Показники інфляції перевищують прогноз

Інфляція в липні становила 1,4%. Експерти прогнозують пришвидшення темпів інфляції після виборів.

Торгівля
Темпи інфляції в липні склали майже півтора відсотки.
У липні споживчі ціни підвищилися на 1,4%. Про це повідомляють „Українські новини” з посиланням на Державний комітет статистики.

У січні-липні інфляція становила 5,6%.

Індекс цін виробників у липні становив 1,7%, у січні-липні - 12,9%.

Як відомо, у червні інфляція становила 2,2%, у січні-червні - 4,2%. 2006 року інфляція становила 11,6%, в 2005 році - 10,3%.

Кабінет міністрів прогнозує інфляцію в 2007 році на рівні 7,5%.

Видання "КоммерсантЪ-Украина" нагадує, що місяць тому, коментуючи рекордну для 2007 року червневу інфляцію в 2,2%, перший віце-прем'єр, міністр фінансів Микола Азаров назвав її причиною ріст цін на нафто- й хлібопродукти. При цьому він пообіцяв тримати ситуацію під контролем і до кінця року вийти на запланований показник інфляції – 7,5%. 

Продукти харчування, вартість яких уплинула на червневу інфляцію, минулого місяця подорожчали незначно. Хлібопродукти – на 2,2% (у червні 2,6%), борошно – на 6,9% (13,7%), овочі і цукор взагалі подешевшали на 0,2% і 2,5% відповідно. 

"Домогтися цього вдалося в основному неринковими методами. Це не може тривати довго. Швидше за все, після виборів ціни на ці продукти знову почнуть рости", - відзначає експерт Міжнародного центра перспективних досліджень Олександр Жолудь.

Микола Азаров
УНІАН
Експерти стверджують, що уряд контролював інфляцію переважно неринковими методами.
Минулого місяця інфляція збільшилася переважно за рахунок продуктової групи, ціни в якій підвищилися на 2,1%. Яйця подорожчали на 37,6%, молочна продукція – 6,3%, олії й жири – 3,8%, фрукти – 3,6% і м'ясо – 1,9%. У червні ці продукти практично не дорожчали. 

Заступник директора центра "CASE-україна" Віталій Ваврищук вважає, що ці цифри свідчать про системні прорахунки. "Тепер очевидно, що інфляцію забезпечує не ріст цін на окремі товари, як запевняв раніше уряд, а на всі продукти харчування. Імовірно, Кабмін не врахував, що темпи зростання доходів громадян виявилися вище темпів розвитку аграрного сектора", - каже він. 

За підсумками 7 місяців 2007 року споживча інфляція вже склала 5,5% за річного прогнозу уряду в 7,5%. 

"Тенденції останніх років свідчать, що в другому півріччі інфляція завжди вища, ніж у першому. Тим більше, що після виборів уряд перестане контролювати ціни на продукти харчування", - зауважує Ваврищук. 

Жолудь вважає, що наступний пік подорожчання припаде на жовтень і буде викликаний переглядом тарифів на комунальні послуги. "Ми очікуємо, що після виборів буде переглянуто й комунальні тарифи, що ще більше розжене інфляцію", - каже він. 

За словами експерта, МЦПД має намір збільшити свій річний прогноз індексу цін (зараз – 9,5%). "Без росту цін на послуги ЖКГ інфляція сягне 10,5-11%, а з урахуванням подорожчання комунальних послуг – 13%", - упевнений Ваврищук. 

Експерти констатують, що перевищення прогнозу інфляції негативно позначиться на інвестиційному кліматі. 

"Невиконання прогнозу одного з ключових макропоказників свідчить про те, що уряд не контролює економіку. Це, а також спроби неринкового регулювання створюють украй непривабливий інвестиційний вигляд країни ", - вважає директор економічних програм Центра ім. Разумкова Василь Юрчишин. 

Крім того, уже з наступного року експерти прогнозують ріст ставок банківських кредитів, оскільки банківська ставка корелює з рівнем інфляції.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: