Понад 35% української економіки знаходиться в тіні

Об'єм неврахованого ВВП, створеного в тіньовому секторі української економіки в 2009 році, склав майже 320 млрд гривень.

За підрахунками Міністерства економіки, доля тіньової економіки в Україні за минулий рік виросла на 1 процентний пункт - до 35% від офіційного ВВП.

У абсолютному вираженні це означає, що об'єм неврахованого ВВП, створеного в тіньовому секторі в 2009 році, склав майже 320 млрд грн.

Якщо врахувати, що рівень перерозподілу ВВП через прибутки бюджету минулого року склав близько 30%, можна говорити про те, що через тіньовий сектор державна казна недоотримала мінімум 96 млрд.

Підсумковий результат тіньового сектора за минулий рік ( 1 п.п.) не зовсім точно відображує процеси, що відбувалися в невидимій частині української економіки під час кризи. Насправді вітчизняний бізнес відреагував на ескалацію фінансової кризи масовим переводом діяльності в тінь.

"Істотне збільшення тіньового сектора спостерігалося в IV кварталі 2008 року і в I кварталі 2009-го. За цей період рівень тінізації виріс майже на 10 п.п. - до максимального значення в 39% ", - говориться в звіті Мінекономіки. А той факт, що впродовж останніх трьох кварталів 2009 року доля тіньової економіки скоротилася на 4 п.п. - до 35%, у відомстві пояснюють тим, що бізнес адаптувався до роботи в умовах кризи, а також стабілізацією ситуації на валютному ринку і в банківській сфері.

Доля тіньового сектора в 35%, озвучена Міністерством економіки, на жаль, не відображує усього об'єму нелегальної економічної діяльності в Україні. Річ у тому, що Мінекономіки не враховує діяльність, яка має явну кримінальну складову - торгівлю наркотиками, проституцію, корупцію і так далі. За результатами дослідження, проведеного виданням в грудні 2009 року, в якому взяли участь більше 30 провідних економістів України, об'єм національної кримінальної економіки в 2009-му склав 115 млрд грн. Разом з цією цифрою об'єм вітчизняної тіні вже складає вже 47% від ВВП, що майже співпадає з даними нашого грудневого дослідження (45,4%).

Читайте також:

Експерти: тінізація економіки стала тотальною і загрожує нацбезпеці

Майже половина української економіки опинилася в тіні

Через кризу третина української економіки стала тіньовою

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: