Пандемія коронавірусу змінює ринок комерційної нерухомості: що буде з бізнес-центрами та офісами

Пандемія коронавірусу змінює ринок комерційної нерухомості: що буде з бізнес-центрами та офісами

Фото: pixabay.com

Фахівці впевнені, що віддаленої роботи буде набагато більше, ніж до карантину.

Ринок комерційної нерухомості після пандемії "прихворіє". Нині в офісах через карантин людей мінімум. Тож бізнес-центри, яких лише в столиці десятки, стоять напів-пусткою. Якими будуть ціни на комерційну нерухомість після карантину, і чи буде взагалі офісне життя існувати після пандемії, досліджував "Спецкор" на 2+2.

Олександр Смірнов, керуючий партнер в ІТ-компанії. Ділиться, що вони були готові до карантину на 100 відсотків, бо й до пандемії частина працівників працювала у віддаленому режимі. З орендодавцем домовилися про пільги на час карантину і платять не більше 50% орендної платні.

У їхньому офісі до пандемії працювали чотири сотні людей. Нині лише п’ятдесят працівників час до часу сюди приїздять. Олександр планує винайняти менший офіс і збільшити кількість працівників, які працюють віддалено.

Пані Наталя, фахівчиня з нерухомості, каже, пережила чотири кризи. Тож радить домовлятися з орендодавцями про зниження плати на час карантину. За її словами, більшість торгових і бізнес-центрів орендарям ідуть на поступки. Утім, є бізнеси, які і з такими пільгами не виживуть. Наприклад, ресторани, які розраховані на іноземців і люксовий сегмент. Тож, їхні власники шукають склади, щоби звільнити приміщення і перевезти туди обладнання. І таким чином перечекати кризові часи в надії на краще.

"Після закінчення карантину буде провал і будуть з'являтися хороші місця і недорогі. Але тут карантин ні до чого. Як тільки економічна криза, ставки завжди знижуються", - пояснює директорка консультативного центру нерухомості Наталя Наумець.

Після виходу з карантину частина компаній шукатиме менші за площею офіси та компактніші приміщення. Проте Тетяна Пашкіна, експертка ринку праці, впевнена, що офісне життя залишиться. Бо людина - створіння соціальне і нам комфортніше спілкуватися віч-на-віч.

"Коли люди працюють проектно, виникають непорозуміння. Можна півдня переписуватись в скайпі, а можна підійти і показати в моніторі - тут треба галочку поставити і все. І" в цьому теж є свій сенс", - запевняє експертка.

Пані Тетяна каже, після карантину роботодавці поєднуватимуть віддалену та офісну роботи.

"Не у всіх житлові умови дозволять працювати плідно. Якщо ми говоримо про однокімнатну квартиру, де працюють двоє, третій вчиться - там про велику стовідсоткову продуктивність казати ніяк не годиться", - стверджує Тетяна Пашкіна.

Кореспондент "Спецкор" Раміль Єнікєєв

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Коронавірус в Україні
Наступна публікація