Як зростатимуть зарплати, що буде з ціною на газ та чому сповільнився розвиток економіки. Головне з доповіді НБУ

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

НБУ опублікував бачення щодо теперішнього та майбутнього стану економіки України.

Національний банк України оприлюднив Інфляційний звіт за квітень 2019 року. В ньому НБУ спрогнозував динаміку цін на газ протягом року, ріст зарплат, безробіття та дав оцінку українській економіці загалом.

Звіт опублікований на офіційному сайті НБУ.

ТСН.ua виокремив основне з аналітики Національного банку.

Темп зростання зарплат впаде

НБУ прогнозує, що темпи зростання номінальних заробітних плат в Україні в найближчі три роки впадуть нижче 10%. В огляді йдеться про те, що зростання зарплат в реальному вимірі (з урахуванням інфляції) сповільниться до близько 4%, що відповідатиме зростанню продуктивності в економіці та не створюватиме додаткового інфляційного тиску.

"Уповільнення міграційних процесів (у т.ч. за рахунок поступового насичення ринку праці Польщі на тлі охолодження економіки ЄС) та вирівнювання диспропорцій на ринку праці поступово знижуватимуть тиск на підвищення заробітних плат", - наголошується в огляді.

Щодо безробіття, то на всьому прогнозному періоді (до кінця 2021 року) очікується на рівні 8,7% (за методологією МОП), що близько до оцінок природного рівня.

Ціна на газ залежатиме від курсу гривні та світових цін

Як зазначається у документі, у зв'язку зі здешевленням газу на спотовому ринку в ЄС, очікується, що тарифи на газ для населення досягнуть імпортного паритету вже в поточному році.

"Внутрішні тарифи на газ для населення досягнуть імпортного паритету вже в 2019 році та надалі визначатимуться передусім динамікою світових цін та обмінним курсом гривні", - зазначається в документі.

НБУ також переглянув прогноз підвищення адміністративно регульованих цін у 2020-2021 роках до 9,9% та 9,7% відповідно (з 11,1% та 10,3% у попередньому прогнозі) через нижчі світові ціни на газ у гривневому еквіваленті, що визначатимуть внутрішні тарифи на газ для населення та залежні від них централізоване опалення і гаряче водопостачання.

На українців чекає здорожчання алкоголю та тютюну

В Нацбанку вважають, що у нинішньому році зростання цін на тютюнову продукцію очікується на рівні 19%. Крім того, очікують подорожчання алкоголю. Вартість спиртних напоїв зросте на 6-9% щорічно у 2019-2021 роках. Причиною зростання ціни називають підвищення ставок акцизних зборів. 

Подальше щорічне зростання цін на алкоголь НБУ оцінює в межах 5% при незмінних ставках акцизів.

Щодо оцінки економіки України сьогодні, то зі звіту Національного банку слід виокремити:

Держборг у співвідношенні до ВВП впав нижче психологічного порогу

За підсумками першого кварталу 2019 року співвідношення державного боргу України до ВВП знизилося до 59%. 

Ключовим джерелом фінансування дефіциту залишилися запозичення на внутрішньому ринку - як в національній, так і в іноземній валюті.

Уряд активно залучав боргові ресурси. Зокрема, отримано кошти від дорозміщення ОВДП і позики під гарантії Світового банку.

"Це, по-перше, пов'язано зі щільним графіком погашення боргу, а по-друге, з потребою у фінансуванні дефіциту, з огляду на незначні надходження від приватизації. Борг в цілому зменшився на 1% з початку року - до 2,147 трлн грн станом на кінець березня 2019 року. Це обумовлено виплатами за гарантованими боргами, зокрема перед МВФ. Додатковим фактором було незначне зміцнення гривні ", - йдеться в звіті.

Економіка сповільнила темп зростання

Зростання ВВП України у січні-березні 2019 відносно аналогічному періоду минулого року сповільнилося до 2,4% порівняно з 3,5% в четвертому кварталі 2018 року і 3,3% - загалом за 2018 рік.

"Очікувано зменшився внесок від зростання в сільському господарстві через вичерпання ефекту рекордного врожаю... Крім того, послабшали показники промисловості: як в енергетичному секторі (через теплу погоду цього року в порівнянні з попереднім), так і в окремих видах переробної промисловості", - пояснюють експерти НБУ.

Зокрема, істотне падіння в хімічній промисловості тривало протягом більшої частини кварталу, перш за все на тлі ремонтно-відновлювальних робіт на окремих заводах, вказує центробанк.

"Введення Росією в кінці 2018 заборони на ввезення окремих видів машинобудівної продукції було одним з факторів подальшого падіння обсягів виробництва у машинобудівній галузі", - йдеться в звіті.

Згідно з ним, темпи зростання металургійного сектора хоч і помітно прискорилися в березні (на тлі завершення запланованих ремонтних робіт на кількох великих підприємствах ГМК), за результатами першого кварталу 2019 були близькі до нуля.

"Не дивлячись на деяке уповільнення, основним фактором економічного зростання залишився внутрішній попит (перш за все споживання домогосподарств і інвестиційна діяльність підприємств)", - підкреслюють в НБУ.

Протягом поточного року Україна отримала 800 млн доларів іноземних інвестицій

У першому кварталі 2019 року в економіку України надійшло 800 мільйонів доларів прямих іноземних інвестицій.

"Прямі іноземні інвестиції за I квартал 2019 року становили 0,8 млрд доларів, з них більше 60% було спрямовано до реального сектору. Лідерами залучення ПІІ були добувна промисловість та виробництво скла та виробів зі скла", -  йдеться у повідомленні НБУ.

У звіті  зазначають, що попри надходження значного обсягу інвестицій до українських компаній, на початку року Нацбанк спостерігав відплив коштів з приватного сектору України.

"Приватний сектор був чистим кредитором зовнішнього світу — чисті надходження прямих іноземних інвестицій були нівельовані виплатами за зовнішніми зобов'язаннями банківського та реального секторів", — пишуть в НБУ.

ВідеоНацбанк припиняє друкувати паперові гроші номіналом від 1 до 10 гривень

Металеві - одну та дві гривні - українці вже, напевно, встигли потримати у руках. На черзі - поява монет номіналом п’ять та десять гривень. Наскільки зручна для людей така заміна - у сюжеті.

Нацбанк припиняє друкувати паперові гроші номіналом від 1 до 10 гривень

Залиште свій коментар

Вибір редакції