Програма "5-7-9" для підприємців: як отримати доступний кредит на власну справу
В Україні запрацювала програма доступних кредитів для підтримки малого та мікробізнесу.

Від 1 лютого в Україні запрацювала програма кредитування малого та мікробізнесу, до якої, як сподіваються в уряді, долучаться десятки тисяч українців. У Кабміні кажуть, до програми вже подали заявки 15 тисяч кандидатів, і один підприємець вже навіть отримав кредит. 3 лютого відбулась презентація проєкту за участю прем’єр-міністра Олексія Гончарука. Як діятиме нова програма:
Хто може взяти кредит
Подати заявку на отримання кредиту за програмою "5-7-9" може будь-який українець, який або лише хоче відкрити власну справу, або має бізнес з доходом до 50 млн грн на рік і мріє про його розширення.
Претендент має або мати державну реєстрацію малого бізнесу як юридичної особи або фізичної особи-підприємця. Або ж у разі, коли людина тільки починає власну справу, має намір зареєструватись як ФОП. Учасники та кінцевий власник мають бути резидентами України. На момент подачі заявки кількість працівників вже існуючого підприємства не має перевищувати 50 осіб. Діяльність, якою збирається зайнятись кандидат, має належати до дозволеного переліку видів економічної діяльності, а крім того кредит можна використати лише на інвестиційні цілі, тобто – засоби виробництва і ремонт виробничих приміщень. Вже існуючі підприємства мають бути прибутковими за останні 4 квартали. Для підприємств, що створюються, необхідно підготувати бізнес-план, який вивчатимуть у банку.
Відео Уряд презентує програму "Доступні кредити 5-7-9" – пояснює міністр Тимофій Милованов
Уряд презентує Програму розвитку мікро- та малого бізнесу "Доступні кредити 5-7-9". У студії "Сніданку" міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тимофій Милованов. Офіційно вона почала працювати з 1 лютого. Як програма вплине на розвиток бізнесу в Україні, а також хто та коли зможе отримати кредит – дивіться.

Як розподілятимуться відсотки за користування кредитом
5% річних – якщо виручка підприємства до 25 млн грн і створюються мінімум 2 робочі місця протягом першого кварталу;
7% річних – для бізнесу з виручкою до 25 млн грн без зобов’язання створення нових робочих місць;
9% річних – для бізнесу з виручкою від 25 до 50 млн грн;
При цьому підприємець, який отримав кредит під 9% може понизити ставку завдяки створенню робочих місць. Ставка знижується на 0,5% за кожне створене робоче місце, але не менше 5%. Всі кредити видаються у гривні на термін до 5 років, а максимальна сума для всіх категорій – 1,5 млн грн. Зауважується, що банки стягуватимуть свою комісію, але не більше 1%. На цю програму в держбюджеті передбачено 2 млрд грн.
"Жодна людина, яка звернеться за отриманням кредиту, не залишиться без зворотного зв’язку. В нас вже створена система, яка допоможе подивитися на свій бізнес-план критично, переосмислити, доопрацювати і прийти за отриманням ресурсів вдруге", - наголошує прем’єр-міністр України Олексій Гончарук.
Чи потрібно вкладати власні гроші
Так. У разі, якщо кандидат претендує на кредит під 5 чи 7%, власний внесок від вартості проєкту має складати не менше 30%. Якщо йдеться про отримання 9-відсоткового кредиту, то власний внесок має становити від 20%.
Нині до програми долучились державні банки – ПриватБанк, Укргазбанк, Ощадбанк та УкрЕксімБанк. Очікується, що у програмі братимуть участь і комерційні банки.
Перший крок для отримання кредиту
Необхідно заповнити заявку на сайті 5-7-9.gov.ua. Є два типи анкет – для тих, хто тільки планує здійснювати підприємницьку діяльність або працює менше року, і для тих, чиєму бізнесу більше року.
Кредит точно не дадуть на виробництво чи реалізацію зброї, алкоголю, тютюну чи точки обміну валют; підприємствам, які заробляють на наданні в оренду нерухомості; підприємствам-банкрутам чи тим, хто перебуває у стадії припинення ФОП; тим, що мають борги перед бюджетом, Пенсійним фондом або фондами соцстраху; отримували державну підтримку з порушенням умов її надання або ж отримують підтримку за якоюсь іншою державною програмою, термін якої ще не закінчився.
Відео Зеленський підписав два закони для ФОПів: які нові правила чекають на малий бізнес
Тепер малий бізнес має видавати фіскальні чеки. А хто не видав, або змахлював має повернути вам повну вартість товару. Кого торкнеться повна фіскалізація, і хто завдяки новому законодавству має вийти з тіні – у сюжеті.

Як написати бізнес-план
Уряд пропонує долучитись до навчальної програми "Від знань до грошей", яка допоможе кожному бажаючому стати підприємцем – на порталі для підприємців є відповідний розділ, на якому можна пройти навчання онлайн та дізнатись про офлайнові навчальні активності, присвячені відкриттю власного бізнесу та отриманню державної підтримки.
"Програма дуже проста за своєю сутністю. Ми працюємо над тим, щоб вартість кредитів і так знижувалась, але цього все одно недостатньо. І ми вирішили, що уряд компенсуватиме частину відсоткової ставки таким чином, щоб людина могла змогу фактично отримати кредит під 5, 7 або 9%", - каже Гончарук.
Критика проєкту
Фізичні особи-підприємці, які занепокоєні останніми змінами до законодавства у частині контролю за діяльністю ФОП, кажуть, що дешеві кредити можуть привести підприємця-новачка у податковий капкан.
"Виникає ризик того, що можна потрапити в лещата податкового тиску, стати залежними і не повернути цей кредит. Адже кредит треба повертати з відсотками, а це означає, що підприємство має бути прибутковим. При фіскалізації можна знищити малих підприємців. Треба залучили спрощену систему оподаткування з мінімальним втручанням контролюючих органів", - зазначають учасники руху SaveФОП.
Відео Коли гральний бізнес легалізують повністю і за якими правилами він діятиме
Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроект про легалізацію грального бізнесу. Тож невдовзі гральні заклади працюватимуть винятково за ліцензіями, які видаватиме спеціальна комісія. Казино розміщуватимуться тільки в готелях категорії "5 зірок". Гральні автомати - у готелях "3 зірки" та вище.
