Оточення Порошенка готується до тіньової приватизації енергетики України - УП

Маловідома компанія, яку пов'язують з Суркісами і Кононенком, контролює обленерго і "поклала око" на "Центренерго".

Оточення президента України Петра Порошенка активно прибирає до рук підприємства енергетичного ринку, не чекаючи старту процесу приватизації.

Про це йдеться в розслідуванні "Української правди".

Тіньова приватизація відбувається за допомогою невідомої до останнього часу компанії "Енергомережа", яка стрімко увірвалася на український енергетичний ринок в минулому році.

Вона стала відомою після того, як навесні минулого року в пресі з'явилися матеріали про підозрілі угоди між "Запоріжжяобленерго" і "Енергомережею" з перепоступки боргів великих приватних споживачів електроенергії.

"Енергомережа" заробила мільйони на боргах перед обленерго

За даними НКРЕКУ, з грудня 2014 по березень 2015-го "Запоріжжяобленерго" поступилася "Енергомережі" боргами на загальну суму близько 346 млн гривень від декількох промислових підприємств області.

Нові умови погашення боргів більш ніж лояльні для клієнтів обленерго – "Енергомережа" "прощає" боржникам величезні суми.

Наприклад, з 112 млн грн, які винен "Запорізький титано-магнієвий комбінат" (49% акцій володіє олігарх Дмитро Фірташ), потрібно виплатити 30 млн грн, а решта 82,3 млн грн компанія просто прощає.

Ще одна угода між ЗТМК і "Енергомережею" про борг в 114 млн грн передбачала, що компанія Фірташа виплачує 50 млн гривень, а решта 64 млн також прощаються.

Унаслідок угод Фірташ на вигідних умовах позбавився від старих боргів титанового комбінату, а "Енергомережа" отримала живі гроші.

В "Енергомережі" стверджують, що обленерго отримує борги ЗТМК у розстрочку – 4,9 млн в місяць. Однак матеріали суду між сторонами показують, що це не так. "Енергомережа" не платила, через що обленерго довелося підписувати з компанією нові договори про розстрочення.

В матеріалах справи, яке порушило МВС за мотивами угод, фігурувала куди більша сума збитків – 950 млн гривень.

Але 27 липня 2015 року Генпрокуратура на чолі з Віктором Шокіним закрила справу "у зв'язку з відсутністю події кримінального правопорушення".

Виправити помилку ГПУ може Національне антикорупційне бюро, яке підхопило справу в кінці минулого року. Поки що слідчі НАБУ здобули право вилучити документи про сумнівні контракти і рухи по банківських рахунках "Енергомережі".

Подібні угоди відбувалися не тільки з "Запоріжжяобленерго". Така ж історія з "Черкасиобленерго" – державне підприємство відписало "Енергомережі" 23 млн боргу черкаського "Азоту", який належить Дмитру Фірташу. "Харківобленерго" зовсім "помилково" перерахувало "Енергомережі" 4 млн гривень.

Менеджери "Енергомережі" керують обленерго

Співрозмовники "Української правди" приписують "Енергомережі" неформальну участь у роботі чотирьох розподільних компаній, де контрольні пакети акцій належать державі – "Запоріжжя-", "Харків-", "Черкаси-" і "Миколаївобленерго".

За останні півтора року в штаті або керівництві "Енергомережі" встигли попрацювати брат екс-міністра енергетики Юрія Продана Петро, а також колишні менеджери енергокомпаній братів Суркісів і Костянтина Григоришина.

Після роботи в компанії частина менеджменту "Енергомережи" перейшла на роботу в обленерго.

У Миколаєві першим заступником директора обленерго з початку 2015 року працює колишній голова наглядової ради "Енергомережі" Олексій Беспалов. З кінця 2014 року екс-менеджер "Енергомережі" Ігор Карпенко працював в "Черкасиобленерго". На цій посаді його змінила Світлана Кузьмінська, яка також представляє "Енергомережу".

Зв'язки "Енергомережі" з Суркісами і Кононенком

Численні співрозмовники "Української правди" на енергоринку, в парламенті і держструктурах називають керівника "Енергомережі" Дмитра Крючкова представником братів Ігоря та Григорія Суркісів. А лобістом компанії у відносинах з держорганами – заступника голови фракції БПП Ігоря Кононенка.

Дмитро Крючков у 2006 році обирався нардепом від БЮТ і потрапив в комітет з енергетики. Через перевибори він побув депутатом рік і запам'ятався лише тим, що став "тушкою" і перейшов в Антикризову коаліцію.

Його брат Леонід у тому ж 2006 році став депутатом БЮТ в Київраді, але потім швидко перейшов в Блок Черновецького. У той же час до цієї фракції входив теперішній заступник голови "Блоку Петра Порошенко" Ігор Кононенко.

Тоді брати Крючкови були відомі як співвласники забудовника "Київреконструкція" і будівельних компаній, які обслуговують українські АЕС.

У Дмитра Крючкова вже були проблеми із законом. В кінці нульових керівництво харківського атомного інституту "Енергопроект" звинуватило Крючкова у розкраданні акцій шляхом підробки документів. На початку 2010 року бізнесмена затримали правоохоронці. Але незабаром справа була закрита.

Публічно про зв'язок державних обленерго з Крючковими, яких лобіюють Ігор Кононенко і брати Суркіси, заявляв лише нардеп Сергій Лещенко.

"Кононенка називають лобістом призначень в тих розподільних енергокомпаніях, де контрольним пакетом володіє держава, а в дійсності ними керують Григорій Суркіс і брати Крючкови", - писав Лещенко в "Новом времени".

Один з нардепів від БПП, близький до президента, так описує появу Крючкових в енергобізнесі: "Ігорю Віталійовичу (Кононенко) доручили ділянку роботи за державним обленерго і "Центренерго". Оскільки в енергетиці він не знавець, вирішив залучити до справи Крючкових і Суркісів. Ці не знайшли нічого розумнішого, як вивести гроші з держпідприємств шляхом перепоступки боргів".

Кононенко відкидає всі звинувачення. "Не маю ніякого відношення", – написав він смс у відповідь на запитання "УП".

У прес-службі "Енергомережі" заявили, що керівництво компанії з Суркісами і Кононенком не знайоме і не підтримує жодних виробничих або інших відносин.

Розслідування УП
Українська правда
Схема впливу на державну енергетику.

Підготовка до приватизації

В 2016-му "Енергомережа" від неформального участі в енергетиці зробила перші кроки до контролю над державними компаніями.

Серед підприємств, які її цікавлять, вже зараз можна назвати "Центренерго" і Одеську ТЕЦ, куди компанія зайшла завдяки участі в процедурі банкрутства цих підприємств.

В роки президентства Януковича "Центренерго" підписувала контракти з прокладками Олександра Януковича. Зараз кураторство над нею приписують Ігорю Кононенку.

У минулому році ця держкомпанія виявилася єдиною енергокомпанією, приватизація якої була згадана в меморандумі МВФ. Чи буде вона прописана у новому варіанті меморандуму – не відомо. Текст зараз узгоджується сторонами.

За даними "УП", у проекті документа є пункт про те, що навесні Україна повинна залучити іноземних консультантів та комісії для підготовки до продажу ОПЗ і "Центренерго". Однак Адміністрація президента пропонує викреслити "Центренерго" зі списку. Противником приватизації компанії виступає і "президентський" міністр енергетики Володимир Демчишин.

Як з'ясувала "Українська правда", близькі до "Енергомережі" фірми почали скупку боргів "Центренерго" і Одеської ТЕЦ. Результатом цього процесу може стати контрольований перехід державного майна в приватні руки.

"Центренерго" з 2004 року знаходиться в процедурі банкрутства за позовом вугільного підприємства "Ровенькиантрацит". Наприкінці минулого року відбулося два доленосних судових засідання.

Перше відбулося 17 листопада – суд відмовив у претензіях цілого ряду державних і приватних кредиторів "Центренерго" на загальну суму понад 2,3 млрд гривень.

Друге засідання відбулося 1 грудня. На ньому була затверджена заміна частини старих кредиторів, які вже були в реєстрі, на нових.

І тут на сцену знову виходять державні обленерго і близькі до "Енергомережі" компанії. Як виявилося, з вересня по листопад 2015 року старі кредитори "Центренерго" перепродали свої борги на 70 млн грн невідомим компаніям - "Тера", "Транснова", "Баланс Груп" і "Легіст-Інвест".

70 мільйонів достатньо, щоб брати участь в комітеті кредиторів, призначенні керівництва та погодженні плану санації підприємства.

Історія українського бізнесу знає чимало історій, коли з процедури банкрутства держкомпанії виходили з оновленим списком власників. Наприклад, за такою схемою найбільшим акціонером "Дніпроенерго" став ДТЕК Ріната Ахметова.

Хто стоїть за новими кредиторами "Центренерго"? Як мінімум по двом підприємствам можна простежити зв'язок з "Енергомережою" і братами Суркісами.

Розслідування УП
Українська правда
Хто стоїть за новими кредиторами "Центренерго".

Засновник "Баланс Груп" - Ганна Надєжина, "Легіст-Інвест" - Данило Платонов. Обидва вважаються засновниками компанії "Спортивно-оздоровчий центр фізичного розвитку "Динамо-Київ".

Платонов також працює директором в компанії "Енергомережа – генерація", її єдиний засновник – холдингова компанія "Енергомережа".

В самому кінці 2015 року "Енергомережа" безпосередньо включилася в банкрутство Одеської ТЕЦ. Вона перекупила борги у трейдера "Укргаз-Енерго" Дмития Фірташа і державного "Трансгазу" і бореться в суді за призначення лояльного арбітражного керуючого.

"Скандали навколо "Центренерго", ОПЗ і державних обленерго дають зрозуміти, що система управління державним майном все ще залишається незмінною, змінюються лише бенефіціари схем. Все це відбувається не просто з потурання, але і завдяки протекції вищих керівників країни", - пише автор розслідування журналіст "УП" Андрій Самофалов.

"Затримка приватизації української енергетики призводить до очікуваного результату. Коли держава почне продаж, Фонду держмайна просто нічого буде запропонувати", - підсумував він.

Нагадаємо, велику приватизацію в Україні хотіли провести в 2015 році. Проте через зміну законодавства, зокрема щодо недопущення до приватизації фізичних та юридичних осіб країни-агресора Росії, вирішили перенести продаж держпідприємств на наступний рік.

Рада повинна розблокувати питання приватизації держпідприємств

Політики на засіданні Ради реформ встигли обговорити важливі питання. Головною темою була приватизація та стан державних активів в Україні. Президент Петро Порошенко, відкриваючи зібрання, наголосив, приватизаційний процес у країні слід розблокувати, більшість держактивів продати на прозорих торгах. Поки що для управління державними компаніями пропонують створити кілька великих галузевих холдингів.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: