Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Повний нокаут. Що означає перемога "Нафтогазу України" над російським "Газпромом"

Повний нокаут. Що означає перемога "Нафтогазу України" над російським "Газпромом"

Росія повинна виплатити Україні 2,56 мільярда доларів.

28 лютого сталася історична перемога в газових спорах між Україною та Росією. За всіма остаточними рішеннями Стокгольмського арбітражу "Газпром" повинен сплатити "Нафтогазу України" 2,56 млрд доларів США.

У ЧОМУ БУЛИ ПРЕТЕНЗІЇ СТОРІН

У червні 2014 року "Нафтогаз" подав позов до "Газпрому" в Арбітражний інститут при торговій палаті Стокгольма. Крім перегляду ціни на російське паливо, що різко зросла від другого кварталу 2014-го більш ніж на третину - до 485 доларів за тисячу кубометрів, у позовній заяві "Нафтогазу" містилася вимога до "Газпрому" повернути 6 млрд доларів, які українська компанія переплатила від 2010 року. Україна хотіла переглянути в цілому умови газового контракту з "Газпромом" від 2009-го. Інша скарга стосувалася транзитного контракту – Росія постачала територією України до Європи менші обсяги, ніж було записано в контракті. За цією скаргою Україна вимагала від Росії сплатити 16 млрд доларів. Загалом, сума претензій України до Росії за двома позовами за роки зросла до 44,3 млрд доларів.

Загальні претензії Москви в підсумку були на суму 81,4 млрд доларів. "Газпром" вимагав від "Нафтогазу" сплатити за недобір Україною контрактних об'ємів газу від 2012 року, а також за недоплату, на думку РФ, за постачання "блакитного палива" 2014 року.

РІШЕННЯ АРБІТРАЖУ ЗА КОНТРАКТОМ ПРО КУПІВЛЮ ГАЗУ

22 грудня 2017 року Стокгольмський арбітраж ухвалив остаточне рішення щодо спору України та Росії за контрактом про купівлю газу від 2009 року, що діє до кінця 2019-го. Тоді Київ виграв усі спірні питання.

Зокрема, арбітраж повністю відхилив вимоги "Газпрому" за положенням "бери або плати" на суму 56 млрд доларів за 2009-2017 роки. Це положення прописане в контракті і вимагало від України платити навіть за ті обсяги газу, які вона не купувала в Росії.

"Нафтогаз" також домігся зменшення майбутніх обов’язкових річних обсягів у понад 10 разів відповідно до його фактичних потреб у імпорті газу – від 52 млрд кубометрів до 5 млрд кубометрів.

Ціна газу, отриманого "Нафтогазом" у другому кварталі 2014 році, знижена на 27% від 485 доларів за тисячу кубометрів до 352 доларів. Завдяки перегляду контрактної ціни "Нафтогаз" зекономив 1,8 млрд доларів на газі, придбаному у 2014-2015 роках.

Арбітраж визнав недійсними кабальні положення контракту, привівши їх до ринкових європейських стандартів.

Також було ухвалено рішення, що за всі обсяги газу, які російський "Газпром" самовільно постачає на окуповані території Луганської та Донецької областей, "Нафтогаз України" платити не повинен.

"Нафтогаз" оцінив загальний позитивний ефект від цих рішень арбітражу в понад 75 млрд доларів за весь термін дії контракту на поставку російського газу.

У "Газпромі" тоді заявили, що не мають наміру оскаржувати рішення Стокгольмського арбітражу щодо суперечки з "Нафтогазом України".

"Там нічого нового немає. Рішення арбітражу вступило в силу. Оскаржити? А навіщо?" - сказав заступник голови правління "Газпрому" Олександр Медведєв.

наслідки рішення по "Газпрому"
Нафтогаз України

РІШЕННЯ ЗА КОНТРАКТОМ ПРО ТРАНЗИТ РОСІЙСЬКОГО ГАЗУ ТЕРИТОРІЄЮ УКРАЇНИ

28 лютого 2018 року Стокгольмський арбітраж оголосив рішення за іншим спором "Нафтогазу" та "Газпрому".

Згідно з транзитним контрактом, який було укладено 2009-го, "Газпром" повинен був транспортувати через Україну 110 млрд кубометрів на рік. Оскільки ця умова не виконувалася, "Нафтогаз" у підсумку вимагав стягнути з російської компанії 16 млрд доларів.

Також "Нафтогаз України" хотів змінити ряд суттєвих умов договору із російським "Газпромом" щодо транзиту газу територією України. Зокрема, щодо тарифів на транспортування. По-друге, щодо можливості для "Нафтогазу" передати контракт на транзит газу новому оператору, тобто завершити процес відділення газотранспортної системи від групи "Нафтогаз". "Газпром" відмовлявся це робити. Також Україна сподівалася на розблокування віртуальних потоків газу. Це дозволить "Нафтогазу" "вільно розпоряджатися газом, який проходить територією України, не питаючи дозволу в "Газпрому", зазначив раніше керівник "Нафтогазу" Андрій Коболєв.

Водночас, за словами Коболєва, якщо арбітраж не дозволить "Нафтогазу" змінити контрагента і вписати в контракт з "Газпромом" нового оператора газотранспортної системи, це ускладнить процес залучення європейського оператора до управління українською ГТС.

28 лютого стало відомо, що арбітраж постановив виплатити "Нафтогазу" 4,63 млрд доларів за недопоставку "Газпромом" погоджених обсягів газу для транзиту. Арбітражний суд також відхилив вимоги "Газпрому" щодо штрафів за начебто незаконно відібрані "Нафтогазом" обсяги транзитного газу.

Трибунал не підтримав вимогу "Нафтогазу" щодо перегляду тарифу на транзит, оскільки заявка на перегляд, подана "Нафтогазом" у 2009 році, не відповідала процесуальним вимогам. Трибунал також не задовільнив вимогу "Нафтогазу" переглянути транзитний контракт відповідно до європейського та українського енергетичного й конкурентного законодавства, зауваживши, що впровадження регуляторної реформи на території України є справою української влади і не входить до компетенції трибуналу в цій справі.

"Тепер треба переглянути транзитний контракт з урахуванням арбітражного рішення та вимог європейського й українського законодавства. "Нафтогаз" має намір найближчим часом запропонувати "Газпрому" розпочати переговори щодо цього питання. "Нафтогаз" очікує, що після арбітражного рішення реформа ринку газу в Україні прискориться", - підкреслив Коболєв.

Чи задовольнив арбітраж решту вимог України, поки що невідомо.

"Пішов читати рішення. Більше тисячі сторінок", - написав у Facebook керівник "Нафтогазу" Андрій Коболєв.

ХТО, КОМУ І СКІЛЬКИ ГРОШЕЙ ВИНЕН

За результатами двох арбітражних проваджень у Стокгольмі "Газпром" повинен сплатити 2,56 млрд доларів США на користь "Нафтогазу України".

"Ці гроші слід спрямувати на збільшення видобутку газу в Україні та інвестувати в підвищення енергоефективності на рівні українських споживачів. Такі кроки підвищать безпеку постачання та забезпечать українців доступною енергією", - сказав Коболєв.

За оцінкою фінансового ефекту всіх первинних і зустрічних вимог сторін в обох справах, який становить 125 млрд доларів, цей спір є найбільшим в історії комерційним арбітражем, зазначають у "Нафтогазі".

Мінімальний річний обсяг газу, який "Нафтогаз" зобов’язаний купувати протягом 2018-2019 років, зменшено від 41,6 млрд куб. м до 4 млрд куб. м, що зекономить "Нафтогазу" 21,2 млрд доларів.

справа Нафтогазу і Газпрому_1
Нафтогаз України

справа Нафтогазу і Газпрому_2
Нафтогаз України

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції