Назад у майбутнє. Економісти розповіли, коли українці заживуть, як європейці

Притаманна українській економіці модель зростання - експортно-сировинна - відійшла у минуле. Настав час змінювати алгоритми дій.

Минулого тижня Кабмін оприлюднив два прогнози розвитку економіки України на 2017 рік. Примітно, що у негативному прогнозі, як і в позитивному, економіка буде зростати. Хіба що вдвічі повільніше.

Так, за словами міністра економіки Степана Кубіва, позитивний макроекономічний прогноз

передбачає успішні економічні реформи та зростання ВВП на 3%. Інфляція складатиме 8,1%, а реальні зарплати зростуть на 5,4%.

Негативний сценарій більш реалістичний, бо враховує ризики, кажуть у міністерстві. У другому випадку зростання ВВП становитиме всього 1,5%. Інфляція - 10,3%, а зарплати зростуть на 4%.

Однак експерти наполягають, що обидва прогнози Мінекономіки стануть справжнім провалом для України, якщо справдяться.

Економісти зазначають, що вже друге десятиліття українські керманичі використовують сировинну модель зростання економіки. І якщо раніше Україна, орієнтована на експорт металу, зерна тощо, отримувала реальне зростання, то тепер світ змінився, сировинному ринку прогнозують просідання, а відтак і наша експортна виручка танутиме на очах.

Наша звична модель відійшла у минуле і настав час змінювати алгоритми дій, зокрема, налагоджувати інвестиційну модель зростання.

За умов надходження інвестицій і більш оптимального використання ресурсів, темп росту ВВП для України мав би складати 5-7%, кажуть експерти. Тоді б українці за темпами росту добробуту наздогнали б європейських сусідів.

ВідеоЯк виживає у сучасних реаліях малий та середній бізнес

Однак урядові фахівці малюють невтішні сценарії. Можливо, в уряді бояться брати на себе політичну відповідальність за оптимістичні прогнози – адже їх треба буде потім виконувати. А, можливо – і це ще гірше– в урядових колах немає впевненості у просуванні реформ, які так необхідні не те, щоб для приваблення інвесторів, а бодай для невідлякування тих, хто вже зацікавився веденням бізнесу в Україні.

Реалії наразі є такими, що ми надто залежимо від сировинного ринку, і просідаючи, він потягне нас за собою. Тож обережні прогнози відомства Кубіва можуть виявитися навіть більш ніж оптимістичними.

Таким чином, про жодне підвищення рівня життя українців у 2017 році не йдеться. Не стало би гірше, застерігають економісти.

Фінансист Олексій Геращенко, Києво-Могилянська бізнес-школа
Олексій Геращенко, фінансист, викладач Києво-Могилянської бізнес-школи:

- Зараз економіка України є залежною від кон'юнктури зовнішніх ринків. Адже у нас є дуже висока експортна залежність від ринку металів, хімічної продукції, від аграрних ринків. І така ситуація збережеться на найближчі роки.

А згідно з прогнозами провідних аналітичних агенцій на другу половину цього року, на сировинних ринках відбудеться певний спад. Відповідно, ми можемо опинитися в ситуації, коли прогноз Міністерства економіки, можливо, виявиться навіть надзвичайно оптимістичним.

Тобто сьогоднішній прогноз Міністерства економіки складається на фоні відносно сприятливої зовнішньо-економічної кон'юнктури. Про це свідчить стабільна гривня і те, що Нацбанк закуповує в резерви експортну виручку, яка зараз надходить більшими об'ємами. Але, нагадаю, що вона пов'язана з певною кон'юнктурою, яка може піти на спад. Принаймні стосовно 2017 року вагомих підстав для зростання поки що немає.

Водночас немає підстав і для падіння. Скоріш за все, втримається незначне, невеличке зростання економіки - 1,5-2%, можливо, з досить помітною інфляцією.

Для порівняння: світова економіка щорічно зростає десь на 3%. Тому, коли йдеться про нижчі показники, то виходить, що ми зростаємо нижче, ніж економіка світу. Для України 3% - це, власне, майже нічого. Але навіть такого росту я не очікую.

Економіст центру Разумкова Василь Юрчишин
Центр Разумкова
Василь Юрчишин, директор економічних програм Центру ім. Разумкова:

- У нашому випадку не має значення - 1,5%, 2% чи 3%. Фактично це вказує на те, що уряд не має реального бачення, як відновлювати Україну. Тому що ці відсотки знаходяться на рівні похибки, ні рівні виживання, на рівні покращення кон'юнктури. Це все, що завгодно, але це жодним чином не пов'язано з економічною політикою.

По-перше, ріст 3% - нижчий за темпи світової економіки. Це означає, що Україна й надалі буде віддалятися від світу, від глобальних тенденцій.

По-друге, уряд зовсім не враховує останні зміни, які відбуваються у світі. Звичайно, тут важко врахувати всі події, але разом з тим варто було б подумати, як вплине Брекзит на економіку Євросоюзу, а відтак і на Україну, яка третину своєї продукції поставляє на європейські ринки.

І теза про покращення інвестиційної привабливості - також дуже сумнівна, оскільки капітали дуже обережні. Вони не йдуть у сумнівні економіки. Українська економіка, на жаль, поки не належить до стійких, стабільних і привабливих. А відтак ми навряд чи можемо очікувати на інвестиційний бум, без якого розвиток економіки неможливий.

Відтак 1,5% чи 3% - це все слабко тліючі тенденції. За будь-якої з цих умов відносне зростання українців буде повільнішим, ніж багатьох наших сусідів. Це, звичайно, жодним чином не може вважатися позитивом.

Україні потрібне стрімке зростання. Але поки що видається, що уряд не бачить або вкрай слабко проглядає перспективи розвитку економіки і слабко орієнтується в інструментах стимулювання розвитку економіки, насамперед монетарного, а також і фіскального.

Економіст Олег Устенко
Олег Устенко, директор Міжнародного Фонду Блейзера:

- Нинішня економічна ситуація досить складна. Складність її полягає в тому, що, по-перше, сам Кабмін не прогнозує різку зміну ситуації. Для мене їхній прогноз навіть за самого оптимістичного сценарію 3% зростання економіки означає те, що українська економіка фактично відстає від світової економіки.

Світова економіка буде рухатися зі швидкістю близько 4% у 2017 році. Вона рухається з такою швидкістю і в цьому році. І це в той час, як українська економіка показує зростання на рівні близько 1,5%. Виходить, що в України весь час накопичується відставання від світової економіки.

Україна повинна рости як мінімум 5-7% в рік для того, щоб ліквідувати цю колосальну різницю, яка є в рівні життя між українським і європейським населенням.

Для мене прогноз Кабінету міністрів є дуже сумним. На мій погляд, вони базують прогноз на тому, що відбудеться деяке пожвавлення на українських експортних ринках і більше нічого в країні не змінюватиметься. Але зростання за рахунок експорту - це стара модель, яка вже нежива, починаючи з 2000-х років. Так склалися обставини, що на самому початку 2000-х Україна задіяла цю стару експортну модель, за рахунок чого могла показати зростання. Проте зараз, це вже не пройде.

Оптимальним було б 5-7% річне зростання економіки на тлі структурних реформ, зокрема, судової реформи, боротьби з корупцією, зниження адміністративних бар'єрів для ведення бізнесу тощо. Тоді було б зрозуміло, що Україна росте або планує показувати зростання за рахунок інвестиційного компонента. А це вже зовсім інша якість зростання - не примітивне на базі експортної моделі, а за рахунок інвестицій.

Анатолій Баронін, директор аналітичної групи Da Vinci AG
УНІАН
Анатолій Баронін, директор аналітичної групи Da Vinci AG:

- Прогнозні макроекономічні показники на 2017 рік, затверджені Кабінетом міністрів, виглядають надмірно оптимістичними, недостатньо обґрунтованими, з помилковими параметрами умов, закладених під час моделювання.

Зокрема, песимістичний сценарій динаміки ВВП виглядає вкрай завищеними.

Викликає питання індекс споживчих цін на рівні 12,7-13,6% (від сценарію). По-перше, розрив між оптимістичним і песимістичним сценарієм вкрай малий, що вказує на початкове очікування досить високого рівня інфляції. По-друге, збереження інфляційних показників в межах 13-14%, тобто очікуваних показників поточного року, може пояснюватися або помірною девальвацією нацвалюти, істотним зростанням тарифів або зростанням цін на продовольчі продукти.

Не витримують критики галузеві прогнози, наприклад, по зерновим, оскільки розрахункова модель виходить з категоричного твердження про зростання світового споживання без урахування динаміки світових цін, конкуренції на ринку постачальників, ризиків на ринках потенційних споживачів української продукції, доступу України на ринки окремих країн-споживачів, і, нарешті, доступу аграріїв до кредитування і погодних умов.

Рівень зростання ВВП у 3% - це цілком нормальний результат для європейського регіону. Я сумніваюся в здатності наразі продемонструвати темпи зростання в 6-10%, які були б відчутні, оскільки сучасна глобальна економіка практично виключає такі темпи або вимагає вкрай низьких стартових позицій.

Я вважаю, що 2017 рік за своїм трендами буде повторювати ситуацію 2016 року. Ключовими факторами будуть: ситуація на Донбасі, результати виборів в США, обстановка в ЄС, динаміка реформ і реальне поліпшення інвестиційного клімату, політична стабільність в Україні, а також кон'юнктура на зовнішніх ринках.

Згідно з прогнозними оцінками, які можна зробити за підсумками першого півріччя, значних поліпшень для нашої країни поки що не передбачається. Це вимагає більш активного реформування економіки за умови ставки на стримано-песимістичні сценарії.

Ольга Скичко

ВідеоСпівробітництво Німеччини з Україною стане найбільшим європейським проектом на найближчі 10 років

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: