НБУ вводить замість паперових купюр монети: який вигляд матимуть нові гроші

Дата публікації
Перегляди
65к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
НБУ вводить замість паперових купюр монети: який вигляд матимуть нові гроші

Фото: Національний банк України

Нові монети номіналом 1 та 2 гривні в обігу з'являться наприкінці квітня.

Національний банк України презентував нові обігові монети номіналом 1, 2, 5 та 10 гривень. Вони поступово замінять паперові банкноти відповідного номіналу.

Монети номіналом 1 та 2 гривні введуть у обіг 27 квітня 2018 року. А 5 та 10 гривень – 2019-го та 2020-го (точних дат ще не знають).

Регулятор зазначив, що спеціально вилучати паперові банкноти не будуть. Просто припинять їхній друк, а також не будуть поповнювати ними грошовий обіг. Нові монети діятимуть паралельно з паперовими гривнями старого зразка.

У НБУ пояснили, що монети можуть слугувати до 20 років, а паперові – лише рік. Відповідно планова заміна грошей допоможе зекономити до 1 млрд грн на їхній друк. Щороку НБУ доводиться вилучати з обігу близько 800 млн штук зношених банкнот, майже половина з яких – номіналом від 1 до 10 грн.

"Національний банк України відповідає за емісію національної валюти та організовує готівковий обіг. Це положення закону про Національний банк. Частиною цього завдання є оптимізація готівкового обігу, спрямована на підвищення зручності та скорочення суспільних витрат на його реалізацію. У міжнародній практиці номінальні ряди мають у середньому 12 номіналів грошових знаків. І ми маємо прагнути до цього", – наголосив виконувач обов'язків голови НБУ Яків Смолій.

Ще одна причина заміни грошей – постійне збільшення безготівкових розрахунків.

"До цього рішення нас стимулює і розвиток безготівкових розрахунків, зміна купівельної спроможності гривні за останні 20 років та зміни у поведінці споживачів. Розвиток безготівкових розрахунків призводить до зменшення кількості номіналів у номінальних рядах країн світу. І Україна – не виняток. Частка безготівкових розрахунків в Україні з використанням платіжних карток за останні п’ять років зросла більше ніж утричі – до 39% на початок 2018 року (від 12% – станом на початок 2013 року)", – сказав Смолій.

Нові монети номіналом 1, 2, 5 та 10 гривень будуть сріблястого кольору, невеликих розмірів, легкими.

"Працюючи над їхнім дизайном, ми вирішили бути послідовними та зберегти портрети видатних українських особистостей, які зображені на відповідних банкнотах. На реверсі монети номінальною вартістю в 1 гривню зображено портрет князя Володимира Великого; 2 гривні – князя Ярослава Мудрого; 5 гривень – гетьмана Богдана Хмельницького; 10 гривень – гетьмана Івана Мазепи", - зазначив директор Департаменту грошового обігу НБУ Віктор Зайвенко.

На аверсі всіх монет зображено малий Державний герб України (тризуб), номінал, назву країни-емітента (Україна) в обрамленні давньоруського орнаменту.

Серед елементів захисту монети, які треба використовувати під час візуального та тактильного контролю її справжності, − дизайн аверсу і реверсу, оформлення гурта (відповідний тип рифлення) та дрібні елементи зображень, які складно відтворити в кустарних умовах.

Під час автоматизованого перерахування монет на спеціальному обладнанні для їхньої ідентифікації використовуватимуть технічні характеристики – розмір та вагу, а також так званий електромагнітний підпис – електронний сигнал, характерний для того чи іншого матеріалу.

Інформацію з детальним описом нових обігових монет НБУ обіцяє оприлюднити на своєму сайті 26 березня.

Фото: ТСН.ua

Зазначимо, що Нацбанк також призупиняє карбування монет номіналом 1, 2, 5 та 25 копійок. Їх поступово виводитимуть з обігу. Відповідно від 1 липня 2018 року в усіх чеках будуть заокруглювати суми до тих, що діляться на 10 копійок. Правила заокруглення загальної суми покупки такі: сума, що закінчується від 1 до 4 копійок, заокруглюється в сторону зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок; сума, що закінчується від 5 до 9 копійок, заокруглюється в сторону збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок. Водночас за наявності в покупця та касира дрібних копійок суми можуть не заокруглюватися. Під час безготівкових розрахунків копійки не заокруглюватимуть.

Нацбанк планує вилучити з обігу більшість копійок

Нацбанк планує вилучити з обігу більшість копійок

 

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Колебания гривны
Дата публікації
Перегляди
65к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація