Пинзеник: українська економіка опинилася на межі можливого

Екс-міністр фінансів вважає що через борги, дефіцит бюджету та проблеми з гривнею українська економіка постала перед серйозною загрозою.

Економічна ситуація в Україні є балансуванням "на межі можливого".

Про це в інтерв'ю "Газеті по-українськи" сказав колишній міністр фінансів Віктор Пинзеник.

"Спад досить сильний. Такого не очікували в найгірших прогнозах. Неминуча плата — падіння реальних зарплат і пенсій", - вважає економіст.

На питання про те, чи може ситуація в економіці може стати некерованою, про що Пинзеник нібито писав взимку в листі до прем'єра Юлії Тимошенко, він відповів: "Я не хотів би говорити про це як про сценарій нашого майбутнього. Але умови для його справдження є. Країна балансує на межі можливого, в усіх системах вона — як натягнута струна. В якийсь момент може обірватися".

"Сильний спад економіки, бюджет має серйозний дефіцит, немає джерел для його фінансування, і запасу міцності нема, бо казначейські рахунки — ”голі”! Такого не було ніколи. Це життя одним днем. Чи одним місяцем", - перелічив основні економічні проблеми екс-урядовець.

Пинзеник також відзначив, що влада не повинна приховувати статистичні дані про стан вітчизняної економіки. "Я читаю у пресі повідомлення про проблеми з доступом до статистичної інформації. Це ненормально для відкритої країни! Навпаки — інформування суспільства про ситуацію дає шанси для правильних дій", - наголосив колишній міністр.

Він також назвав неминучою девальвацію гривні, що відбулася наприкінці минулого року. "Чинники, які тоді вплинули на її курс, сьогодні вже не діють. Вони не можуть знову стати підставою для падіння гривні. Вплинути на курс може надмірна монетизація економіки, зумовлена бюджетною ситуацією", - впевнений Пинзеник.

Крім того, він підтвердив, що Нацбанк здійснює емісію гривні. "Це (друк грошей) відбувається і зараз. Проте не набуває загрозливих розмірів. Та є певна межа. Участь Національного банку в покритті видатків уряду завелика. І є високий приріст ОВДП (облігацій внутрішніх державних позик), які перебувають у власності НБУ. Хоча на початку 2008 року Нацбанк узагалі не тримав грошей у них. Тобто уряд не мав боргів перед Національним банком", - сказав він.

Пинзеник уточнив що зараз борги уряду перед НБУ становлять близько 24 мільярдів гривень. Втім, на думку екс-міністра, гривня може зміцнитися в майбутньому. наприклад, у 2011 році, коли відновляться світові ринки грошей.

Особливу увагу Пинзеник звернув на небезпечну на його думку, тенденцію до збільшення запозичень, які здійснює Кабмін для поповнення держбюджету.

"Коли людина живе в борг, є велика ймовірність, що вона не зможе його повернути. Країна нічим не відрізняється від людини. Якщо дедалі більша частка видатків іде на сплату боргів, це скінчиться погано. Дефіцит бюджету, за моїми оцінками, вже перевищує 10 відсотків. Прості громадяни не розуміють цієї небезпеки. Вважають, що бюджет — це не їхнє. Хоча то гроші платників податків. Люди не думають, що борг країни — їхній борг. А він їхній", - наголосив економіст. 

Він також попередив, що обслуговування боргів держави відбувається з кишені платників податків.

Коментуючи наміри уряду оплачувати поставки російського газу за рахунок оплати його транзиту українською територією авансом, Пинзеник зазначив, що "це не вирішення проблем, а відкладання їх на майбутнє".

"Це проїдання грошей із майбутнього. Проблеми загостряться наступного року. Життя у борг за таких його розмірів закінчується погано. Під час кризи 1998–1999 років гривня подешевшала втричі. Й причиною цього було життя в борг. Бо в такій ситуації дедалі більше бюджетних грошей іде на обслуговування боргів", - заявив він.

"А ще врахуйте, що країна мусить здійснити відновлення банківського сектору. І це теж за рахунок нарощування боргів. Тому збільшувати їх по інших напрямках неприпустимо", - додав Пинзеник.

Нагадаємо, наприкінці січня у ЗМІ був оприлюднений лист, який тодішній міністр фінансів Пинзеник написав Юлії Тимошенко. В документі йшлося про те, що ситуація в економіці України одна з найгірших у світі, і українській економіці загрожують серйозні проблеми.

Сам Пинзеник те, що він писав цей лист, спростував. Втім, 12 лютого він подав у відставку з посади голови Мінфіну. У заяві про звільнення він сказав, що став заручником політики та розкритикував дефіцитний український бюджет на 2009 рік.

Після цього Пинзеник неодноразово критикував економічну ситуацію в Україні, зокрема бюджетну політику влади.

Читайте також:

Пинзеник нарахував в українському бюджеті страшний дефіцит

Пинзеник щиро співчуває наступному міністру фінансів

Тимошенко підшукала заміну Пинзенику

Пинзеник переконаний, що другий транш МВФ не врятує Україну

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: