Невтішні прогнози. На Гайдарівському форумі обговорили найгірші сценарії для економіки РФ

У Москві політики, економісти та представники бізнесу кажуть про ключових питаннях розвитку країни.

Сьогодні в Росії стартував Гайдарівський форум - одна з найбільших подій в галузі економіки в цій країні. На заході виступають з доповідями як представники вищої влади РФ, чиновники ЄС, так і банкіри, вчені, економічні експерти та інші. Вони, зокрема, приділили увагу одному з головних питань, яке турбує зараз світове співтовариство: здешевлення "чорного золота" - нафти, а також невтішним прогнозам щодо впливу цієї тенденції на економіку Росії.

Про що говорили учасники події - в матеріалі ТСН.ua.

Однією з найбільш очікуваних доповідей форуму звичайно ж став виступ прем'єра Росії Дмитра Медведєва. Він не зміг не помітити "болісних економічних ударів" минулого року і заявив про те, що найсерйозніший для російського уряду наслідок - значне падіння доходів людей.

"Багато людей стали біднішими, постраждав середній клас, і це, мабуть, найбільш болісні наслідки економічних ударів минулого року", - сказав він.

Говорячи про причини такого падіння, прем'єр РФ звернув увагу на ціни на нафту.

"Минулий рік справді був важким, може, навіть найважчим за останнє десятиліття. Нашій економіці давно не доводилося стикатися з такими потужними, а головне синхронними викликами, як різке падіння цін на нафту, санкційний тиск і зміна всієї парадигми світової економіки", — заявив Медведєв.

"Якщо ціни на нафту і далі будуть падати, параметри бюджету, розраховані зараз виходячи з середньої ціни за барель, потребують уточнення", - заявив прем'єр. При цьому необхідно підготуватися до "найгіршого сценарію", як це роблять в інших країнах, вважає він. Водночас глава російського уряду не уточнив, як можуть виглядати "найгірші сценарії". РБК з посиланням на джерело в фінансово-економічному блоці уряду пише, що зараз Мінфін розглядає два варіанти "стресового" бюджету — за $ 40 і за $ 25/бар.

На форумі глава російського Мінфіну Антон Силуанов поки що говорив тільки про більш втішну цифру в $ 40 за барель: він також запропонував скорегувати федеральний бюджет на 2016 рік виходячи з цієї ціни нафти. Однак міністр закликав бути готовими і до гірших сценаріїв – наприклад, до ціни 30 доларів.

"Але готові повинні бути до будь-яких змін. В тому числі і до 30 (доларів за барель – ред.) У будь-якому разі, ті заходи, які ми розробляємо, будуть стосуватися й інших перспектив", — зазначив він.

Глава Мінфіну РФ Антон Силуанов своєю чергою поскаржився на те, що бюджет Росії ще не адаптувався до низької ціни на нафту.

Антон Сілуанов
Reuters
Силуанов поскаржився , що бюджет Росії ще не адаптувався до низької ціни на нафту


"І таке завдання (адаптації, - ред.) зараз у нас як раз стоїть, тому що, якщо цього не відбудеться, ми можемо мати негативні наслідки з точки зору економічної ситуації", — попередив він на Гайдарівському форумі.

Він зазначив, що бюджет країни "балансується за ціни (нафти — ред.) 82 долари за барель".

Силуанов також зауважив, що Росія зараз перебуває в досить складній економічній ситуації з точки зору бюджету. Так, доходи бюджету РФ різко скоротилися в минулому році, вони знизяться і в 2016 році.

"Ми порівняно з трирічним бюджетом знижуємо цього року доходи на 1,5 трильйона рублів, а в наступні роки також буде йти тенденція на зменшення цієї ресурсної бази. В цих умовах, безумовно, не адаптувати видаткову частину бюджету до нових умов просто неможливо", — сказав він.

За словами міністра, якщо не провести оптимізацію російського бюджету, повториться кризова ситуація 1998 року, коли за це "заплатило населення".

Силуанов прогнозує, що ціни на нафту найближчим часом продовжать зниження. А глава Мінекономрозвитку РФ Олексій Улюкаєв вважає, що невисокі ціни на нафту збережуться на тривалий період, що "означає принципові рішення, пов'язані зі структурними змінами економіки".

Примітно, що, за словами Силуанова, Росія не має наміру скорочувати військові витрати. Хоча він і визнає, що за поточної ціни на нафту дефіцит бюджету може зрости більш ніж у два рази.

Крім нафти, однією з причин падіння розвитку Росії Медведєв назвав і санкції проти країни через агресію в Україні. На його думку, "політика і геостратегія" тепер диктують свої умови в економіці.

"Ситуацію погіршує і те, що свої умови в економіці тепер жорстко диктує політика і геостратегія, сформовані правила ігноруються або переписуються часом через кон'юнктурні міркування, як, наприклад, це було зроблено не так давно Міжнародним валютним фондом щодо України. Це також проявляється в питанні економічних санкцій щодо нашої країни. Вони проголошуються окремими країнами, що, в принципі, радикальним чином підриває авторитет ринкових інститутів, наприклад Всесвітньої торгової організації", — сказав він на Гайдарівському форумі.

Проте Медведєв все ж сподівається, що "санкції залишаться в минулому, а відносини Росії і Євросоюзу повернуться в нормальне русло".

Водночас глава Мінекономрозвитку РФ Олексій Улюкаєв висловив надію, що до 2030 року Росія стане комфортною для життя країною, коли рівень ціни на нафту або курсу долара нікого не буде турбувати.

"Країна 2030 — це країна, де буде комфортно. Це країна, в якій ніхто не заплатить жодної копійки податку, не отримавши від держави послугу відповідної кількості та якості за свої заслуги. Зрештою, як мені здається, це країна, в якій нікого не буде цікавити питання, скільки сьогодні коштує нафта і який сьогодні курс долара до рубля", — сказав він.

Олексій Улюкаєв
Reuters
Улюкаєв висловив надію, що до 2030 року Росія стане комфортною для життя країною

Не обійшли увагою на Гайдарівському форумі і Україну. Так, глава Мінфіну Антон Силуанов заявив, що Росія до кінця січня подасть позов з приводу невиплати "боргу Януковича" в три мільярди доларів. Раніше Кабмін увів мораторій на його виплату.

Постпред ЄС в Москві Вігаудас Ушацкас вирішив підкреслити, що Росія і Євросоюз повинні знайти спільне вирішення українського питання, щоб зняти всі розбіжності. На його думку, можливість скасування санкцій проти РФ пов'язується з виконанням Мінських угод щодо врегулювання конфлікту на Донбасі.

"Щоб прийти до спільного бачення і створити обопільну довіру, нам необхідно знайти спільну відповідь на питання України. Це наш спільний сусід, у нас є мінські домовленості, повне виконання яких допоможе нам почати нормалізувати відносини між ЄС і Росією", — заявив він на сесії форуму про економічні перспективи Росії і Європи.

Нагадаємо, що російський Сбербанк вже підготувався до обвалу ціни на нафту до 25 доларів за барель. За словами його глави Германа Грефа, ціна у 30 доларів вже неактуальна. Згідно з його підрахунками, за таких цін на нафту російська валюта може подешевшати до "80 рублів з копійками за долар".

Як повідомлялося раніше, 12 січня ціна нафти Brent впала нижче за $ 31. А російський рубль впав до нового антирекорду. Центробанк РФ оприлюднив офіційні курси валют на 13 січня, згідно з яким курс долара США становить 76,60 рубля, євро – 83,43. Варто зазначити, що в історії російського рубля євро вперше перейшов рубіж у 83 рубля.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: