Рада готується голосувати за ринок землі: що зміниться у законопроєкті до другого читання та хто його підтримує

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Відкриття ринку землі є одним із пріоритетів українського уряду.

Від 4 лютого Верховна Рада України ІХ скликання розпочинає роботу третьої сесії. Чи не найголовнішим законопроєктом цієї сесії стане голосування в остаточному другому читанні за запровадження в Україні ринку землі.

Попередньо документ було затверджено 13 листопада. Тоді за нього проголосували 240 депутатів. Уже в грудні нардепи планували розглянути законопроєкт у другому читанні, однак шляхом блокування трибуни, а також масових протестів і навіть сутичок під стінами парламенту, обговорення документу було зірвано. Водночас до профільного комітету було подано понад три тисячі правок.

ТСН.ua розповідає, як змінився документ до другого читання та чи планують за нього голосувати парламентські фракції.

Основні зміни

Право власності на землю сільськогосподарського призначення матимуть громадяни України, юридичні особи, які зареєстровані в Україні та учасниками яких є українці, держава або громади, самі територіальні громади, а також держава. До другого читання право власності на землю планують надати і банкам та кредитним установам, але лише у разі стягнення застави. Однак протягом 2 років земельні ділянки повинні бути відчужені на торгах.

Що стосується найбільш болісного питання для українців – можливості придбання землі іноземцями або юридичними компаніями, засновниками або бенефіціарами яких є іноземці, то вони зможуть мати право власності на землю лише у разі схвалення цього на референдумі.

Водночас нардепи планують обмежити іноземцям придбання землі у 50-кілометровій зоні навколо українського кордону. Це рішення залишатиметься незалежно від результатів референдуму. Також заборону на придбання землі введуть для юридичних осіб, учасниками або бенефіціарами яких є громадяни Росії, іноземні держави, ті, проти кого введені санкції, а також розташовані в офшорних зонах.

Також у другому читанні буде значно змінене обмеження на площу землі у власності однієї людини або юридичної особи. Якщо у першому варіанті такий ліміт пропонувалося встановити на рівні 0,5% усіх сільсьгосподарських земель в Україні (близько 210 тисяч гектарів), то на наступне голосування цей показник буде знижений до 10 тисяч гектарів. Водночас обмеження не стосуватиметься банків та кредитних установ.

Ще одним важливим моментом стане те, що до 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок не може бути нижчою за їхню нормативну оцінку. Розрахунки за придбання землі мають бути винятково у безготівковій формі, а покупець повинен надати документи, які підтверджують джерело походження коштів.

Водночас, із попередньої версії законопроєкту залишилась дата запровадження ринку землі – від 1 жовтня 2020 року. Також там визначено, що чинні орендарі земель матимуть переважне право на придбання цієї земельної ділянки.

Позиції фракцій

Як і під час першого читання єдині про свою підтримку цьому законопроєкту заявляють у "Слузі народу". Там впевнені, що вже цієї сесії Рада таки запровадить в Україні ринок землі.

"Щодо тих речей, які залишилися з минулої сесії, то це, звичайно, реформа в сфері земельного законодавства. І я сподіваюся, що ми на цій сесії поставимо вже крапку в цьому питанні, - приймемо цю реформу. Вона максимально обговорена, проговорена з людьми, і найбільш така, де всі зауваження враховані", - заявив голова партії Олександр Корнієнко.

За словами ще одного депутата від "Слуги народу" та очільника аграрного комітету Миколи Сольського, голоси для ухвалення законопроєкту є.

"Якби голосування відбувалося у січні, голоси були б. І за ці два тижні я не побачив нічого, щоб їхню кількість зменшило. Станом на сьогодні вважаю, що вони є", – пояснює він.

Водночас, кардинально проти виступають фракції "Батьківщина" та "Опозиційна платформа – За життя".

"У законах є п’ять позицій, які несумісні з існуванням незалежної України: взагалі продаж сільськогосподарської землі, тобто 72% території; продаж землі іноземним банкам та кредитним установам; скасування заборони не тільки на продаж територій сільськогосподарського призначення, а й особливо цінних земель; скасування будь-якого контролю держави за використанням сільськогосподарської землі якісно, не знищуючи чорноземи для цільових призначень аграрного комплексу. По суті, такими законами влада віддає землю декільком глобальним корпораціям, які будуть володіти Україною", – заявила лідерка фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко.

У ОПЗЖ вважають зміни законопроєкту до другого читання власною перемогою.

"Ми змусили їх повернутися до процесу розгляду взагалі цього питання законом. І те, що повернули правки, і те, що знизили з 200 тис. на 10 – вони це знають, можете у них запитати, вони самі це відкрито говорять: "Якби не ви – ми б за 200 тисяч вже б давно проголосували", - запевняє нардеп Вадим Рабінович.

У "Європейській солідарності" зазначають, що підтримують запровадження в Україні ринку землі, однак не в такому форматі, в якому пропонує монобільшість.

"Це не законопроєкт про ринок землі. Це законопроєкт про розпродаж, про розбазарювання українських земель. Він не може бути підтриманий. У разі якщо цей законопроєкт буде ухвалено в існуючий редакції – українська земля перейде в руки латифундистів, спекулянтів, в руки кого завгодно, тільки не в руки українського селянина", – пояснив депутат Олег Синютка.

Зі схожою позицією виступають і у фракції "Голос". Там також підтримують ринок землі, але за певних умов і урахування правок. Очільник фракції Сергій Рахманін пояснив, що основні зауваження стосуються концентрації землі в одних руках, обмежень на продаж, а також питання вартості землі.

"Будуть ці правки враховані чи ні, стане визначальним для нас (під час голосування у другому читанні - ред.)", — підкреслив він.

Відео Противники відкриття ринку землі у залі Верховної Ради заблокували засідання парламенту

Усе - з думкою про четвер, коли у Верховній Раді планували взятись за закон про землю. "Слуги народу" обіцяли не продавати землю іноземцям до референдуму та значно скоротити обсяги продажу землі в одні руки. Та це не допомогло.

Противники відкриття ринку землі у залі Верховної Ради заблокували засідання парламенту

Залиште свій коментар

Вибір редакції