Нацбанк відмовляється виконувати бюджет Тимошенко

НБУ поширив прес-реліз, в якому заявляє, що цьогорічний держбюджет несе у собі ризик прискорення інфляції та виникнення хаосу.

Національний банк України не буде виконувати низку неконституційних положень закону про держбюджет на 2009 рік.

"НБУ в своїй діяльності в першу чергу керуватиметься статтею 99 Конституції України як правовою нормою вищої юридичної сили, а вимоги закону України про державний бюджет на 2009 рік виконуватиме в межах, визначених частиною 4 статті 52 закони України про Нацбанк", - стверджується у прес-релізі банку, цитує "Інтерфакс-Україна".

На думку представників Нацбанку, держбюджет-2009 несе у собі ризик прискорення інфляції, виникнення хаосу в розрахунках і зниження контролю над курсом.

Зокрема, йдеться у повідомленні, цьогорічний бюджет встановив ряд обмежень на діяльність НБУ. Так, статтею 86 держбюджету Нацбанк обмежений в частині встановлення ставки рефінансування і визначення порядку надання кредитів комерційним банкам для підтримки їх ліквідності, а статтею 84 - зобов'язався викупляти облігації уряду за їх номінальною вартістю.

Такі рішення, згідно з прес-релізом, позбавляють НБУ можливості регулювати грошову масу і впливати на курс гривні через відповідні монетарні механізми і інструменти. За оцінкою НБУ, такі обмеження можуть негативно відбитися на можливості банків забезпечувати виконання своїх зобов'язань перед клієнтами, викликати нову хвилю недовіри до банківської системи та істотно вплинути на зростання процентних ставок.

Окрім того, НБУ нагадує про узяті центральним банком зобов'язання щодо виконання цільових показників рівня грошової бази і чистих міжнародних резервів за меморандумом про економічну і фінансову політику, який був підписаний керівниками центрального банку і уряду в рамках підготовки кредитної програми stand-by МВФ: невиконання меморандуму спричиняє за собою розірвання відповідної угоди.

У повідомленні вказується, що правління НБУ вирішило проінформувати президента, Верховну раду і Кабінет міністрів про необхідність невідкладного усунення законодавчих перешкод в діяльності центрального банку.

Як відомо, статтею 99 Конституцій України передбачено, що основною функцією НБУ є забезпечення стабільності гривні. Статтею 52 закону про Нацбанк визначено, що центральний банк підтримує економічну політику Кабінету міністрів за умови, що вона не протиречить забезпеченню стабільності національної грошової одиниці.

Нагадаємо, 26 грудня Верховна рада ухвалила бюджет на 2009 рік. Бюджет передбачає доходи на рівні 237,5 мільярда гривень, витрати на рівні 265,6 мільярда гривень і граничний дефіцит 31 мільярд гривень. 29 січня президент Віктор Ющенко підписав документ. Втім, і прем’єр, і президент погоджуються, що бюджет треба переглянути найближчим часом.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: