширювати і далі.

"Потрібно дати можливість і юрособам купувати долари за пільговим курсом для погашення кредитів", - упевнений Ігор Львов. Якщо прогнози банкірів виправдаються, то в місяць Нацбанк буде вимушений продавати для погашення кредитів близько 500 мільйонів доларів. (З 27 лютого по 20 березня було продано 237 мільйонів.)

Втім, наскільки активно позичальники достроково гаситимуть кредити, в першу чергу залежить від стабільності гривні. "Позичальники різні. Хтось повірив Юлії Володимирівні (Тимошенко), яка сказала, що гривня зміцниться, і не поспішають купувати долари по 7,8 грн. Інші, навпаки, повірили якимось аналітикам, які говорять, що курс буде більше, і прагнуть максимально достроково погасити валютні кредити", - пояснює член ради НБУ Василь Горбаль.

Нагадаємо, що зараз НБУ продає валюту тільки для позичальників-фізосіб і суб'єктів підприємницької діяльності (малого бізнесу).

Читайте також:

Крихка стабільність гривні. Чи надовго?

Китай готовий допомогти Росії знайти заміну долару

Нацбанк міг врятувати гривню, але не зробив цього

Долар рекордно впав щодо євро

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: