Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Paradise Papers. Розсекречені "райські" офшори політиків та зірок спричинили гучні скандали

Понад 120 світових політиків із понад півсотні країн потрапили до нового міжнародного скандалу. "Засвітилися" там і зірки шоу-бізнесу, спортсмени, підприємці та великі компанії. Усі вони через різні бізнес-контакти причетні до офшорів та податкових лазівок.

Спочатку невідоме джерело передало німецькій газеті Süddeutsche Zeitung внутрішній архів файлів юридичної компанії Appleby з Бермудських островів. У ньому – понад 13 мільйонів документів. До оброблення даних секретних документів залучили 382 журналістів із 96 засобів масової інформації із 67 країн – під егідою Міжнародного консорціуму журналістських розслідувань (ICIJ) та Центру розслідування корупції та організованої злочинності (OCCRP). Глобальне розслідування Paradise Papers ("Документи райських островів") оприлюднили в неділю, 5 листопада, о 20:00 за київським часом.

"Супер-багатії "припаркували" в податкових оазах 7,9 трильйона євро. Понад 600 мільярдів євро щорічно переміщуються транснаціональними корпораціями за допомогою податкових притулків", - йдеться у розслідуванні.

Цих грошей вистачило б, щоб видати кожному землянину по одній тисячі євро готівкою, відправити щонайменше на 4,5 року до школи дітей, які не мають доступу до освіти, годувати протягом 61 року всіх, хто страждає від голоду на планеті.

Податковим раєм були 19 країн - Бермудські та Кайманові острови, Кука, Багами, Аруба, Антигуа, Вануату, Тринідад і Тобаго, Самоа, Домініка та інші.

ВідеоНайбагатші люди світу перевели в офшор майже 8 трильйонів євро

ЧИМ ВІДОМА КОМПАНІЯ APPLEBY

Компанія Appleby була заснована 119 років тому, 1898-го, на Бермудах, колонії Великої Британії. Сьогодні Appleby – одна з найпрестижніших і великих юридичних фірм, що надають послуги з реєстрації офшорів, податкового планування та корпоративного управління. Про це пише "Детектор медіа".

Appleby вважається одним із найбільш "чистих" офшорних реєстраторів світу: в компанії існує сувора процедура перевірки клієнтів. Наприклад, багатьом росіянам Appleby відмовляла в реєстрації офшорів через їхні родинні зв'язки з чиновниками або менеджерами державних компаній або в зв'язку зі згадуванням їхніх імен у ЗМІ в контексті корупційних скандалів.

"Документи райських островів" відрізняються від інших скандальних "Панамських документів" (витік конфіденційної інформації юридичної фірми Mossack Fonseca, яка спеціалізується на роботі з офшорами; оприлюднено 3 квітня 2016 року) тим, що в першому глобальному розслідуванні було чимало чиновників і злочинців. Про це пише "Новая газета". А ось в Appleby обслуговувалися переважно транснаціональні корпорації (Nike, Apple, Facebook) та королівські особи (наприклад, фонд королеви Великої Британії Єлизавети II). В нових документах фігурує і президент України Петро Порошенко.

"РАЙСЬКІ" ОФШОРИ (БЕЗ) ПОРОШЕНКА

У розслідуванні фігурує президент України Петро Порошенко. Журналісти телепрограми "Слідство. Інфо" уточнюють, що справа стосується корпорації Roshen.ICIJ. Юристи Порошенка ще 2014-го хотіли вийти в офшор. Але зробити цього не вдалося - Appleby відмовилася мати справу з президентом України. Журналісти ставлять під сумнів пояснення Порошенка щодо створення офшорних компаній для передачі його корпорації "Рошен" у сліпий траст.

У червні 2014-го юристи з української фірми "Авеллум", яка представляє інтереси Порошенка, написали листа юристам з фірми Appleby з острова Мен.

"Справа надзвичайно делікатна. Ім’я клієнта – Петро Порошенко. Ми працюємо над реструктуризацією його кондитерського бізнесу ("Рошен"). Для отримання доступу до міжнародних ринків ми збираємося збудувати нову холдингову компанію групи у Люксембурзі. Під ним буде голландський суб-холдинг, який володітиме всіма оперуючими компаніями. З податковими цілями над люксембурзькою компанією буде кіпрська фірма. Вона буде володіти офшорною компанією – ми надаємо перевагу БВО, але Острів Мен також може підійти… Вона буде володіти акціями та отримувати дивіденди. Продаж акцій у певний момент є можливим (якщо інвестор запропонує хорошу ціну)", – повідомляють журналісти текст листа.

Метою створення президентського офшору могла бути мінімізація податків. Доказів цього твердження журналісти не навели, наголошує "Радіо Свобода".

Раніше Порошенко пояснював, що відкрив офшорну компанію на Британських Віргінських островах лише для того, щоб передати "Рошен" у сліпий траст, але ним продовжує володіти нідерландська компанія.

В Адміністрації президента України таких припущень і даних, оприлюднених у розслідуванні, поки не коментували.

Нагадаємо, у торішніх "Панамських документах" Порошенко також фігурував. Журналісти-розслідувачі заявляли тоді, що він на той час не передав свої активи у траст, однак почав реструктуризацію активів Roshen, створивши для цього три офшорні компанії. Усі ці компанії були створені на ім’я Порошенка відкрито, без приховування бенефіціара, як це звично відбувається звично під час фінансових махінацій.

Тим часом юридична компанія Avellum заявляє, що автори скандального розслідування, в якому президент Порошенко звинувачується в ухиленні від сплати податків, необ'єктивно подали позицію юрфірми. Про це пише "Українська правда". Юристи, що представляли інтереси Порошенка в передачі корпорації "Рошен" у "сліпий траст", зазначають, що матеріали розслідування "містять маніпулятивні твердження, що не підтверджені фактами, та не наводять об’єктивного відображення позиції фірми, викладеної у відповідь на запит "Слідства.Інфо".

"У разі продажу корпорації "Рошен" усі кошти були б перераховані кінцевому власнику до України, задекларовані та з них було б сплачено усі податки. Так само як сьогодні усі податки "Рошен" сплачує і надалі буде сплачувати в Україні", - наголошують юристи.

В Avellum стверджують, що також розповідали журналістам про неможливість продажу Roshen без створення міжнародної холдингової структури, але ті "повністю проігнорували" цю інформацію і не висвітлили її.

"Ми вважаємо цей факт, а також висновок і заголовок статті щодо мети створення структури, маніпулятивними і тенденційними", - заявляють в юридичній фірмі.

Також наголошується, що відмова юридичної фірми Appleby від участі у реалізації проекту була пов’язана з агресією Росії проти України, а не наслідком недовіри до такої транзакції.

Соратник Порошенка і народний депутат Володимир Ар'єв зазначає, що представники компанії "Рошен", хотіли вивести її в офшор через неможливість продати таку потужну компанію, якщо вона "прописана" в Україні. За його словами, "намір мінимізувати податки від продажу компанії в європейській юрисдикції не можна вважати за злочин". Компанія "Рошен", яку колись Порошенко пообіцяв продати, та досі не зміг, є надто потужним та дорогим активом, а через нестабільну політичну ситуацію та війну продати її комусь 2014-2015 року можливо було лише за кордоном.

"І тоді юристи, яким було поставлене завдання знайти найменші ставки оподаткування в межах європейської системи, просто почали шукати. От і все. Я вже не кажу, що це абсолютно не могло стосуватися оподаткування діяльності підприємства в Україні, яке платить мільярди гривень в бюджет. Але кому це цікаво,"- наголошує політик.

На захист Порошенка стала і нардеп та представник президента України у Верховній Раді Ірина Луценко, передає журналіст ТСН.

На погоджувальній раді парламенту Луценко заявила, що "для того, щоб здійснити операцію з продажу корпорації "Рошен", про яку говорив президент неодноразово і обіцяв здійснити для того необхідні заходи, необхідно було створити міжнародну холдингову структуру. Ця холдингова структура була налаштована на те, щоб уникнути подвійного оподаткування з метою того, щоби усі податки повною мірою були сплачені в Україні, а не за кордоном. Створення цієї міжнародної холдингової структури було обов'язковим, оскільки інакше відповідно до Гаазької конвенції, не можна було передати в довірче управління Ротшильду. Такими є міжнародні умови, такою є ця конвенція. Для передачі Ротшильду необхідно було створити таку міжнародну холдингову структуру. Компанія міжнародної холдингової структури під час передачі компанії "Рошен" у "сліпий" траст не мала банківських рахунків. Будь-які заяви про порушення валютного законодавства чи перерахування будь-яких готівкових коштів з України під час створення цієї структури є безпідставними домислами".

ОФШОРИ "СІРОГО КАРДИНАЛА" ПАРТІЇ РЕГІОНІВ

Екс-соратник позбавленого звання президента України Віктора Януковича Антон Пригодський, якого називали "сірим кардиналом" Партії регіонів, через офшор замовив 37-метрову яхту вартістю у понад 13 млн євро. Про це також випливає з Paradise Papers, передає "Громадське".

Оприлюднені документи свідчать, що Пригодський 2013-го заснував компанію "TUC limited" на Мальті. Наступного року на її рахунках з’явилося понад 5,5 млн євро.

Пізніше через цю мальтійську фірму замовили 37-метрову яхту Santa Maria T. Журналісти звернулися до кораблебудівної компанії у Нідерландах під виглядом клієнтів з України і дізнались, що орієнтовна вартість яхти становить 13,2 млн євро без податку на додану вартість.

За європейськими законами, аби судно могло ходити водами Євросоюзу, власник має сплатити ПДВ на території ЄС. Для яхти Santa Maria T – це приблизно 30% від вартості. Саме тому яхта замовлялася через мальтійську фірму – це фактично офшори, вони дають змогу не платити ПДВ на території Євросоюзу.

ОФШОР ГАЗОВОГО ТОП-МЕНЕДЖЕРА

Для українського газового топ-менеджера Сергія Олексієнка була заснована офшорна фірма на острові Мен, яку використовували для виведення валюти за кордон всупереч валютним обмеженням, що діяли в Україні. Про це передає "Громадське".

Компанія Pioneer Foundation була заснована на початку 2016 року і проіснувала 14 місяців.

За даними журналістів, до схеми виведення валюти міг бути залучений російський "Альфа-Банк", а рахунок для фонду Олексієнка вирішили відкрити у "Банку Кіпру".

Сергій Олексієнко у липні 2014 року почав працювати у "Нафтогазі України" і став уповноваженим з перспективних проектів. Зараз він є членом правління дочірньої компанії "Нафтогазу" "Укртрансгаз", яка відповідає за передавання та зберігання природного газу. До роботи в державній компанії Олексієнко був інвестиційним банкіром.

13 ОФШОРНИХ "ДРУЗІВ" ТРАМПА

Мінімум 13 осіб з найближчого кола президента США Дональда Трампа, у тому числі, троє високопоставлених членів адміністрації, четверо радників та шестеро донорів, стали фігурантами цього розслідування. Про це пише "Укрінформ".

Зокрема, у окремому списку під назвою "Впливові особи" з оточення Трампа у матеріалах розслідування вказані державний секретар Рекс Тіллерсон, міністр торгівлі Вілбур Росс та віце-голова наглядової ради Федерального резерву США Рендел Куарлес.

Серед радників, які володіють офшорними рахунками, викритими журналістським розслідуванням, вказані інвестор нерухомості, радник та фундрайзер Трампа Томас Баррак-молодший; гендиректор компанії (найближчого союзника Трампа на Уолл-Стріт) Blackstone Group Стівен Шварцман; радник президента, мільярдер з Уолл-Стріт Карл Ікахн; головний радник президента з питань економіки Гері Кохн.

Крім того, названі шестеро значних донорів президентської кампанії Трампа: магнат казино Шелдон Адельсон; мільярдери-промисловці брати Чарльз та Девід Кохи (вказані як один контакт з Трампом); магнат нерухомості Джеффрі Палмер, топ-донор республіканців Пол Елліот Сінгер; магнат казіно Стів Уинн; гендиректор компанії Renaissance Technologies Роберт Мерсер.

Також у документах фігурувало ім'я Джареда Кушнера, який є одним з найбільш високопоставлених радників Білого дому та зятем президента Трампа.

ВідеоЗМІ розсекретили імена найбагатших людей світу, які мають офшорні рахунки

БІЗНЕС-ЗВ'ЯЗКИ МІНІСТРА ТОРГІВЛІ США ІЗ ЗЯТЕМ ПУТІНА

Компанія, пов’язана з міністром торгівлі США Вілбуром Россом, мала бізнес із партнерами Путіна. Росс уже після призначення до складу американського уряду в лютому 2017 року підтримував зв’язки з судноплавною компанією Navigator Holdings, яка має спільний бізнес із партнерами президента Росії Володимира Путіна.

Згідно з оприлюдненими даними, 79-річний мільярдер-інвестор Росс свого часу мав майже третину в судноплавній компанії Navigator Holdings, яка транспортує газ для російської енергетичної фірми "Сибур". Компанія "Сибур" частково належить другові Путіна Геннадію Тимченку, який перебуває під санкціями США через російську агресію в Україні, а також зятеві Путіна Кирилу Шамалову. Про це повідомляє New York Times.

Частка, що належить Россу в Navigator Holdings, скоротилася після призначення, але офіційні дані свідчать, що він усе ще контролює частку на суму від 2 до 10 млн доларів.

Речник Торгово-промислової палати США Джеймс Рок заявив, що Росс "не був пов’язаний з рішенням компанії Navigator про співпрацю з компанією "Сибур",… яка на той час не перебувала під санкціями".

Нині немає жодних вказівок, що діяльність міністра торгівлі США була незаконною, хоча зв’язок Росса з російськими інтересами може стати незручним для Адміністрації президента США Дональда Трампа та поставити питання про конфлікт інтересів. Потенційні зв'язки між партнерами Трампа та Росією розглядаються на тлі тверджень про те, що Москва втрутилася в президентські вибори в 2016 році, передає "Радіо Свобода".

ІНВЕСТОР FACEBOOK ТА TWITTER МАВ ЗВ'ЯЗКИ З РОСІЙСЬКИМИ КОМПАНІЯМИ

У Paradise Papers ідеться про те, що фонд DST Global, який є інвестором соцмереж Facebook та Twitter, мав фінансові зв'язки з двома державними компаніями.

"ВТБ Банк, який належить Кремлю, непомітно перерахував 191 млн доларів у інвестиційний фонд DST Global, який використовував ці гроші для придбання великої частки в Twitter 2011 року", - йдеться у документах журналістів-розслідувачів.

Тим часом російський "Газпром" профінансував офшорну компанію, яка співпрацювала з DST Global щодо великих інвестицій у Facebook. Про це пише The Guardian.

"Підконтрольна Кремлю компанія, енергетичний гігант "Газпром" профінансував офшорну компанію, яка співпрацювала з DST Global щодо великих інвестицій у Facebook", - зауважили журналісти.

Зазначимо, на початку вересня цього року керівництво Facebook заявило, що протягом майже двох років фейкові облікові записи, пов'язані з Росією, купували політичну рекламу в соцмережі, на яку було витрачено близько 100 тис. доларів. Після того, як на адресу компанії почала лунати критика, вона оголосила про зміну алгоритму роботи з платними постами.

Ще на початку року спецслужби США заявляли, що Росія, нібито, допомагала Трампу перемогти на президентських виборах, зокрема, поширюючи в соцмережах неправдиву інформацію.

ОФШОРНА КОРОЛЕВА

Близько 13 млн доларів з особистих статків королеви Великої Британії Єлизавети II були інвестовані в офшорні фонди на Кайманових островах і Бермудах, повідомляє The Guardian.

Інвестиції протягом 12 років здійснювало Герцогство Ланкастера, що управляє активами для особистого доходу британської королеви. Загалом статки Єлизавети II оцінюють у 660 млн доларів.

Ці фонди потім інвестували гроші в скандально відому в Британії фінансову організацію BrightHouse і мережу магазинів Threshers, яка розорилася.

BrightHouse піддавалася критиці через експлуатацію тисяч бідних сімей і людей з уразливих груп населення. Компанія давала їм мікрокредити майже під 100% річних. У жовтні 2017 року наглядові органи визнали умови багатьох позик несправедливими і зобов'язали BrightHouse виплатити майже 15 млн фунтів як компенсацію 250 тис. клієнтам.

Мережа магазинів Threshers розорилася, маючи борг у 23,08 млн доларів, і залишила без роботи майже 6 тисяч людей.

Герцогство Ланкастера визнало, що вкладало гроші в офшори, але, за словами представника відомства, його частка в цих інвестиціях була незначною і королева не отримувала ніяких податкових переваг від цих вкладень. При цьому Герцогство заявило, що не знало про свої 12-річні інвестиції в BrightHouse, поки про це не повідомили The Guardian та інші партнери у міжнародному проекті Paradise Papers.

ЕКС-КОМАНДУВАЧ ШТАБОМ НАТО В ЄВРОПІ – І ТОЙ В ОФШОРАХ

Клієнтом офшорної компанії Appleby виявився відставний генерал армії США Веслі Кларк, колишній командувач штабом НАТО в Європі.

Він був директором компанії, що займається азартними онлайн-іграми, у цієї фірми були дочірні структури в офшорах.

РАДНИК ПРЕМ'ЄРА КАНАДИ І СІМЕЙНІ ОФШОРИ КОЛБЕРА

Радник прем’єр-міністра Канади Джастіна Трюдо Стівен Бронфмен "засвітився" у переміщенні багатомільйонних коштів до офшорних територій.

"Приватна інвестиційна компанія Bronfman Claridge протягом чверті сторіччя спокійно перераховувала мільйони доларів у сімейні компанії Колбера (Лео Колбер – канадський бізнесмен, філантроп, колишній сенатор, який має тісні зв’язки з Бронфманом), аби уникнули виплати податків у Канаді, Сполучених Штатах та Ізраїлі", - йдеться у журналістському розслідуванні.

ЗІРКОВИЙ ДЕСАНТ PARADISE PAPERS

У "Документах райських островів" трапляються й імена зірок шоу-бізнесу: наприклад, поп-зірки Мадонни і Боно, який через компанію на Мальті інвестував у торговий центр в Литві.

Голлівудська зірка Кіра Найтлі вклала інвестиції в компанію нерухомості.

Залиште свій коментар

Вибір редакції