Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Рейдерство на селі. Фермери масово страждають від нападів злочинців

Бізнесменів закликають не просто займатися своїм врожаєм, але й думати про юридичний контроль.

Українське село розривають на шматки справжні пірати. На Харківщині фермери ледь відбили власний елеватор. На Миколаївщині хотіли спалити селянина з родиною. На Кіровоградщині ловили бандитів, що грабували чужі поля, нагадується у сюжеті ТСН.Тиждень. У цих регіонах стались напади рейдерів.

Велетенське поле в селі Маслівка за сто кілометрів від столиці – повчальна картинка для тих, хто досі почувається в безпеці. Тут, де в небо стирчать засохлі стовбури соняшника, врожай збирали рейдери. "Вибігають озброєні люди на поле. Блокують наші комбайни. В балаклавах і зі зброєю. Погрожуючи нашим працівникам, комбайнерам, трактористам, блокують нашу техніку. Поліція підключається до блокування. Ці хлопчики в спортивних костюмах пропадають тихенько", - розповів юрист агрохолдингу Юрій Шпак.

Врожай збирають колишні орендарі, які через низку судів відновили право оренди, але жоден суд не давав їм дозвіл на збирання та вивіз врожаю.

Україна – це передовсім велетенські поля. З 603,5 тисяч квадратних кілометрів нашої території сільськогосподарська земля – це 69%. На продаж цієї землі досі встановлений мораторій, тож більшість великих фермерів орендують тисячі гектарів у селян, які отримали свій пай. Коли почалася війна, гроші, що вивозилися з розтрощеного індустріального сходу, потрібно було кудись вкладати. А тут – два шляхи. Одні інвестували в оренду земель, техніку та рослини. Інші – в фахових юристів, судові рішення та рейд-групи, що на фінальному етапі захоплювали підприємство чи врожай.

Діяльність харківського господарства фермера Строгого вочевидь детально вивчали висококласні юристи. За неофіційною інформацією, зловмисники підробили нотаріально посвідчений договір дарування, яким фермер нібито передає 100% свого господарства мешканці окупованих територій. Далі реєстратор вносить зміни до державного реєстру майнових прав. Потім господарство миттєво перепродають, знову вносячи зміни в реєстр. І лише потім на елеватор заходять невідомі в масках.

Під час цієї розмови зовсім поруч, на полях державного підприємства, де працює цей чоловік, невідомі продовжували  незаконно збирати врожай соняшника – сценарій той самий, що на Київщині. "Багато постраждалих від рейдерства – це фермери. На жаль, мало з них звертається до фахових юристів. Людина собі знає, що має посіяти, удобрити, скосити вчасно, щоб дощ не пішов. А він думає, що він захищений державою. А виявляється, йому треба моніторити законодавство, починати день з двох сайтів, перше – це державний реєстр – чи часом його хтось не грабує, і сайт Міністрества юстиції. Бо можливо хтось в нього хоче забрати право оренди земельних ділянок. І вже подав на нього скаргу", - зазначила керівник ГО "Бізнес-Варта" Ольга Матвіїва.

Матвіїва та її громадська організація зайняті лише тим, щоб допомогти власникам землі та врожаю у їхніх спробах протистояти зухвалим атакам добре підготованих аграрних піратів. Вона поділяє рейдерські атаки на селян на інтелектуальні та силові. Якщо перший вид атак ґрунтується на пошуку прогалин у документах самих фермерів та їхніх попередніх боргів, то другий не потребує навіть цього. Все частіше рейдери спираються на повністю підроблені документи та озброєних тітушок.

У Міністерстві юстиції двічі на тиждень засідає спеціальна антирейдерська комісія. Заступник міністра Олена Сукманова розповідає про 600 вирішених минулого року скарг та понад 10 тисяч гектарів землі, які вдалося повернути законним орендарям. Але процес розгляду скарги триває 30 днів. За цей час вкрадений врожай можна продати хоч в Південну Америку, а захоплене підприємство перепродати 5 разів.

В агрохолдингу з Павлограду ще не бачили озброєних людей в масках, але готуються до цього. Спочатку були вимоги слідчого Генеральної прокуратури до міжнародних зернотрейдерів  надати комерційну документацію щодо співпраці з цим підприємством за кілька років. Коли контрагенти побачили ряд неточностей в рішенні суду, на яке посилався слідчий генпрокуратури, вони попросили роз'яснень у Печерському суді. "Печерський суд написав їм у відповідь лист, що судове рішення за цим номером не виносилося. І рішення таке не ухвалювалось. І копія рішення має ознаки підробки", - повідомив Кирило Бондаренко, заступник директора ТОВ "Павлоградзернопродукт".

У прокуратурі про цю справу теж ніхто не чув і запитів не надсилали. Єдина правда - прізвище слідчого. Далі було ще три спроби зашкодити роботі підприємства, які також базувалися на підробних рішеннях різних судів.

Сотні атак стається на рік, про які стало відомо. Ще більше є історій, які залишаються невідомими, бо законні орендарі бояться говорити і намагаються домовитися з рейдерами. Збитки лише одного пограбованого господарства в Маслівці – 18 мільйонів гривень. Якщо цю цифру помножити на 400 – саме стільки рейдерських нападів на селі нарахувала Генпрокуратура – то приблизно вимальовується фантастична сума - 7 мільярдів гривень на рік. Не дивно, що фермери почали організовуатись у загони самооборони. На Миколаївщині у будинок фермера кинули чотири коктейлі Молотова. Фермери з поліцейськими одразу перекрили усі дороги в двох районах і зловили нападників. Але назвати це виходом не можна, бо йдеться вже про загальнодержавну біду і втрати міжнародних агротрейдерів, які чи не щодня фіксують невиконання зобов»язань через безкарних бандитів на комбайнах, яких держава не може або не хоче зупинити. 

Станіслав Ясинський

ВідеоУкраїною прокотилася хвиля аграрного рейдерства

Українське село розривають на шматки справжні пірати. На Харківщині фермери ледь відбили власний елеватор. На Миколаївщині хотіли спалити селянина з родиною. На Кіровоградщині ловили бандитів, що грабували чужі поля. І таких історій - уже десятки. Давнє прислів'я "що посієш – те й пожнеш" перестало відповідати українським реаліям. 

Україною прокотилася хвиля аграрного рейдерства

Залиште свій коментар

Вибір редакції