Приватизація "Електроважмашу" врятує його від розкрадання і краху - експерти

Дата публікації
Перегляди
469
Приватизація "Електроважмашу" врятує його від розкрадання і краху - експерти

Електроважмаш

Приватизація "Електроважмашу" — знаковий проєкт для України, потенційних інвесторів, а також цікавий виклик і серйозне випробування для самої української влади.

Ситуація на державному підприємстві "Завод "Електроважмаш" вимагає термінового втручання президента Володимира Зеленського, інакше підприємство, що входить у пул об'єктів "великої приватизації", буде знищено його менеджментом і Фондом державного майна ще до приватизаційного аукціону.

Таку думку висловлюють провідні економічні та політичні експерти, які на прохання УН прокоментували оприлюднене напередодні відкритий лист відомого харків'янина — українського бізнесмена, власника і президента групи DCH Олександра Ярославського. У своєму відкритому листі до Президента України Зеленському він сообщил, що при нинішньому стані речей завод Електроважмаш не доживе до приватизації, і зараз неважливо, хто стане його новим власником — мова йде про порятунок великого важливого для Харкова та України підприємства.

"Кримінальні справи останніх тижнів показали — так і є. — відповів на питання про необхідність приватизації Електроважмашу Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру. — Завод торгує продукцією нижче собівартості — це нонсенс! Куди йде різниця? Не потрібно пояснювати. Гендиректор (Віктор Бусько, ред.) керує контрольованим доведення заводу до банкрутства. Інакше я не можу назвати те, що відбувається на Електротяжмаші. Поставте собі питання, що краще: щоб державний завод гробили і грабували, або продати його?".

На думку експертів, Олександр Ярославський  — єдиний з провідних бізнесменів країни, хто назвав речі своїми іменами, щоб привернути своїм публічним зверненням увагу Володимира Зеленського та прем'єр-міністра Дениса Шмигаля до проблеми.

"Я можу уявити як Ярославському, щиро любить рідне місто, боляче дивитися на безславний крах Електроважмашу — колись флагманського підприємства Харкова, галузі, України. Безробітні, втрата технологій, перетворення заводу на металобрухт..." — прокоментував відкрите звернення Ярославського Вадим Карасьов, директор Інституту глобальних стратегій.

"Президент повинен зробити все можливе, щоб зупинити знищення заводу, поки він управляється державою і державними менеджерами. А потім зробити все можливе, щоб завод в процесі приватизації отримав ефективного відповідального власника. Металобрухт, який залишився від Електроважмашу, пане Зеленський на приватизаційному конкурсі продати не зможе", — пояснив Олександр Охріменко.

Вадим Карасьов додав, що приватизація Електроважмашу — знаковий проєкт для України, потенційних інвесторів, а також цікавий виклик і серйозне випробування для самої української влади. "Президенту достатньо зрозуміти, що через рік він виставить на приватизацію купу металобрухту — йому буде соромно. Президенту достатньо задати собі питання: "Чи хоче Зеленський увійти в історію як гробар індустріально-технологічної гордості України"?, — йому буде соромно. Володимира Зеленського просять діяти, щоб не було соромно", — підсумував Карасьов.

Напередодні група DCH оприлюднила на своєму офіційному сайті звернення Олександра Ярославського до президента України Володимиру Зеленському, в якому, зокрема, зазначив: "Прошу Вас, пане президенте, втрутитись у ситуацію та зберегти "Електроважмаш" для Харкова і України. Не має значення, хто стане власником "Електроважмашу" після його приватизації. Важливо, щоб завод жив, працював, розвивався, платив податки, давав робочі місця і зарплати харків'янам".

Нагадаємо, що приватизація держпідприємства "Завод "Електроважмаш" запланована на 2021 рік. Останнім часом підприємство виявилося в поганому економічному становищі, йому загрожує зупинкою. Компанія Укргідроенерго виступила з публічною заявою, що Електроважмаш зриває постачання обладнання для модернізації генеруючих потужностей за кошти кредитів ЄБРР та ЄІБ, що ставить під загрозу весь графік реабілітації гідроелектростанцій. Щодо топ-менеджменту заводу порушено кримінальні справи за розтрати і торгівлю з РФ. Експерти вважають, що до повної і остаточної зупинки заводу залишилися лічені місяці.