Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Новина, яка "зробила" день: 2 березня Росія почала нову газову війну проти України

"Газпром" оголосив про розірвання контракту з "Нафтогазом".

Росія вирішила зневажити свої контрактні обов’язки перед Україною після своєї поразки в Стокгольмському арбітражному суді в газовій справі. Керівник "Газпрому" Олексій Міллер заявив, що постачати сусідам газ тепер для росіян невигідно і нецікаво, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Принизлива судова поразка РФ за два тижні до президентських виборів у Росії – це погана новина для Володимира Путіна, тому реакція не забарилася і стала традиційною для Кремля: надмірною, агресивною та дуже схожою на шантаж. 10-річний газовий контракт, який уклала ще Юлія Тимошенко, чинний до кінця 2019 року та був дуже вигідним Росії аж до рішення міжнародного суду, який зобов'язав "Газпром" знизити ціну на паливо та сплатити "Нафтогазу" 4,5 мільярди доларів за те, що недодав транзитного газу. Після таких змін контракт став невигідним "Газпрому", і не маючи шансів виграти, той вирішив просто змести фігури зі столу разом із дошкою.

Відео"Газпром" заявив про намір розірвати контракт з Україною

А також на транзит палива українськими магістралями до ЄС. Очільник "Газпрому" Олексій Міллер пояснив, що таке рішення у Росії ухвалили через вердикт Стокгольмського арбітражу, який присудив сплатити "Нафтогазу" 4,5 мільярда доларів компенсації.

"Газпром" заявив про намір розірвати контракт з Україною

Український президент наполягає, що розірвати контракт лише за власним бажанням у Москві не можуть. "Контрактом не передбачено, і якщо вони це зроблять, НАК звернеться за додатковою компенсацією збитків", - наголосив Петро Порошенко. У "Газпромі" ж пояснили, що транзит поки не припинятимуть та імовірно знову підуть знову судитися до Стокгольму.

Проте в Європі не на жарт стривожені перспективою повторення зими 2009 року, коли "Газпром" перекрив газ узагалі, а на вулицях європейських міст продавали дрова. У спеціальній заяві Єврокомісія закликає Україну і Росію виконати ухвалу міжнародного суду і гарантувати безперебійність постачання газу. "Комісія закликає всі зацікавлені сторони, компанії і відповідні міністерства України і Росії знайти негайні рішення у відповідності до ухвали Стокгольмського арбітражного трибуналу. Важливо, щоб і Росія, і Україна підтвердили свої позиції надійного постачальника і країни-транзитера газу, як це відбувалося в останні роки", - наголошується в документі.

Фотогалерея В Україні може суттєво зрости ціна на газ для населення – ЗМІ (6 фото)

Президент України запевнив європейців, що з боку Києва транзитові нічого не загрожує. "Ми впевнені, що транзиту нічого не загрожує. Україна вкотре підтвердила свій статус, як надійного постачальника.РФ і РАТ "Газпром" іще раз продемонстрували, що тільки-но настає холод, вони роблять чергові спроби застосувати постачання газу, як механізм політичного тиску", - підкреслив він.

Росія вже припинила постачати Україні газ – тиск у газових магістралях на вході в Україну знизили майже на 20%. Як каже український міністр закордонних справ, у Москві хочуть, як раніше, звинуватити Україну у крадіжці газу, який транзитом іде до Європи. Проте й Україна вже навчена гірким досвідом та в пастку не поспішає і постійно інформує про все Брюссель. "На що вони сподіваються? На те, що ми почнемо відбирати транзитний газ і вони нас звинуватять в таких кризах, як була у 2009 році. Це банальні шахраї. Ми не будемо цього робити, ми будемо діяти послідовно, але ми сказали європейцям: якщо потрібно, надсилайте своїх спостерігачів, дивіться за тиском, ми вам все покажемо, яка динаміка тиску", - розповів Павло Клімкін.

Кабмін уже вдався до спеціальних заходів, аби забезпечити тепло в оселях українців – ТЕЦ, хоч це й невигідно, переводять на мазут, а "Нафтогаз" терміново уклав контракт на постачання газу з польською нафтогазовою компанією. Поки що на один місяць і на 60 мільйонів кубометрів палива щодня, але в разі потреби поляки готові продовжити постачання та збільшити обсяги. Влада закликає всіх громадян зменшити споживання палива буквально на кілька днів, до весняної відлиги, на яку очікують 6-7 березня.

Кореспондент ТСН Марія Васильєва

справа Нафтогазу і Газпрому_1
Нафтогаз України

справа Нафтогазу і Газпрому_2
Нафтогаз України

Залиште свій коментар

Вибір редакції