Обвали на фондових біржах, бізнес та нафта: що відбувається з економікою США

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Інвестори панікують через вплив пандемії на бізнес.

16 березня президент США Дональд Трамп заявив на брифінгу Білого Дому, що через коронавірус економіка країни може потерпати від рецесії. Однак, за його словами, після подолання епідемії, попит на біржових ринках збільшиться, а економіка “неймовірно виросте”. 

Одразу після виступу президента, на фондових біржах стався третій за тиждень обвал. За два дні — 18 березня падіння відбулося вчетверте. Ми розібралися, що відбувається.

Фондові біржі

Удень 18 березня фінансовий індекс S & P 500, що містить 500 найбільших в США компаній, впав на 7%. Після цього на Нью-Йоркській фондовій біржі вчетверте за останні 8 днів спрацював автоматичний вимикач, заморозивши торги на 15 хвилин.

Наприкінці дня промисловий індекс Dow Jones втратив 1,338 пунктів, що складає 6,28% від цін попереднього дня, S & P 500 впав на 130,85 пункта, що складає 5,17%, а Nasdaq Composite — на 344,9 пункта, або 4,7%.

При чому, ще місяць тому Dow Jones досягнув рекордно високих 29 551,42 пункта, нині ж перебуває на рівні 19 264,20 пункта. Скуповування акцій місяць тому, за словами фінансового аналітика Алекса Юнга, спричинене тим, що інвестори не розуміли всіх загроз коронавірусу.

Нині ж суттєве зниження цін на акції та цінні папери спричинене тим, що інвестори панікують через ймовірний вплив пандемії на бізнес. Також на цей процес впливають падіння ціни на нафту та обмеження в країні, які вводить влада у зв’язку із розповсюдженням коронавірусу.

Як відреагувала держава?

Ще після другого обвалу фінансового ринку 15 березня, Федеральна резервна система США знизила цільовий діапазон ставки по федеральних фондах до 0 — 0,25%.

Такими діями ФРС хотіла подолати економічну кризу та не допустити росту безробіття в країні. Однак вже наступного ж дня ринок знову зазнав обвалу. Ймовірно, це сталося через те, що інвестори злякалися таких радикальних дій: вони означають, що економіка може бути у гіршому стані, ніж її сприймали.

Плейлист 6 відео Обвал глобального ринку

У "чорний" понеділок, 9 березня, після падіння на третину світових цін на нафту обвалилися акції, індекси та національні валюти. Читайте детальніше про причини та наслідки обвалу на глобальному ринку.

Обвал глобального ринку

Водночас регулятор скупив державних облігацій США на 500 мільярдів доларів, а іпотечних облігацій — на 200 мільярдів. Як передає AP, Голова ФРС заявив, що покупки мусять забезпечити належне функціонування кредитних ринків, що життєво необхідно для здорової економіки.

Згодом орган заявив про переговори з банками щодо спрощених умов кредитування для домогосподарств та підприємств. 

Пізніше, щоб покращити умови для кредитування своїх контрагентів — первинних дилерів, Федеральна резервна система дозволила використовувати як заставу корпоративні облігації та акції. В пресрелізі пояснюють, що це потрібно, щоб забезпечити безперебійне функціонування ринку.

Нафта

Для ринку нафти 18 березня стало вкрай складним днем. Під вечір ціна на барель нафти впала на 24%: до 20,37$. Це — найнижчий рівень за останні 18 років. Такий спад пояснюють поєднанням скорочення попиту та збільшення пропозиції. Це ж, своєю чергою, спричинене зниженням ставки ФРС та невдалими перемовинами країн ОПЕК. Через другий фактор, зокрема, основні гравці ринку — Росія, а також Саудівська Аравія та США планують агресивно конкурувати, збільшуючи обсяги видобутку та зменшуючи ціни.

Валюта

Зазвичай зниження відсоткової ставки ФРС послаблює долар. Але в цьому випадку такий сценарій не спрацював

Банки та компанії у всьому світі прагнуть доларового фінансування. Боргові позики та контракти номіновані у доларі, бо його вважають безпечним. Через нестабільність економіки, а відповідно і валюти в інших країнах, долар успішно підтверджує ці сподівання.

Це обрушує конкурентів американської валюти — зокрема, британський фунт, який впав до 1,16$, знизившись на 1,7% за день.

Бізнес

Найбільше від епідемії страждають авіа- та туристичний бізнеси. Так, авіакомпанія Delta прогнозує зниження прибутку за березень на 2 мільярди доларів через спад цін на їхні акції на 33%. Компанія розпродає флот, скорочує зарплати та попереджає про ймовірні скорочення штату. Генеральний директор Delta попросив Білий Дім надати йому фінансову підтримку.

Акції одного з найбільших виробників авіаційної техніки Boeing знизилися за добу на 15%.

Мережі готелів також переживають важкі часи: акції Hilton впали на 15%, Hyatt — на 17%, Marriott — на 23%, MGM Resorts — на 14%.

Попри обвал фінансового ринку, акції мережі супермаркетів Walmart за день виросли на 6%. Це спричинено можливістю робити покупки онлайн, не виходячи з дому, а також гнучка система знижок, що змушує американців обирати саме цей магазин. Так само акції виросли у виробників відбілюючих та дезінфікуючих серветок Clorox та м’ясних консервів SPAM Hormel.

Однак, більшість магазинів, як, наприклад, Target вимушені скорочувати часи роботи, а отже і прибуток. А IKEA взагалі вирішує закрити частину магазинів по США та Європі.

Нагадаємо, що 9 березня курс російського рубля стрімко почав падати через невдалі перемовини з ОПЕК та першою хвилею падіння цін на нафту. А вже 18 березня валюта РФ сягнула найнижчої за останні чотири роки відмітки — 77,99 за долар.

Залиште свій коментар

Вибір редакції