НБУ ліквідує непрозорі страхові компанії: як не попасти на банкрута Новини компаній

Дата публікації
Перегляди
2145
Час на прочитання
4 хв
Поділитись:
Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Viber
НБУ ліквідує непрозорі страхові компанії: як не попасти на банкрута

Після банкопаду в 2016 році, коли низка колись потужних фінансових установ була оголошена банкрутами, українці стали з обережністю та додатковою перевіркою ставитися до того, кому довірити свої збереження. Для цього ми, як клієнти, перевіряємо рейтинги надійності, чи входить банк до Фонду гарантування вкладів, чи не завищено рівень відсоткової ставки, читаємо про імідж власника тощо.

Протилежна ситуація із купівлею страховок. Візьмемо, для прикладу, автострахування.

Станом на 2021-й кількість авто в Україні складала 10,2 млн одиниць, із яких 8,8 млн були легковиками. Минулого 2022 року номери отримали ще приблизно 0,5 млн машин усіх типів. Але як більшість із нас підходить до вибору компанії, у якої ми по суті страхуємо не просто авто, як майно, а наше життя? Ми заходимо на відповідні сайти, шукаємо там здебільшого найдешевші варіанти. Тобто, як правило,ми не оцінюємо майже жодних показників, а дивимось тільки на вартість полісу.

Аналогічний підхід ми навряд чи захочемо застосовувати у виборі медичних працівників, яким довіряємо своє здоров'я, або банківських установ, куди несемо накопичені гроші.

Лише у 2023 році Національний банк України відкликав ліцензії на здійснення обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників (ОСЦПВ) автотранспорту низці компаній, а саме ПрАТ «СК «ПРОВІДНА», АСК «Омега», "Iнгосстрах" і АТ «ПРОСТО-страхування», тимчасово призупинено дію ліцензій ТДВ "СК "МОТОР-ГАРАНТ" і ПрАТ "СК "Альфа Страхування".

Наприклад, АТ “ПРОСТО-СТРАХУВАННЯ” анульовано ліцензію 27 квітня цього року через те, що структура власності страховика не відповідає вимогам законодавства України. “Невідповідність структури власності небанківської фінансової установи вимогам законодавства України є підставою для анулювання ліцензій на провадження діяльності з надання фінансових послуг відповідно до статті 381 Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг”, - йшлось у повідомленні НБУ.

І це лише за цей рік, а за цими компаніями стояли конкретні клієнти.

НБУ став регулятором страхового ринку і тепер оприлюднює показники роботи страхового ринку в Україні. Вже є конкретні рішення, а саме про підтвердження відповідності структури власності чотирьох страховиків вимогам щодо прозорості: СК ARX, СК ARX Life, СК "УНІВЕРСАЛЬНА" та СК "КОЛОННЕЙД УКРАЇНА". Таке рішення означає, що, згідно з наданою Нацбанку інформацією, можна встановити всю систему відносин між фізичними і юридичними особами, за якою визначається і кінцевий бенефіціар. Тобто це повна прозорість бізнесу.

Після рішень про банкрутство і відкликання ліцензій Національний банк продовжить посилювати контроль за страховим ринком, що може призвести до нових жорстких рішень.

Якщо ви, як клієнт однієї із компаній-банкрутів, маєте намір звернутися по компенсацію, а телефони вашої страхової уже не відповідають, приготуйтесь до квесту з документами. Після банкрутства, якщо компанія була членом МТСБУ, слід звертатися до Моторного (транспортного) страхового бюро України. До цього звернення підготуйте такий пакет документів:

  1. заява про страхове відшкодування з копіями документів, на підставі яких ідентифіковано особа заявника, його вимога, а також реквізити для здійснення виплати;
  2. ухвали суду у справі про банкрутство страховика, якою підтверджено, що вимога стосується зобов’язання страховика-банкрута за договором обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів і така вимога включена до реєстру вимог кредиторів;
  3. ухвали суду у справі про банкрутство страховика, якою затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс, які підтверджують не задоволення вимоги кредитора.

Процес збирання необхідних документів доволі витратний за часом. Тому для збереження нервових клітин та економії часу, який можна витратити на більш приємні процеси, до вибору страховика підходьте з усією відповідальністю.

Для цього Національний банк публікує відповідні повідомлення про зміни на страховому ринку, щоб клієнти не потрапили до рук шахраїв.

Але як обрати компанію, яка не підведе у потрібний момент?

Для цього є не тільки рішення НБУ про прозорість бізнесу, але й “світлофор” МТСБУ. Що це таке і де його знайти?

Все просто - на сайті Бюро в розділі “Оцінка діяльності страховиків” можна побачити всю необхідну інформацію. Наприклад, дані за останній квартал 2022 року свідчать про те, що у ТОПІ міжародні компанії.

У рейтингу враховуються:

  • індикатор загальної оцінка діяльності страховика;
  • індикатор оцінки показника "Якість врегулювання збитків";
  • індикатор оцінки показника "Рівень скарг від потерпілих та страхувальників".

Фінансовий ринок внаслідок повномасштабної військової агресії проти України зазнав сильного стресу. Зона бойових дій - це завжди виклик і велике випробування. Не кожна компанія, а тим паче міжнародні інвестори, будуть інвестувати у нестабільність.

Утім, на нашому ринку залишаються міжнародні гравці. Саме присутність іноземних компаній, які продовжують працювати, вдосконалює страховий ринок України і додає переваги: надійність, впевненість у тому, що збитки через дорожню пригоду будуть компенсовані, і надію на те, що розвиток і стабільність скоро настануть.

Наступна публікація