Росія програла Німеччині чергові переговори у питанні зниження вартості газу.
Німецька VNG AG домоглася від "Газпрому" знижку на ціну на газ. Торік VNG купувала російський газ по 286 доларів за тисячу кубометрів, а тепер вона знизилася, хоча наскільки, не уточнюється.
VNG - фактично монополіст на ринку Східної Німеччини, який володіє мережею газопроводів протяжністю близько 7 тис. км і пропускною здатністю 2,3 млрд куб. м газу на рік, а також чотирма ПСГ, пише Комерсант Україна.
Те, що VNG домагалася від "Газпрому" зниження ціни на газ, не дивно, каже Віталій Крюков з "ІФД-Капіталу", "тому що цього вимагають абсолютно всі споживачі "Газпрому" в Європі".
Всі вони не згодні з прив'язкою ціни газу до вартості нафти, нагадує аналітик, а також наполягають на введенні в контракти спотової складової, адже газ на спотовому ринку зараз коштує приблизно на 100 доларів дешевше, ніж трубопровідний.
Основні клієнти "Газпрому" в Німеччині - E. ON Ruhrgas і Wingas - домоглися перегляду контрактів з "Газпромом" ще на початку 2010 року, спотова складова в їх контрактах - 16%.
Експерти вже неодноразово критикували "Газпром" за небажання йти на перегляд контрактних формул з клієнтами в Європі: виручка монополії на експорті зростає, але частка ринку в Європі падає.
Клієнти "Газпрому" або вже запускали арбітражні процедури через цінові суперечки, або загрожували "Газпрому" подібними розглядами.
Незважаючи на це, не тільки сам "Газпром", але й російська влада не раз заявляла, що відмовлятися від прив'язки вартості газу до нафтових котирувань не хоче.
Арбітражні розгляди "Газпром" не лякають - неофіційно в монополії завжди давали зрозуміти, що вони тривають іноді більше року, а рішення суду по конкретній справі ніколи не є прецедентом для аналогічних справ.
Нагадаємо, нині зниження ціни від "Газпрому" добиваються Литва, міжнародний гігант Shell, польська PGNIG, французький GDF Suez, італійська ENI, а також німецькі RWE і E.ON.
Як повідомлялось, першою іноземною компанією, якій вдалося домогтися для себе перегляду ціни на газ "Газпрому", стала італійська Edison. Вона "вибила" з російського боку знижок на закуповуваний у монополіста обсяг в 200 млн євро.
Варто відзначити, що Україна також погрожувала Росії судами у питанні ціноутворення на газ. Проте нещодавно міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко заявив, що Київ більше не планує оскаржувати в міжнародних судах газові угоди з Росією, підписані в січні 2009 року.
"Ми будемо міняти чинні договори виключно в ході переговорів", - пообіцяв Бойко, пояснивши таке рішення "стратегічним характером відносин з Росією".
Оскаржити в Стокгольмському арбітражному суді газові угоди від 2009 року президент Віктор Янукович обіцяв ще влітку. Україна наполягала на тому, що вони були укладені незаконно, а колишній прем'єр-міністр Юлія Тимошенко була засуджена до семи років позбавлення волі за видачу директив на їх підписання.
Зараз переговори між Україною і Росією ведуться в більш конструктивному руслі, і, за словами прес-секретаря прем'єра Миколи Азарова Віталія Лук'яненка, сторони "дуже близькі до остаточного результату".
Газові переговори Росії та ЄС зайшли в глухий кут
Польща збирається судитись з "Газпромом"
Вже дві німецькі компанії судяться з "Газпромом" через ціни на газ
Греція добилася від "Газпрому" зниження ціни на газ
Німеччина почала судитися з "Газпромом"
Відмова Німеччини від російського газу може осушити українську ГТС