Прощальна промова Гонтаревої перед звільненням. Основні тези виступу

Голова НБУ планує звільнитися 10 травня.

Сьогодні, 10 квітня, голова Національного банку України Валерія Гонтарева на прес-конференції повідомила, що подала заяву про звільнення від 10 травня президенту України Петру Порошенку. Каже, що може звільнитися й раніше, якщо це рішення погодить Верховна Рада. Запевнила, що її команда залишиться працювати в Нацбанку. Хто буде наступним головою НБУ – поки невідомо.

Основні тези виступу Валерії Гонтаревої:

"Як і обіцяла, повідомляю вас про своє звільнення завчасно – за місяць. Я вам завжди казала, що не буду працювати в Національному банку термін сім років. Я завжди була дуже наївною, коли казала, що ми можемо зробити за один рік. Якщо б націоналізацію "ПриватБанку" ми б зробили не в грудні минулого року, а, наприклад, на початку 2016 року, я б могла піти і раніше, тому що реформа зроблена. Місія виконана. Я вважаю свою місію повністю виконаною, тому не треба слухати ніяких інсинуацій. Їх там немає. Наша команда, наш колектив знав про це".

"Не відбудеться змін у політиці центрального банку. Незмінність обраного шляху – запорука успішності нашої країни та підтримки наших міжнародних партнерів. Національний банк продовжить послідовне втілення тієї політики, яку ви бачили впродовж мого головування".

"Моя місія виконана. По-перше, країна перейшла на гнучкий валютний курс та започаткувала нову монетарну політику інфляційного таргетування. По-друге, очищено банківську систему від неплатоспроможних банків та посилено її стійкість на майбутнє. По-третє, повністю трансформовано Національний банк, перебудовано всі процеси і зараз наш центральний банк – потужна модерна інституція".

"Я впевнена, що для всієї фінансової системи, для її подальшого зростання дуже важливими є послідовність та збереження політики центрального банку. Національний банк – поза політикою. Це норма і стандарт для всіх розвинених країн, якою хоче стати й Україна. Центральний банк має залишатися незалежним".

"Стосовно розслідувань правопорушень, пов'язаних з неповерненням Національному банку рефінансування неплатоспроможними банками ми неодноразово зверталися до правоохоронних органів і чекаємо на повне і неупереджене розслідування усіх цих справ", - зазначила Гонтарева.

Кредити, які банки не повертали НБУ, видавали ще від 2008 року.

"Вони надавалися без належної застави, а саме під неліквідні активи із завищеною в рази вартістю. Ці банки зараз ліквідовані або перебувають у стадії ліквідації. Кредити, надані нашою командою банкам, надавалися лише під компенсації відтоку коштів клієнтів фізичних осіб у рамках гарантованої суми у 200 тисяч гривень, виплати яких відстежував куратор НБУ. Саме тому моя команда може відзвітувати за кожну гривню виданого рефінансування за цей час. Будь-які інсинуації щодо виводу грошей за кордон під час роботи нашої команди не мають під собою жодних підстав. Зараз ми дивимося у майбутнє з позитивом", - запевнила голова НБУ.

Банки, які Нацбанк визнав неплатоспроможними, винні регулятору 45,2 млрд грн кредитів рефінансування. Гонтарева перерахувала найбільших боржників: "Надра" - 9,8 млрд грн (власник - Дмитро Фірташ), "Дельта" - 8 млрд грн (Микола Лагун), "Фінансова ініціатива" і "ВАБанк", - 7,2 млрд грн і 3 млрд грн відповідно (Олег Бахматюк), "Фінанси і Кредит" - 6,3 млрд грн (Костянтин Жеваго), "Імексбанк" - 3,4 млрд грн (Леонід Клімов).

Міжнародний валютний фонд щодня моніторить стан міжнародних золотовалютних резервів Нацбанку, а щорічно цифри підтверджує міжнародний аудит.

"Тому несанкціонованого використання резервів бути не може, і всі інсинуації на цю тему безглузді", - заявила Гонтарева.

Україна зобов'язалася перед МВФ захистити українські "дочки" російських держбанків від незаконних дій.

"Усе має бути законним шляхом", - сказала Гонтарева.

Документи про продаж відділень російського "Сбербанку" в Україні до НБУ ще не надходило. Офіційне підтвердження регулятор може отримати цього тижня.

"Ми з президентом говорили ще три місяці тому, кого я бачу можливим кандидатом (на посаду голови НБУ). Тому сьогодні у нас не буде ніяких спекуляцій з мого боку. Я свої рекомендації надала. Я вже запропонувала панові президенту кілька кандидатур свого можливого наступника. Це рішення президента, якого кандидата він подасть до Верховної Ради. Давайте чекати на його рішення. Я сподіваюсь, що це буде найближчим часом".

"Знаю, якщо б усі державні органи проводили реформи як Національний банк, вже зараз наша країна була би на зовсім іншому якісному рівні розвитку".

"Зараз мені дуже важко навіть думати про нову роботу. Той негатив, який був щодо мене останні три роки, треба якось ще пережити. Я дуже хочу наступні кілька місяців провести зі своєю родиною. А після цього, можливо, я вирішу, що буду робити".

Нагадаємо, Гонтарева стала головою НБУ 19 червня 2014-го. Вона також є керуючою від України в Міжнародному валютному фонді, головою наглядової ради Німецько-Українського фонду, головою ради корпоративного недержавного пенсійного фонду Національного банку України.

ВідеоВалерія Гонтарева йде з посади голови Національного Банку України

ВідеоВідставки Гонтаревої тривалий час домагалися різні політичні сили

Залиште свій коментар