Основні вимоги та недоопрацювання. У МВФ вказали на значні ризики згортання реформ в Україні

Київ може залишитися без кредиту від МВФ.

Україна досі не виконала чимало зобов'язань перед Міжнародним валютним фондом, аби отримати черговий транш кредиту. Багато реформ затримуються, трансформуються в процесі втілення. І є вірогідність узагалі згортання цих реформ і повернення назад. Позаяк Україна ще жодного разу не спромоглася довести до кінця реформи, які б забезпечили їй стрімке економічне зростання. Зазвичай, зупинятися напівдорозі. Ідеться про п'ять програм із МВФ протягом 1994-2013 років.

Про це в інтерв'ю "Українській правді" сказав перший заступник директора-розпорядника МВФ Девід Ліптон.

Незважаючи на певні затримки у наданні коштів, остання програма розширеного фінансування (EFF) поки що працює. Проте наступний — п'ятий транш — Україна ризикує не отримати.

Ключові питання — пенсійна реформа, кроки щодо прискорення приватизації, конкретні результати в боротьбі з корупцією. Лише після виконання цього "домашнього завдання" уряд зможе розраховувати на наступний транш МВФ.

Є великі сумніви, чи потрібно чинній владі співробітництво з міжнародним кредитором. Два роки тому, коли ця програма лише почала працювати, Україна перебувала в скрутному становищі: війна, стрімке падіння ВВП, девальвація гривні та високий рівень інфляції. Нині ситуація стабілізувалась, і вихід з програми уже не здається таким ризикованим.

ЧИ БУДЕ НАСТУПНИЙ ТРАНШ

"Зараз дуже завчасно робити будь-які прогнози щодо цього. Спочатку ми маємо побачити, що реформи потрібні для цього перегляду програми, є дійсно запровадженими. Нарешті, Рада виконавчих директорів МВФ має переконатися, що Україна має прогрес із запровадженням плану реформ", - сказав Ліптон.

ПРО СТАБІЛІЗАЦІЮ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ

"Стабілізація має стати фундаментом для відновлення швидкого зростання — Україна, вочевидь, має можливість перейти від стабілізації до зростання. Можна сказати, що економіка України вже зростає, проте країна потребує набагато більш швидких темпів зростання, щоб надолужити своїх європейських сусідів.

Більш швидке зростання залежить від проведення подальших реформ без призупинення цього процесу. Воно залежить від того, чи вдасться зберегти вже досягнутий прогрес та не вжити заходів, які могли б скасувати реформи, або повернути їх у зворотній бік. Саме тому цей час є вкрай важливим.

Якщо подивитися на історію України, країна була в подібній ситуації і раніше: Україна поставала перед проблемами та їй вдавалося стабілізувати ситуацію. Проте жодного разу не вдалося продовжувати рухатися вперед і стати динамічною країною із стійким зростанням. Навпаки, Україна завжди призупиняла та переривала реформи. В результаті, коли більша частина (східноєвропейського) регіону рухалась вперед, Україна дрейфувала назад".

ПРО ВИКОНАННЯ ПОТОЧНОЇ ПРОГРАМИ

"Україна провела величезну роботу зі стабілізації: відновлення контролю над бюджетом, подолання дефіцитів газової системи, відновлення конкурентоспроможності, або вирішення проблем банківської системи. Це все дуже важливі досягнення, які поставили Україну на шлях стійкого зростання.

Проте, є ризики повернення назад. Зростання заробітної плати у державному секторі та деяких частинах приватного сектора було дуже високим порівняно з інфляцією. Якщо така ситуація зберігатиметься, це негативно позначиться на рентабельності та конкурентоспроможності, а, зрештою, загрожуватиме повернути Україну туди, де вона була три роки тому.

Тобто, Україна буде не в змозі конкурувати на міжнародному рівні. Так само існує багато інших ініціатив, які можуть призвести до зростання бюджетного дефіциту та загрожувати стабільності країни.

На шляху до стійкого швидкого зростання Україна також має зробити кроки вперед, як планувалося. Наприклад, пенсійна реформа є дуже важливою для всіх людей. Немає жодного сенсу в тому, щоб українці виходили на пенсію у більш ранньому віці, щоб отримувати малі пенсійні виплати, які не здатні забезпечити гідне та стабільне життя. Потрібно це вирішити через пенсійну реформу".

ПРО ПЕРСПЕКТИВИ ЕКОНОМІЧНОГО ЗРОСТАННЯ

"Якщо по всіх цих напрямах (удосконалення управління держпідприємствами, земельна реформа, продовження очищення банківської системи) просунутися вперед, включаючи виконання зобов'язань щодо створення антикорупційного суду, Україна матиме хороші перспективи для швидшого зростання економіки та для того, щоб побачити такі стандарти життя, що наближаються до рівня життя у розвинених країнах.

Україна пасе задніх у процесі конвергенції, якщо порівняти її з багатьма її сусідами. Важливо не заспокоюватися на досягнутому. Мовляв, вже є позитивне зростання та глобальне відновлення полегшує роботу. Україна має просуватися вперед, щоб покращити ситуацію на майбутнє.

Основна увага цього перегляду програми — це пенсійна реформа і заходи щодо прискорення приватизації та забезпечення конкретних результатів у боротьбі з корупцією. Не менш важливо, щоб фіскальна та енергетична політика залишалася відповідною програмним зобов'язанням".

ПРО ЦІНИ НА ГАЗ ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ ТА СУБСИДІЇ

В уряді заявили, що не підвищуватимуть ціну на газ для населення від 1 жовтня цього року.

"Рішення деполітизувати цей процес через застосування автоматичної формули має вирішальне значення, і ми очікуємо, що уряд дотримуватиметься цього зобов'язання. Одним з основних досягнень цієї програми реформ стало запровадження автоматичного підвищення тарифів на газ відповідно до ринкових змін.

Важливо, щоб ціни на газ визначались ринковими зрушеннями та треба уникати виникнення неадресних та прихованих субсидій. Найбідніші домогосподарства захищені від зростання тарифів комунальними субсидіями. Для решти громадян відбулося відчутне збільшення заробітної плати, що набагато перевищує зростання ціни на газ, передбачене нормативно-правовими актами.

Ціни на газ в Україні є дуже низькими порівняно з сусідами. І, нарешті, якщо Україна хоче мріяти про енергетичну незалежність, вона повинна інвестувати в інфраструктуру, що можливо, лише за умов, коли ціни на газ віддзеркалюють розвиток подій на ринку", - сказав Ліптон.

ПРО ПЕНСІЙНУ РЕФОРМУ

Нардепи відстояли ідею "Пенсійна реформа Кабінету міністрів плюс накопичувальна схема пенсійного забезпечення від 2019 року". Зміни були запропоновані парламентським комітетом. Раніше МВФ виступав проти цього.

"Існує пропозиція уряду щодо пенсійної реформи, яка була обговорена з командою МВФ. Також ми домовилися з урядом щодо кількох основних цілей пенсійної реформи, таких як гідний рівень пенсійних виплат та більш пізній вихід на пенсію. Зараз нам треба зрозуміти, куди просувається законотворчий процес", - зазначив Ліптон.

ПРО ЗЕМЕЛЬНУ РЕФОРМУ

"Земельна реформа залишається важливим елементом програми. Ми домовилися, що потрібно більше часу, щоб прийняти правильне рішення щодо цієї важливої теми.

Протягом останньої чверті століття я чую від різних політиків, що земельна реформа в Україні неможлива. Це правда, що така реформа вимагає часу і що переваги від неї відчуваються з часом. Але це не повинно тривати 25 років!

Ми бачимо відродження сільського господарства, яке, вочевидь, є сильною стороною України. Навіть сільське господарство, що було орієнтовано на експорт до Росії, було дуже ефективно переорієнтовано на Захід. І цей потенціал набагато більший.

Важливо, щоб існували стимули для інвестування в сільське господарство, а це означає, що земля повинна бути доступною для використання в якості забезпечення під час залучення інвестиційного капіталу. Не менш важливим є той факт, що фермерам потрібна впевненість у доступі до землі впродовж певного періоду часу для сталої обробки землі.

Ця реформа може бути реалізована різними шляхами, існують різні моделі та приклади з різних країн. Важливо те, щоб земельна реформа запроваджувалася, а не була відсутня. Це не є вимогою для наступного перегляду програми. Але сама ідея, що Україна повинна бути ще тривалий період часу без земельної реформи, дуже контрпродуктивна.

Україна повинна і може знайти шлях для публічних дебатів та досягнення консенсусу, щоб подолати відмову, припинення та блокування цієї реформи. Знову ж таки, в такій ситуації краще діяти, ніж нічого не робити".

ПРО АНТИКОРУПЦІЙНУ РЕФОРМУ

"Боротьба з корупцією вимагає дуже комплексного підходу, чого не може зробити одна єдина установа (досі не створений антикорупційний суд). Потрібні сильне обвинувачення, правильні судді, виконання судових рішень. Це непростий процес. Створення НАБУ було важливим досягненням.

Ми, безумовно, погоджуємося, що створення антикорупційного суду є важливим наступним кроком. Ми закликаємо уряд зробити цей крок".

ПРО ОЧИЩЕННЯ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ ТА ГОНТАРЕВУ

"Валерія Гонтарева (голова НБУ, яка подала заяву про звільнення ще навесні) здійснила відмінну титанічну роботу, підвищивши ефективність центрального банку як інституції, покращивши монетарну та валютну політику та зайнявшись банками з серйозними проблемами, включаючи необхідність націоналізації, як-от це відбулося з "ПриватБанком". І все це було зроблено у важкі часи!

На жаль, "ПриватБанк" поставив під загрозу всю банківську систему України: він став фактично неплатоспроможним, будучи найбільшим комерційним банком в Україні. Важливо було забезпечити безперервність роботи банку, і це було успішно досягнуто.

Але залишається ще багато проблем, і, як я сказав на зустрічі з керівництвом НБУ, для гарного центрального банку робота ніколи не закінчується. Важливо, щоб наступний голова мав можливість продовжувати незалежну роботу центрального банку, встановлювати монетарну політику та політику щодо обмінного курсу, а також зберігати здоров'я банківської системи.

Отже, у нас є погляди на вимоги щодо посади (голови НБУ), але не щодо претендентів на неї.

Питання вирішення деяких успадкованих проблем наразі у руках уряду. Це, як правило, складні економічні та правові проблеми, але з часом вони мають бути розв'язані", - впевнений перший заступник директора-розпорядника МВФ.

Раніше в Нацбанку України заявили, що розраховують отримати від МВФ до кінця цього року два транші кредиту по 1 млрд доларів кожен. Ще 600 млн євро - від Європейської комісії.

Залиште свій коментар