Перед виборами Україна залишиться без гречки

Через курси валют Україна може втратити майже всю свою гречку, яку деякі кандидати роздають людям на виборах.

Через вигідну курсову різницю валют більше половини української гречки нового врожаю опиниться за кордоном, а в Україні може виникнути дефіцит цього продукту.

"Експортні поставки гречки в нашій компанії становлять близько 70% від усього її виробництва. В інших - подібна ситуація", - розповів заступник комерційного директора ТОВ “Сквирський комбінат хлібопродуктів” Олександр Сопіженко.

За його словами, особливо багато експортерів сконцентровано в східних областях: Луганській, Донецькій і Харківській. Основними імпортерами цього продукту є Росія, Грузія, Вірменія, Туркменистан, Молдова та деякі країни далекого зарубіжжя - Ізраїль, Хорватія, США.

Водночас, гречки цього разу в Україні виростили менше, ніж торік. За оцінками керівника аналітичного департаменту "Консалтингового агентства "ААА" Марії Колесник, очікуваний обсяг урожаю гречки складе близько 240 тисяч тонн, що майже на 15% нижче, порівняно з 2008 роком. А на думку фахівців ТОВ "Рідний продукт", врожай поточного року буде майже на 100 тисяч тонн менше торішнього - всього близько 200 тисяч тонн.

Попри це, переконаний гендиректор "Рідного продукту" Андрій Руденко, вітчизняний виробник більше зацікавлений в експортуванні зібраного врожаю, ніж у його продажу на внутрішньому ринку.

Річ у тім, що на українському ринку спостерігається серйозна диспропорція між цінами на сировину (гречку) і на готову продукцію (гречану крупу), що зводить до мінімуму рентабельність виробництва. Якщо в минулі роки різниця між цінами на сировину й продукт відрізнялася удвічі (восени 2008 року виробники закуповували гречку по 1700–1800 гривень за тонну та продавали крупу по 3,6 грн за кілограм), то зараз ситуація змінилася. Незважаючи на збільшення закупівельних цін на гречку до 1900–2000 гривень за тонну, підвищення цін на гречку до рівня 3,9–4 грн за кілограм, як того очікували оператори, не відбулося.

Навпаки, цієї осені ціни на крупу "відповзли" вниз, навіть порівняно з торішніми, - до 3,4–3,5 гривні за кілограм. Певною мірою, на їхнє стримування впливає державне цінове регулювання на соціально значимі товари, до яких належить гречка. Напередодні виборів влада не зацікавлена в зростанні цін на цей "стратегічно важливий продукт". Крім того, ціни також утримують дрібні виробники, які, прагнучи "увійти в ринок", практично відкрито демпінгують.

З огляду на ці фактори, українські компанії не виключають, що їм зрештою доведеться вдатися до імпорту гречаної крупи. Борошномоли ж побоюються, що після вивезення більшої частини гречки за межі України на початку наступного року ціни на сировину на внутрішньому ринку підстрибнуть.

Нагадаємо, кількох українських політиків раніше звинувачували в тому, що вони "купують" голоси виборців за допомогою продуктових наборів. При цьому гречка є головним продуктом у цьому наборі.

Зокрема, в роздачі таких продуктових наборів у 2006 році звинувачували тодішнього кандидата в мери Києва Леоніда Черновецького.

Читайте також:

Черновецький повернувся: на ветеранів знову чекає гречка

Замість гречки Черновецький роздав киянам золоті зливки

Наступного року ціни у супермаркетах підвищаться на 30%

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: