Не квитанція, а лотерея. Через комунальну аферу тарифи за тепло різняться вдесятеро

У Кабміні пригрозили кримінальними провадженнями за помилки в нарахуванні.

Загадку рекордних тарифів, особливо за тепло, розгадували навіть на засіданні уряду. І за помилки в нарахуванні пригрозили кримінальними провадженнями. Бо народ платіжками за жовтень справді приголомшений.

Особливо вразив розрив. За квартири одного розміру декому довелося платити вдесятеро дорожче. Програма ТСН.Тиждень спробувала розслідувати, чому. Журналісти виявили грандіозну аферу. Або дурість. Вона називається формулою. І дуже хочеться знати, хто за це відповість?

У київській хрущівці комусь прийшла квитанція за теплопостачання на 143 грн, комусь – на 1,4 тис. грн. і це при тому, що метраж квартир однаковий – 45 кв. м. Половина мешканців – рівно 4 під'їзди – отримала рахунки за тепло за лічильником, іншій половині виставили рахунок за квадратними метрами. Відтак, ліва половина будинку заплатить вдесятеро більше, ніж права. На під'їзді – турботливе роз'яснення від постачальника тепла "Київенерго": "Розраховується на підставі коефіцієнта".

"Ніякої помилки чи некоректності нарахувань немає", – переконує комерційний директор "Київенерго" Євген Бушман.

Він пояснює: киянам, у яких немає лічильника тепла, тариф порахували за затвердженою Кабміном формулою.

"Я об'єктивно може вам сказати, що розрахувати його дуже складно простому пересічному громадянину. Я вам просто наведу розрахунок цього температурного коефіцієнта", – каже Бушман.

Формулу, яка під силу не кожному, ще торік народив національний регулятор ринку комунальних послуг – Нацкомісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Ніби для того, щоб споживачі, яким ще не встановили лічильник (а таких в Україні 40%) – не переплачували. Тобто формула мала замінити лічильник і за ідеєю давати мінімальну похибку.

"Комісія тоді ініціювала постанову уряду, яка дозволяє для будинків без обліку наблизити розрахунок до реального відпуску", – зазначив керівник НКРЕКП Дмитро Вовк.

Головне у розрахунках – кількість днів опалення і погода. Батареї киянам цьогоріч увімкнули трохи раніше (11 жовтня), а надворі було холодніше, ніж очікувалося – в середньому 6 (6,5) градусів, а не 8 (8,1). Із цих значень вивели коефіцієнт, який застосували до стандартного тарифу. Враховуючи те, що влітку тариф на тепло виріс удвічі (16,14 грн), зараз для Києва це майже 33 гривні за квадратний метр (32,97 грн), суми у платіжках вийшли космічні.

"Минулого року, коли було тепло, ця формула всіх влаштовувала. Немає прямої логіки в цій постанові, є нюанси чистої математики", – говорить комерційний директор "Київенерго".

У чистоту математики кияни не вірять. І штурмують центри обслуговування та стоять у чергах по кілька годин.

У відповідь на хвилю народного обурення національний регулятор викликає на килим представників "Київенерго2.

"Ми оперативно відреагували і запрошуємо вас на засідання", – сказав Вовк.

Та, заслухавши доповідь, голова НКРЕКП майже хвалить монополіста за правильне застосування формули.

"Якщо температура холодніша, всі ми розуміємо, що витрачається більше газу, і тоді нарахування будуть більші", – пояснив голова НКРЕКП Дмитро Вовк.

Хотілося б знати, на скільки більшими? Регулятор відсилає до гітрометцентру. Головний синоптик країни Микола Кульбіда запевняє, що його служба участі у формуванні тарифу не бере, лише передає теплопастачальникам щоденні спостереження.

"Яким чином вони її (температуру в плюс 8) вираховують, я не можу відповісти", – говорить Кульбіда.

Не причетним виявилося і профільне Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства. Там відповіли, що середньозважену температуру вираховує постачальник послуг. Тож виходить, що монополіст сам пише погоду для тарифу.

"Не думайте, що ця цифра, яку ми самі собі намалювали, ніхто не перевіряє. Цю цифру затверджує міська влада, а потім дуже довго та дуже уважно затверджують у НКРЕКП", – розповів комерційний директор "Київенерго".

Так ось де головний термометр країни. Коло замкнулося. Скільки можуть додати до платіжки зайві градуси? Для ТСН.Тижня анонімно прорахував доцент економічних наук на прикладі звичайної двокімнатної квартири (45 кв. м). На листопад "Київенерго" прописав температуру майже 2 градуси. Якщо буде холодніше, кожен градус додасть до рахунку за тепло 184 гривні (184,30).

Невідповідність температури аж ніяк не збільшує плату вдесятеро. З цією формулою щось дуже не так.

Не хочете за формулою – встановлюйте лічильники, радить регулятор. А ось якщо ліцензіати не слухаються і не встановлюють лічильники, їм за це нічого не буде. Доведено товариством "Ніжинтепломережі". У будинки, яке воно обслуговує, подається найдорожче в Україні тепло. Жовтневий тариф – 51 гривня за квадратний метр. З коефіцієнтом, про який місцевий житель Володимир Артюшевський навіть не чув, йому за двокімнатку нарахували майже тисячу – і це лише за 10 днів опалення. Навіть у сусідній 5-поверхівці – у рази менше, бо там лічильник. Цим будинкам просто не пощастило, визнає постачальник та пояснює, що не має коштів на встановлення лічильників. Тож радить мешканцям скидатися і самим встановлювати.

Мешканець Ніжина Чернігівської області Володимир Артюшевський говорить, що в його будинку живе чимало пенсіонерів і вони не погодяться встановити за власний рахунок лічильник. Родина чоловіка подала документи на отримання субсидії.

Субсидія означає тільки одне: переплатить за необраховане тепло держава. Точніше – її платоспроможні громадяни. А ніжинські тепловики ще впевненіше можуть заявляти про брак коштів. Від 1 листопада НКРЕКП знизив тутешній тариф до 46 гривень, офіційно прибравши з нього рентабельність.

Тим часом мешканці столичної хрущівки, які отримали рахунки удесятеро вищі, ніж сусіди, не поспішають їх оплачувати. Стверджують, ще торік на половині будинку теж був становлений лічильник. Подивитися, що з ним зараз, не можливо. Якщо з'ясується, що прилад обліку живий-здоровий, "Київенерго" обіцяє визнати помилку і зробити перерахунок мешканцям наступного місяця. Але це не вирішує ситуацію по всій країні – мільйони людей вже заплатили вдесятеро більше. І цей будинок лише найбільш наочний доказ неадекватності формули. Хто відповість за таку математику в масштабах країни?

Ольга Кашпор, Алла Скорик

ВідеоЧерез аферистську формулу сплати рахунків за тепло люди заплатять вдесятеро більше ніж повинні

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: