Польський енергетичний досвід для України

Поки Україна шукає важелі для здобуття енергетичної незалежності. Роздумує, що робити зі власноруч створеними посередниками.

Країни поменше, скажімо, Прибалтійські, цією стежкою вже пройшли. Отже, досвід є. Причому сусіди Києва розпочали з елементарного - написання єдиних правил для нафтогазової гри.

У Польщі вдалося створити оптимальну модель енергетичної політики. Нафтові й газові компанії отримують серйозну урядову підтримку.

Газопровід
Lenta.ru
У Польщі вдалося створити оптимальну модель енергетичної політики
Якби нафтопровід Одеса Броди попри політичні передумови, таки був добудований до Плоцька, Україна б від цього мала лише зиск. Принаймні, до України б постачався високоякісний європейський бензин за стабільними цінами. Для польських нафтовиків український ринок стає важливим, оскільки в Європі дедалі більше купують дизельне пальне та газ. І це лише один, та й то незначний пункт у значенні польського міста Плоцьк для енергетичної безпеки України.

Прокачування каспійської нафти до Плоцька через Україну приносило б нам чималі гроші за транзит, і найголовніше - давала б певну незалежність України від російської нафти. Польща, яка порівняно з Україною, споживає нафти та газу в кілька разів менше, уже має три джерела постачання нафти. Енергетичною безпекою Польщі впритул переймаються силові структури.

Програму диверсифікації джерел постачання енергоресурсів поляки планують завершити максимум за п'ять років. Проте до успіху у проекті Одеса-Броди-Плоцьк іще далеко, вважає знавець цієї галузі Михайло Гончар. Пасивність обох сторін (через різні мотиви) відкинула проект на 5 років.

За енергетичну безпеку в Польщі відповідає уряд, і на цьому ринку монополістів, крім держави, немає. Зусилля польських силовиків разом з енергетиками спрямовані на те, аби цей сектор не вийшов з-під державного контролю.

У Польщі діє модель, за якою 85% акцій спілки, яка відповідає за енергетичну безпеку, належить державі, і така модель себе виправдала. А решта 15% котується на Варшавській біржі, оскільки це дає кошти для розвитку фірми. Але гарантом реалізації енергетичної безпеки залишається держава.

З геополітикою не жартують, і нафтові й газові компанії у Польщі отримують серйозну урядову підтримку. Тут вдалося створити оптимальну модель енергетичної політики - коли населення енергетично захищене, а тамтешні енергокомпанії є конкурентоспроможними у Європі, чого так бракує українцям.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: