Найбезглуздіші витрати уряду: на ліквідовані держструктури в бюджет заклали 50 мільйонів гривень

Найбезглуздіші витрати уряду: на ліквідовані держструктури в бюджет заклали 50 мільйонів гривень

На функціонування держструктур, що вже мали припинити своє існування, виділено близько 50 мільйонів гривень / Фото: Гроші

Із бюджету й досі виділяють кошти на структуру, яка займалася організацією проведення футбольного Євро-2012.

В Україні й досі фінансують державні структури, які вже ліквідували. А окремі з них узагалі є лише на папері. У держбюджеті на 2015 рік на функціонування держструктур, що вже мали припинити своє існування, виділено близько 50 млн грн. Ще 15 млн грн отримають органи, про існування яких ви навіть і не здогадувалися.

Програма "Гроші" зібрала найбезглуздіші статті витрат уряду.

Ще минулого року року постановою Кабміну від 10 вересня уряд ухвалив положення "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади". Була запланована ліквідація і реорганізація більш, ніж десяти агентств, служб та інспекцій.

"Окрім традиційних міністерств, ми маємо ряд агенцій або держкомітетів, інспекцій центральних органів виконавчої влади, яких в Україні є сотня. Ніхто навіть не знає, скільки у нас існує цих центральних огранів виконавчої влади", - говорить експерт Андрій Солонтай.

Дерибан бюджетних коштів уже розподілений. У кожний рядочок держбюджету-2015 вирішила заглибитися і програма "Гроші". Держагенство з екологічних інвестицій, Держагенство з інвестицій та управління, Держслужба з туризму, Нацслужба посередництва та примирення, Держслужба із захисту персональних даних. І це лише кілька прикладів із повного переліку установ, які привернули до себе нашу увагу.

Чим же насправді займаються органи, які влаштували собі бюрократичне свято за наш рахунок? У той час, коли вся країна затягнула паски, фінансування соціальних виплат скорочено на 27 мільйонів, а війна на Сході потребує кожної копійки, український уряд і досі фінансує підготовку до Євро-2012. Виявляється, футбольне свято, яке закінчилося два з половиною роки тому, на паперах досі триває.

Чому Україна досі "фінансує" підготовку до Євро-2012

Чому Україна досі "фінансує" підготовку до Євро-2012

Диво-агенству з питань підготовки та проведення фінальної частини Євро-2012 та реалізації інфраструктурних проектів держава від липня 2014 року встигла подарувати 250 млн грн. Це при тому, що раніше бюджет нацагентства становив майже 1,5 млрд грн.

У це важко повірити, але і в новому держбюджеті на 2015 рік на нацагенство закладено ще 500 тис. грн. Призначення коштів - організаційне забезпечення.

Програма "Гроші" вирушає на пошуки державної агенції з минулого. Їдемо за старими адресами її реєстрації.

Виявляється, у 2014 році Нацагенство з підготовки до Євро не ліквідували, а лише перейменували на Національне агенство з підготовки інфраструктурних проектів, яке мало б займатися підготовкою до Євробаскету-2015 в Україні. Минулого року на його проведення Укрінфрапроекту було виділено 13,352 млрд грн. І це попри офіційну заяву про скасування чемпіонату. Ще півроку тому представники ради з Міжнародної федерації баскетболу заявили, що Євробаскету-2015 в Україні не буде. Та, здається, з початком воєнних дій ніхто і не помітив, як державна організація, наче під землю провалилася - ані сайту, ані жодної інформації в інтернеті ми так і не знайшли.

За офіційною адресою агентства ми знайшли лише шикарний будиночок. Але там структури не виявилося. Ця адреса фігурувала в документах, у яких востаннє згадувався Укрінфрапроект. Будівля на вулиці Хотівській у Києві фігурує у "Переліку об'єктів державного нерухомого майна, які перебувають на балансі підприємств і організацій, підпорядкованих міністерствам та відомствам". Органом управління є Укрєвроінфапроект, більш відомий як Нацагентство з підготовки Євро. Тепер Фонд держмайна намагається здати ці приміщення в оренду.

Ми кілька днів дзвонимо в саму Нацагенцію. Але телефони не відповідають. Тож чекаємо відповіді з Міністерства інфраструктури, де ж ховається ціле агентство.

За вказаною адресою Державне агенство з контролю за цінами не виявилося і ніколи там не було. А з держбюджету ця структура цього року отримала 3 млн грн. Указом президента Януковича агенція була створена у 2012-го. До цього року єдиним її завданням був моніторинг цінових коливань на продукти, щороку на неї виділялися мільйони гривень.

Зовсім нещодавно уряд поспішив ліквідувати агенцію як непотрібну, і, начебто, вона має повноцінно працювати до повної ліквідації ще три місяці. Але ж ані офісу, ані телефонів її, здається, просто не існує.

Напросилися у гості й до ряду інших установ, ефективність яких навіть уряд поставив під сумнів. Першим нас зустрічає Державне агенство туризму та подорожей. Воно займає один з поверхів Міністерства інфраструктури зі штатом 40 держслужбовців. Сьогодні ж постановою уряду його вирішено ліквідувати, на ліквідацію цьогоріч виділили ще мільйон.

За час свого існування агенство отримало фінансування на суму близько 13 млн грн. Просимо назвати основні здобутки за весь цей час та це виявляється не так вже і легко. Адже відповідь на 13 мільйонів точно не тягне.

А от заступник голови Держслужби із захисту персональних даних у своїх здобутках не плутається, і чітко пояснює, що майже за 4 млн грн на рік вони три роки давали роз'яснення.

"Служба здійснювала широку роз'яснювальну роботу з приводу захисту персональних даних. Крім того, ми готували свої рекомендації, як обробляти персональні дані у тій чи іншій сфері. Також давали рекомендації при розробці нормативних актів міністерствами та відомствами Кабінету міністрів", - говорить заступник голови Держслужби із захисту персональних даних Володимир Козак.

Але жаліється - грошей шкода.

"І приміщення були, і комп'ютери. Все це ми зробили - витратили ж бюджетні кошти. А тепер функції передали уповноваженому. І все, що ми робили, воно просто ліквідовано", - каже Володимир Козак.

А от у службі з посередництва і примирення, яка за постановою Кабміну мала б бути вже у стадії ліквідації, про це нічого не чули і закриватися не збираються.

Телефоном директор нам розповів, що головна функція служби - здійснення посередництва у вирішенні колективних трудових суперечок. Найчастіше - це конфлікти між профспілками і підприємствами. Після розгляду питання із залученням учасників конфлікту служба виносить свої рекомендаційні рішення. Щороку на її фінансування виділяється близько 10 млн грн.

Важко зрозуміти, чим займається і Держагентство з екологічних інвестицій. Та воно, як і агентство з управління національними проектами цього року отримало майже 4,5 млн грн. І це - лише на ліквідацію.

До речі, саме з Держінвестпроектом торік був пов'язаний скандал, коли контракт на мільярд доларів про будівництво LNG-терміналу для прийому скрапленого газу колишній очільник Владислав Каськів підписав із лижним інструктором.

У будівлю нас не пустили, про свої здобутки розповідати відмовились. Мовляв, керівництво так тяжко працює, що часу на нас не знайшлось.

"Агенції, організації з інвестицій, із інфраструктури, із залучення коштів у різноманітні нацпроекти - це найбільший приклад дублюючих між собою організацій, які фактично дублюють одне одного і витрачають гроші фактично на самовідтворення, проїдання і на зарплату", - говорить експерт Андрій Солонтай.

Тим часом Кабмін запланував кардинальне перезавантаження держбюджету на 2015 рік. Які саме зміни чекають на головний кошторис країни, читайте на сайті ТСН.ua за цим посиланням.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Держбюджет-2020
Наступна публікація