Україна відмовляється від долара на користь євро

Експерти пояснюють такий перерозподіл орієнтацією НБУ на збільшення торгівельного обороту з ЄС.

Нацбанк продовжує нарощувати частку євро в своїх міжнародних резервах. Замість інвестицій у американські держоблігації НБУ скуповує цінні папери урядів країн Євросоюзу.

З оприлюдненої Нацбанком фінансової звітності за 2008 рік випливає, що торік НБУ більш ніж у півтора рази збільшив вкладення в цінні папери нерезидентів - з 77,44 млрд гривень до 126,98 млрд гривень (48% резервів).

Найбільші вкладення НБУ зробив у купонні облігації урядів Великобританії та інших країн ЄС, в яких тепер зберігається 20% коштів регулювальника, або 55,946 млрд гривень (у 2007 році – 16%). В той же час частка інвестицій в держпапери США зменшилася з 14% до 9%.

Зміна структури резервів була викликана тим, що сума вкладень Нацбанку в цінні папери, номіновані в доларах США, виросла всього на 35%, тоді як в євро - на 155%. В результаті сума інвестицій в цінні папери вперше за три роки перевищила обсяг коштів НБУ на банківських депозитах. Найбільші суми розміщені в Federal Reserve Bank of New York (4%) і BNP Paribas (3%).

Завдяки таким змінам частка євро в резервах країни збільшилася з 30,55% (54,359 млрд гривень в кінці 2007 року) до 34,17% (89,584 млрд гривень), тоді як питома вага долара практично не змінилася – 44,87% (117,665 млрд гривень) проти 44,81% (79,738 млрд гривень). Хоча ці показники значно нижчі за прогнози глави ради НБУ Петра Порошенка, який торік заявляв, що в євро знаходиться найбільша частка резервів, вони демонструють продовження політики Нацбанку по збільшенню складової євро в своїй золотовалютній корзині (на 31 грудня 2006 року частка євро складала 23,1% резервів).

Переорієнтацію НБУ на євро експерти оцінюють позитивно. "Криза, що торкнулася насамперед США, і гігантські інвестиції американського уряду в свою економіку говорять про довгостроковий тренд на ослаблення долара, хоча він, безперечно, залишиться основною валютою", - вважає член ради Нацбанку Юрій Полунєєв. "Валютна структура залежить від експортно-імпортних операцій, і її перерозподіл говорить про орієнтацію НБУ на збільшення торгівельного обороту з ЄС", - пояснює фінансовий аналітик Astrum Investment Management Ярослав Стецик.

"Банальним приводом для відходу в папери Євросоюзу була їх вища прибутковість торік порівняно з американськими - НБУ так більше заробляв", - упевнений заступник голови правління одного з банків з іноземним капіталом.

Читайте також:

Свинячий грип обвалив фондові ринки

Українці припинили скуповувати валюту

Німеччина дала українським банкам 30 мільйонів євро

Третина економіки України опинилася в "тіні"

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: