Порятунок від дефолту. Експерти розповіли, коли чекати на новий пік напруженості

Порятунок від дефолту. Експерти розповіли, коли чекати на новий пік напруженості

Фото: УНІАН

Експерти оцінили шанси України домовитися із кредиторами.

У п'ятницю, 24 липня, Україна уникнула технічного дефолту. За даними джерел в уряді та економічних експертів, Мінфін погасив 120 млн доларів за євробондами.

Але на цьому епопея з борговими зобов'язаннями України перед кредиторами ще не скінчилася. Тож ТСН.ua запитав у експертів, коли чекати чергової хвилі жахачок про дефолт

Фото: Обозреватель
Ігор Шевляков:

- Це був етап, який дійсно міг стати такою точкою, де український уряд міг прийняти рішення про припинення виплат по цих боргах. Але цю точку вже пройдено, відповідно, переговори з кредиторами про реструктуризацію боргу продовжаться.

Але це не остання точка, тому що, по-перше, сьогоднішній платіж - це виплата купону, відсоткового доходу по облігаціям, а погашення основного боргу має бути здійснено у вересні. І там, звичайно, вже набагато більша сума.

Зараз МВФ висловив чергове побажання завершити переговори щодо реструктуризації боргу до кінця липня. Це означає, що у нас є ще тиждень. Цього тижня зустріч із кредиторами не відбулася. Можливо, що вони чекали, як діятиме Україна саме сьогодні з цим черговим платежем, або там зараз ведуться внутрішні технічні консультації щодо того, що все ж таки робити по цьому великому питанню - реструктуризації цілого пакету боргових зобов'язань.

Пропозиція української сторони полягає у наступному: зменшення основної суми боргу на 40%, продовження термінів виплати і зменшення ставок. Це, звичайно, передбачає втрати для наших кредиторів, але тут треба розуміти, що фактично, відповідно до ринкової ситуації, ці втрати у них вже є. Тобто вартість українських облігацій, яка у них є на руках, зараз на ринку і так вже становить менше 60%. Тобто падіння курсу вже склало більше 40%.

На сьогоднішній день зобов'язання виконані, тобто дефолт не відбувся. Але тепер ми чекаємо наступної дати платежів і будемо спостерігати, як розвиватимуться події. Але очевидно, що переговори мають закінчитися до настання цієї дати погашення.

Фото: УНІАН
Василь Юрчишин:

- Зараз Міністерство фінансів виплатило $ 120 млн за євробондами, відтак дефолту, звичайно, вже не буде.

Хоча ще від самого початку було зрозуміло, що Україна вчасно розрахується за своїми зобов'язаннями. На жаль, деякі політики і ЗМІ роздували проблему навколо дефолту, не пояснюючи людям, що це таке і певним чином провокуючи негативне сприйняття ситуації, яка складається. Насправді ж оголошення дефолту чи невиплата Україною не було вигідно нікому - ні Україні, ні кредиторам, ні МВФ.

Ці $ 120 млн - це процентні виплати за єврооблігаціями, які Україна розмістила ще у 2012 році. Це були досить дорогі облігації, тому це досить значні суми. Але між тим Україна сповна виконала свої зобов'язання.

Що далі? Тут треба розуміти, що найближчий великий платіж має відбутися наприкінці вересня, здається 23 вересня. Це вже буде погашення основної суми боргу за єврооблігаціями - приблизно півмільярда доларів. Там ситуація буде дещо складніша, але оскільки переговори з кредиторами продовжуються, оскільки МВФ підтримує Україну, то я думаю, що до того часу переговори пройдуть успішно і борг вдасться реструктуризувати таким чином, щоб цю велику суму дещо розтягнути у часі.

Повʼязані теми:

Наступна публікація