Оборудки на гуманітарці: під виглядом допомоги в Україну ввозять сотні тонн комерційних вантажів - ЗМІ

До схем можуть бути причетні посадовці Міністерства соцполітики.

В Україні понад тисяча організацій отримують гуманітарну допомогу з-за кордону. До сотень з них під виглядом гуманітарки приходять комерційні вантажі.

Про це йдеться у розслідуванні журналістів Слідства. Інфо.

Наприклад, організація "Львівська жіноча рада" ввезла сім гуманітарних вантажів за п'ять неповних років. Це майже 160 тонн або 8 фур одягу та взуття. Документи на погодження останнього вантажу організація подала на початку цього року. Адресатами є чотири благодійні фонди та низка фізичних осіб.

Християнський громадський центр "Милосердя", який мав би отримати гуманітарку від "Львівської жіночої ради", розташований у приватній квартирі будинку у Львові. Засновниця фонду на місці, але свого підпису у документах не упізнає. Зрештою пані зізнається, що погодилась стати засновницею та директоркою фонду на прохання однокласника.

Крім центру "Милосердя", гуманітарну допомогу від "Львівської жіночої ради" мали отримати майже півтори сотні соціально незахищених осіб. Журналісти навідалися за кількома адресами: жоден із них не подавав заявок.

Засновницею "Львівської жіночої ради" є 25-річна Дзвенимира Довгалюк, ще два роки тому вона шукала на сайті працевлаштування роботу офіціанткою у Львові. Як засновниця, вона фігурує ще в двох благодійних фондах, які також отримують гуманітарну допомогу з-за кордону.

Три організації Дзвенимири Довгалюк за останні 3 роки отримали майже 320 тонн гуманітарної допомоги. Адресант гуманітарки — польський донор. Однак, жодних подробиць угод директорка не пам'ятає.

Журналісти вирушили до польського міста Люблін, щоб поспілкуватися із засновниками "Фундації Лемберг", яка, начебто, тонами передає допомогу "Львівській жіночій раді". Але домоправитель запевняє, що керівник організації давно не з'являвся, на його ім'я досі приходять листи.

"Ним також цікавиться місцева поліція і прокуратура, приходили до мене, розпитували. На його ім'я приходить купа кореспонденції, але я його вже 3 роки не бачив", — розказує домоправитель.

Співкоординаторка волонтерського центру Оксана Сухорукова пояснює, що статус гуманітарного вантажу гарантує організації повний "ол-інклюзів" на митниці:

"Гуманітарний вантаж — не сплачується при розмитненні 20% від вартості ПДВ. Не сплачується мито. Не сплачуються кошти за розмитнення, за послуги брокерів, там спрощена процедура розмитнення. Спрощена процедура на реєстрацію цих складів для тимчасового митного контролю".

Щороку в Україну завозять тисячі тонн гуманітарних вантажів з-за кордону. Як правило, це одяг, меблі, техніка. Однак, під виглядом допомоги, наприклад, одеський фонд отримав з Китаю сковорідки-гриль, дзвінки для виклику офіціанта та пробки для пляшок.

Єврейська громада — делікатеси з Ізраїлю: в асортименті салямі, пастрома, маринований язик, швейцарський стейк. Києво-Печерській Лаврі допомогли тракторами та комбайнами на загальну суму півмільйона євро.

Львівський волонтер Ростислав Макух розповідає про схеми ввезення гуманітарних вантажів з-за кордону:

"Найбільш поширена схема — це ввезення під виглядом гуманітарної допомоги Second Hand. Ця схема працювала ще з 90-х років, як мені вдалося з'ясувати, вона була досить поширена під час правління Януковича. Під час 2014-го року вона трошки притихла, але зараз знов успішно стартує".

Однак, під виглядом гуманітарки в Україну ввозять і нові брендові речі. Так, минулого року відомий львівський благодійний фонд "Волонтерський рух України" намагався завезти в Україну 9 тонн із Великобританії. Габаритний вантаж застряг на митниці через проблему з документами, а за деякий час просто зник зі складу.

Майже два роки прокуратура спільно зі Службою безпеки України розслідує схему незаконного ввезення комерційних товарів під виглядом гуманітарної допомоги до Волинської області.

"За наявними даними, у такий спосіб, щомісячно, ввозиться близько 70 тонн товарів та предметів домашнього вжитку, які розпродаються за готівку та надалі привласнюються учасниками протиправної оборудки, чим завдається матеріальна шкода державі та фактичним набувачам гуманітарної допомоги на загальну суму близько 10 мільйонів гривень", — йдеться в ухвалі суду.

У схемі, нібито, залучено відразу 10 волинських благодійних фондів. Псевдогуманітарку, за даними слідства, реалізовували через підконтрольні мережі магазинів відомих європейських брендів. Щонайменше 6 з цих фондів пов'язані з Олександром Рудинцем, пастором церкви "Царство Боже".

У церкві поспілкуватися з Олександром Рудинцем не вдалося. Однак його однодумці запевняють — нужденні отримують гуманітарну допомогу "Царства Божого".

Слідчі, нібито, встановили також факт махінації з гуманітаркою через низку благодійних фондів, і причетність до схеми окремих посадових осіб Міністерства соціальної політики. Пославшись на таємницю слідства, СБУ не надала жодної інформації у відповідь на запит журналістів щодо цієї справи.

Що визнавати гуманітарною допомогою, а що ні — вирішує спеціальна робоча група при Міністерстві соціальної політики. Вона засідає щотижня. Складається із представників різних міністерств, однак, документи та аналітику готує саме профільний департамент Мінсоцполітики.

Прес-служба відомства відмовила журналістам у інтерв'ю з міністром Андрієм Ревою. Але йому змогли поставити кілька запитань перед початком робочого дня. Масштабні корупційні схеми за участі чиновників пан Рева спростовує. Чому робоча група погоджує "фейкові" вантажі? Міністр пояснює цей факт браком людей та ресурсу.

Наразі керівництво Міністерства соціальної політики ініціює законодавчі зміни, аби гуманітарною допомогою опікувалося Міністерство з питань тимчасово окупованих територій.

Залиште свій коментар