Світова фінансова криза переросла у торговельну

Британський прем'єр-міністр Гордон Браун закликав держави відмовитися від політики протекціонізму.

Глобальна фінансова криза еволюціонувала в торговельну, переконаний прем'єр-міністр Великобританії Гордон Браун.

У своїй статті "Не сумнівайтеся в торгівлі", опублікованій в газеті The Wall Street Journal, він закликав світові держави відмовитися від політики протекціонізму і якнайскоріше завершити Дохійській раунд переговорів про лібералізацію світової торгівлі в рамках СОТ.

Раніше вважалося, що найсильніше від кризи постраждають країни з розвиненою банківською системою, проте насправді, на думку Брауна, найбільших збитків зазнали держави, чия економіка орієнтована на експорт товарів.

Як приклад британський прем'єр навів економіку Японії, об'єми експорту якої в першому кварталі 2009 року скоротилися майже удвічі в порівнянні з першим кварталом 2008 року. Китайський експорт скоротився на 17%, американський - на 30%, а німецький - на 20%.

Зменшення обсягів експорту призвело до зниження надходження коштів в економіки експортно орієнтованих країн і різкого зростання безробіття. В результаті, за оцінкою Брауна, близько 100 мільйонів людей по всьому світу опинилися за межею бідності, а зусилля країн "Великої двадцятки" щодо боротьби з бідністю знівельовані торгівельною кризою. В майбутньому, прогнозує він, стан може ще погіршитися – СОТ попереджає, що обсяги світової торгівлі в 2009 році скоротяться на 9%.

Нагадаємо, у квітні 2009 року на саміті G20 в Лондоні великі держави домовилися направити 250 мільярдів доларів на фінансування торгівлі впродовж найближчих двох років.

Браун вважає, що наступним кроком "Великої двадцятки" стане готовність до ще більших витрат, необхідних для підтримки світової торгівлі. Кошти знадобляться не тільки на стимулювання попиту, але також і на підтримку кредитних ринків і фінансування виробників та експортерів. Якщо банки не зможуть впоратися з кредитуванням виробників, цю функцію має взяти на себе світова спільнота.

"Якщо ж не відмовитися від політики протекціонізму і не збільшити обсяги фінансування торгівлі, вихід світової економіки з нинішньої рецесії може значно затягнутися", - підсумовує Браун.

Для підтвердження свого висновку британські прем'єр згадує післявоєнний період. Після завершення Другої світової війни саме торгівля допомогла відновленню економік Японії, США, Німеччини і більшості інших країн Європи.

В середині березня 2009 року за підсумками саміту Світової організації торгівлі стало відомо, що дефіцит фінансування світової торгівлі виріс в чотири рази в порівнянні з рівнем листопада 2008 року і склав в березні близько 100 мільярдів доларів.

Читайте також:

США загрожує гіперінфляція на рівні Зімбабве

Через кризу Естонія продає квартиру свого посла в Лондоні

Друга хвиля кризи накриє Україну восени

Показники світової торгівлі впадуть на рекордні 9%

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: