Проблемні кредити "Приватбанку" не зачеплять пересічних вкладників – Шлапак

Ситуація довкола великої фінустанови залишається невизначеною.

Олександр Шлапак залишається керівником націоналізованого "Приватбанку" щонайменше до 20 липня, коли його заяву має розглянути наглядова рада фінустанови. Відставку посадовця поки що не прийняли, хоча він надалі бачить себе максимум радником нового голови, але не повноцінним керівником банку, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Шлапак заявив, що "ті, хто домовлявся про націоналізацію, повинні сидіти і аналізувати ситуацію і приймати рішення, що робити далі". За його словами, міжнародний аудит показав чималу кількість проблемних кредитів: 97% портфелю на суму 190 мільярдів гривень. Хто стоїть за позиками – версій дві. У Нацбанку твердять, що всі вони начебто видані особам, котрі пов'язані із колишніми власниками. Натомість міжнародний аудит показує зовсім іншу цифру – саме таких позик усього на 10 мільярдів.

ВідеоМіжнародний аудит показав чималу кількість проблемних кредитів "Приватбанку"

Розбіжність пояснюють експерти. З їх слів, вона у підходах Нацбанку та міжнародних аудиторів до критеріїв пов'язаності. "Є формалізація, якщо кінцеві бенефіціари і є власниками банку, то кредит виданий пов'язаним особам. При цьому в НБУ трактовка ширша: якщо видається багато кредитів під якийсь відсоток – то це пов'язаний кредит", - пояснив Сергій Фурса.

У НБУ твердять, що гроші мають повернути колишні власники, реструктуризувавши кредити. І навіть публікували начебто лист-зобов'язання. А в понеділок чомусь на сторінці у Facebook, а не на прес-конференції, заявили: "Строк добровільної реструктуризації кредитів колишніх власників "Приватбанку" закінчився 1 липня 2017 року. Зараз можна стверджувати, що колишні власники не виконали взяті на себе зобов'язання".

Фотогалерея У Києві екс-співробітники "Приватбанку" вивели через шахрайську схему близько 200 тисяч гривень (5 фото)

Натомість колишні власники наголошують, що від своїх боргів не відмовляються, а переговори про реструктуризацію йдуть у штатному режимі за узгодженим із МВФ планом. От тільки названі Нацбанком суми – завищені. "Цілком ймовірно, що заяви НБУ викликані бажанням зняти з себе відповідальність через непрофесіоналізм і вартість для суспільства ухвалених Нацбанком рішень щодо націоналізації "ПриватБанку", - заявив один із екс-власників "ПриватБанку" Ігор Коломойський.

Експерти нагадують, що всі заяви чиновників щодо сум поки нічим не підкріплені. Офіційно існує лише один підписаний документ – міжнародний аудит, дані якого і стануть аргументом у суді. "Цей звіт був підписаний державним менеджментом "Приватбанку", - нагадує Олександр Паращій. Колишні власники додають, що реструктуризацію багатьох кредитів проводили за участі кураторів НБУ.

ГПУ та НАБУ вже допитують відповідальних працівників Нацбанку. У самому "Приватбанку" кажуть, що всі дані силовикам передали. "Я не знаю роль кураторів НБУ, що вони робили. Зважаючи на те, що вчора сказав генеральний прокурор – хай робираються", - заявив Шлапак. Натомість вкладникам "Привату" вкотре обіцяють – їм нічого не загрожує. Банк стабільний та ліквідний, це підтверджують і експерти. Лише за півроку "Приватбанк" заробив 5 мільярдів гривень і хороші показники там сподіваються зберегти і до кінця року.

Як уже повідомлялося, Генеральна прокуратура України відкрила кримінальні справи через можливе доведення тоді ще комерційного "ПриватБанку" до банкрутства. Про це 4 липня на прощальній прес-конференції сказав голова правління нині вже державного "ПриватБанку" Олександр Шлапак, який кілька днів тому заявив про своє звільнення з цієї посади. 

Кореспондент ТСН Олександр Романюк

Залиште свій коментар