Німеччина закриє всі вугільні шахти

Уряд Ангели Меркель схвалив рішення про закриття усіх вугільних шахт країни. Причина - нерентабельність видобутку вугілля.

Ангела Меркель
Уряд Ангели меркель припиняє дотування вугільної промисловості Німеччини. (Фото: pics.rbc.ru)
Уряд канцлера Німеччини Ангели Меркель схвалив проект закону про закриття всіх вугільних шахт у країні та припинення дотаційного видобутку кам'яного вугілля до 2018 року.

Видобуток кам'яного вугілля в Німеччині не здатний покривати пов'язані з ним витрати, у місцевих геологічних умовах і при нинішніх завищених тарифних ставках робітників істотно дешевше імпортувати вугілля. Якщо на світовому ринку тонна вугілля 60 євро, то у Німеччині воно коштує по 200 євро за тонну. Кам'яне вугілля вже не грає істотної ролі й з погляду енергетичної безпеки - у німецькому енергобалансі його питома вага трохи перевищує 5%.

Федеральний центр і влада німецьких земель довгий час не зважувалися перервати давню німецьку традицію - у Рурській області вуглевидобуток ведеться ще з XІ століття. Із середини XVІІІ століття з'явилися кам'яновугільні шахти у Саарі. Як і весь енергетичний сектор, кам'яновугільна галузь у Німеччині приватна, але підприємства галузі сидять на державних дотаціях.

За оцінками федерального міністерства економіки, фінансова підтримка вуглевидобувної галузі, у якій сьогодні працює понад 30 тисяч гірників, за останні десятиліття обійшлася німецькому платникові податків у суму близько 160-180 мільярдів євро. До сьогоднішнього дня залишилося вісім шахт у двох федеральних землях: Північному Рейні - Вестфалія й у Саарі. Вони будуть закриті до кінця наступного десятиліття.

Федеральний міністр економіки Німеччини Міхаель Глос назвав заплановану відмову від вуглевидобутку "закінченням ери" і повідомив, що жодна країна не закриває гірничі підприємства за такими високими соціальними стандартами, як у Німеччині. 

Жоден із трьох десятків тисяч шахтарів не буде просто звільнений - всі так чи інакше будуть соціально влаштовані. "Вугільний консенсус" був досягнутий між ХДС/ХСС і СДПН - партіями правлячої коаліції, федеральним і земельними урядами, а також власником шахт RAG, акціонерами якого є E.ON, RWE і ThyssenKrupp.

Тягар підтримки кам'яновугільної галузі Німеччини до 2018 року оцінюється в 19,5 мільярдів євро дотацій. Із цієї суми 15,6 мільярда євро будуть виплачені гірникам з федерального бюджету, 3,9 мільярди - з бюджету землі Північний Рейн - Вестфалія, 965 мільйонів євро внесе на згортання свого вугільного бізнесу концерн RAG.

Додатково до цього передбачено виділення ще 2 мільярдів євро на соціальні потреби літніх гірників і майже 7 мільярдів євро на рекультивацію колишніх шахт і навколишнього середовища.

Як передбачається, перестане існувати й концерн RAG. Підприємство саме обере собі нове ім'я, з яким і вийде на біржу. У його структурі провідне місце займуть хімічне виробництво (Degussa), електроенергетика (Steag), а також бізнес із нерухомістю.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: