Коронавірус і фінансова криза вдарили по економіці: на що чекати Україні та як реагує світ
УНІАН
  • Кількість коментарів 1
  • Кількість переглядів 15021

Україна разом з усім світом переступила поріг чергової глобальної фінансової кризи.

Пандемія коронавірусу та "нафтова війна" між РФ та Саудівською Аравією "заганяють" світ у чергову фінансову кризу, яка може виявитися більш руйнівною, ніж зразка 2008-го. Інвестиційні банки Goldman Sachs і Morgan Stanley вже оголосили про початок глобальної кризи, прем'єр-міністр Денис Шмигаль теж визнає, що Україну туди затягує. А на підтвердження слів голови уряду гривня продовжує стрімко знецінюватися на міжбанку.

ТСН.ua зібрав думки світових та українських експертів, політиків та бізнесменів та розповідає, наскільки сильна економічна криза чекає на Україну та світ після коронавірусу.

Удар по економіці: чи варто чекати на хвилю звільнень та обвал гривні

В Офісі перезидента заявили, що навіть за оптимістичного сценарію падіння економіки України через поширення коронавірусу COVID-19 становитиме 5% ВВП у 2020 році.

За словами заступниці голови Офісу Юлії Ковалів, через нестабільну ситуацію складно будувати макроекономічні прогнози.

Європейська бізнес-асоціація, посилаючись на Dragon Capital, тим часом пише про падіння ВВП на 4% та девальвацію гривні до 30 грн/$ (на кінець року) – за умови, що карантинні заходи триватимуть до травня (середній курс очікується на рівні 29 грн/$, тобто девальвація становитиме близько 11% до минулорічного курсу). За менш оптимістичним прогнозом, тобто якщо карантин буде продовжено на довший термін, ВВП може знизитися на 9%, а гривня здешевшає до 35 грн/$. До того ж, за таких умов варто очікувати й зростання безробіття.

Що до масового скорочення, то тут вже Офіс ефективного регулювання запевняє, що всі підприємства постраждають щонайменше через запровадження карантину, щонайбільше – через економічну кризу (починаючи з барів, ресторанів, кінотеатрів, розважальних закладів, туроператорів і закінчуючи вантажними перевезеннями, енергетикою і металургією).

"Підприємства постануть перед вибором: чи відправляти персонал у неоплачувану відпустку, чи звільняти людей, які у розпал епідемії й за відсутності засобів стоятимуть у фізичних чергах центрів зайнятості", - вважають там.

А от директор аналітичної групи Da Vinci AG Анатолій Баронін в коментарі ТСН.ua зазначив, що Україна і надалі продовжить чутливо реагувати на коливання світових ринків, а гривня, попри "умовну подушку безпеки", поступово просідатиме.

Аналітик переконаний, що значний вплив на світову економіку, а отже, і на українську, також матиме ситуація з поширенням коронавірусу. Пояснив він це тим, що, зокрема, експорт сільськогосподарської продукції становить близько 40% всього українського експорту, а світові ринки с/г продукції визначаються динамікою Китаю, тому, все ж таки, "всі погляди будуть сконцентровані саме на ситуації в цій країні".

Баронін додав, що свій вплив на ситуацію мають також проблеми з діркою в бюджеті, загальною динамікою з розвитку економіки, невизначеності з урядом та співпрацею з МВФ: "Весь цей комплекс чинить тиск на українську економіку і на український ринок. І щойно з'являється невелика невпевненість на світовому ринку, український ринок починає лихоманити. Ключовий тригер - це все ж ситуація на світовому ринку, зокрема, викликана занепокоєннями інвесторів через нафтову війну між РФ та Саудівською Аравією".

Політика української влади

Прем'єр-міністр України визнає, що Україну затягує у глобальну фінансову кризу. Денис Шмигаль радить чекати ще більшого "шторму", ніж це було 2008-го року, але запевняє, що українська економіка до нього готова.

"Маємо доволі велику підтримку і від людей, і від бізнесу, і від міжнародних партнерів. На щастя, Україна до цієї потенційної економічної кризи підходить більш підготованою, ніж у 2008 році. Ми маємо значні золотовалютні резерви в НБУ, гарні механізми та ліквідність у банках. Всі параметри у нас значно міцніші, ніж були у 2008 році", – наголосив очільник Кабміну.

Шмигаль запевняє, що всім, "хто перебуватиме вдома, бо раніше працював "по-білому" і зараз - у вимушеному "простої" або звільнений з роботи", держава буде через фонд платити кошти, аби "дати людям змогу спокійно перебути цей період". Для цього уряд переглядає бюджет та формує стабілізаційний фонд держави.

Окремо нібито залучають найкращих експертів для створення експертно-стратегічної ради. Вона ухвалюватиме рішення, що дозволять "найбільш м’яко пройти етап економічної кризи та почати розвивати економіку держави вже після неї".

Президент України Володимир Зеленський, своєю чергою, разом із директоркою-розпорядницею МВФ Крісталіною Георгієвою обговорив фінансово-економічну ситуацію в Україні у зв’язку з поширенням коронавірусу. Зеленський розповів Георгієвій про стан справ у країні та заходи, вжиті для запобігання поширенню COVID-19. А також про отримання додаткової допомоги задля запобігання активному поширенню нового коронавірусу COVID-19 та підтримки економіки. 

Георієва ще раніше заявляла, що МВФ планує значно посилити невідкладну фінансову допомогу країнам для протидії пандемії — про неї, зокрема, вже попрохали майже 80 держав світу: "Ми готові задіяти весь наш потенціал кредитування обсягом 1 трильйон доларів".

Що кажуть у світі

Міжнародний валютний фонд вже намагається протидіяти кризі, яка поступово б'є по економіках всіх країн без виключення. В МВФ прогнозують, що в 2020 році глобальна економіка переживе рецесію не меншу, ніж під час фінансової кризи 2008-2009 років. Але в наступному, 2021-му, почнеться відновлення економічного зростання.

"Передусім, прогнози глобального зростання на 2020 рік є негативними — рецесія буде принаймні такою ж серйозною, як і під час глобальної фінансової кризи, або ще гірше. Але ми очікуємо на відновлення в 2021 році", - заявила міністерка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва.

Вона також додала, що негативний економічний вплив буде тим меншим, чим швидше вдасться зупинити вірус SARS-CoV-2.

На думку генерального секретаря Організації економічної співпраці і розвитку Хосе Анхеля Гурріа, збитки від пандемії нової коронавірусної інфекції вже перевищили збитки від глобальної фінансової кризи 2008 року.

"Економіка вже відчуває більший шок, ніж під час терористичних атак 11 вересня або фінансової кризи 2008 року. Навіть якщо загальносвітової рецесії не буде, ми отримаємо або нульовий, або негативний ріст у багатьох країнах світу, включно з найбільшими. Через це загальносвітове зростання не тільки буде низьким цього року, але й довго відновлюватиметься", - вважає він.

За словами Гурріа, наразі неможливо порахувати, скільки грошей потрібно на боротьбу з безробіттям, оскільки невідомо, скільки людей втратять роботу.

Менш категоричний тут економіст Morgan Stanley Четан Ахья. Він зазначив, що розглядає рецесію як базовий сценарій для світової економіки в 2020 році. Її зростання за підсумками року не перевищить 0,9 відсотка. За версією Яна Хациуса з Goldman Sachs, зростання глобального ВВП становитиме 1,25 відсотка.

А ось рейтингове агентство S&P прогнозує зростання в межах 1-1,5 відсотка. Всі опитані агентством експерти сходяться в тому, що спад буде менш серйозним у порівнянні з ситуацією 2008 року, коли світова криза призвела до падіння глобального ВВП на 0,8 відсотка. Однак ефект буде більш відчутним, ніж у 2001 році, коли луснула "бульбашка доткомів", і під час кризи початку 1990-х.

Відео Криза від коронавірусу може перевершити "Банкопад" 2008 року - експерти

Економісти порахували, що лише українські кінотеатри за три тижні карантину втратять 50 мільйонів гривень. Розважальні і торгові центри, туристичні компанії, авіасполучення, ресторани - весь цей бізнес завмирає, відправляючи персонал в неоплачувані відпустки. Пандемія вбиває економіку так само, як і людей. У світі вже заговорили про фінансову кризу, що може бути гіршою за падіння 2008 року. Щоб зменшити наслідки - треба діяти вже зараз. Більше про коронавірус

Криза від коронавірусу може перевершити "Банкопад" 2008 року - експерти

Залиште свій коментар