НБУ: гривню обвалив "Нафтогаз"

В НБУ заявляють, що у п'ятницю гривня різко пішла вниз через дії "Нафтогазу" на міжбанку.

Неграмотні дії НАК "Нафтогаз України" на міжбанку в п'ятницю ослабили гривню, яка зміцнювалася по відношенню до долара і євро увесь минулий тиждень, заявили в Нацбанку.

Розхитати ринок "Нафтогаз" зміг сумою у 15 млн. дол., купленою по 8,5 грн./дол., що становить усього 5% від середньоденного обсягу міжбанку. Екстрений вихід на ринок "Нафтогаз" пояснив необхідністю виконання судового рішення і відмовою НБУ у продажу валюти. Банкіри сподіваються, що це був ситуативний стрибок, і чекають повернення котирувань долара на міжбанку до 7,8-8,1 грн./дол.

Протягом минулого тижня долар на міжбанку подешевшав з 7,95/8,30 грн./дол. в понеділок до 7,8/8,0 грн./дол. в середу. Готівковий долар втрачав на день по 5-10 коп. Але в п'ятницю стався несподівано різкий стрибок курсу валюти – міжбанк відкрився з 7,8/8,0 грн./дол., а до полудня курс підскочив до 7,94/8,23 грн./дол. До закриття о 17.00 котирувань склали 7,99/8,20 грн./дол.

Зміцнення долара спровокувало і зростання курсу євро: з 9,99/10,28 грн/євро вранці до 10,18/10,49 грн/євро ввечері. Готівковий ринок миттєво відчув зміну тренду на міжбанку. Якщо зранку долар в Києві можна було знайти по 8,05-8,20 грн./дол., то після обіду мінімальні котирування складали 8,3-8,4 грн./дол., а валюти майже не було у продажу. У вихідні банки продавали долар не дешевше 8,55-8,60 грн./дол..

В ослабленні гривні НБУ звинуватив НАК "Нафтогаз України". "В п'ятницю середній курс на міжбанку був би менший, ніж у четвер, якби "Нафтогаз" не вийшов на ринок з купівлею валюти за завищеним курсом. Він купив відносно невеликий обсяг – 15 млн. дол., але безграмотною поведінкою зірвав ринок", - заявив керівник групи радників глави НБУ Валерій Литвицький. За його словами, "Нафтогаз" не звертався до НБУ з проханням про купівлю валюти, хоча з кінця 2008 року НБУ продає йому долари напряму. За даними виконавчого директора Нацбанку з економічних питань Ігоря Шуміло, "Нафтогаз" купив 15 млн. дол. за курсом 8,5 грн./дол..

Гостру потребу у валюті перший заступник глави "Нафтогазу" Ігор Діденко пояснив тим, що Лондонський міжнародний суд зобов'язав "Нафтогаз" не пізніше понеділка виплатити 30 млн. дол. Суд тривав чотири роки, і "Нафтогаз" безуспішно намагався відстрочити виплату суми. У разі її невчасної сплати штраф становитиме 40 млн. дол.

Звинувачення в розгойдуванні ринку "Нафтогаз" заперечує. "Ми купували недостатні обсяги валюти для того, щоб розхитати ринок. Об'єм купленої валюти – комерційна таємниця, але сума була невелика. Іншого рішення, як виходити на ринок, у нас не було, тому що попередні наші заявки Нацбанк не задовольнив. В п'ятницю ми купували валюту за ціною, що перевищує 8 грн., але значно менше, ніж 8,5 грн., - повідомило джерело в НАК.

В НБУ заявляють, що у п'ятницю гривню різко пішла вниз через дії "Нафтогазу" на міжбанку.

Читайте також:
Долар стрибнув вище 8 гривень
Порошенко розповів, хто заробляє на коливаннях курсу
СП: долар має коштувати 6,5 грн. Все інше – спекуляції

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: