Перейти до змісту
Рішення Конституційного суду про незаконність НКРЕКП подовжить дію здирницької схеми "Роттердам+"

Рішення Конституційного суду про незаконність НКРЕКП подовжить дію здирницької схеми "Роттердам+"

Команда президента підготувала законопроект про скасування цієї схеми.

Нова владна команда на початку нового тижня обіцяє внести в Раду цілий законопроект про ліквідацію формули "Роттердам+", яку вже давно викрили і зрозуміли, що вона доїть по 12 мільярдів гривень на рік з кишень українців в інтересах двох олігархів, йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень.

Водночас Конституційний суд визнав незаконним існування всієї комісії з регулювання електроенергетики, створеної експрезидентом Порошенком ще в 2014 році. Здавалося б, можна радіти, що хитру НКРЄ, яка благословила цю формулу і шалені тарифи разом з нею, назвали неконституційною і приберуть. Але у  нового президента спробували відібрати право вплинути на цю схему. І, поки буде битва за створення нового органу, вже правильної Нацкомісії, власники схеми "Роттердам+" і далі  багатітимуть з фантастичною швидкістю: 30 тисяч гривень на хвилину за наш рахунок.

Радикальна конфронтація між новим президентом  і парламентом розпочалася з фрази: "Я розпускаю Верховну Раду 8-го скликання".

І 28 днів Володимира  Зеленського у статусі нового глави держави поки не завершили інтригу, чи будуть дочасні вибори. Щоправда дійство перемістилось на іншу сцену – до суду.

"Дякую шо мене запросили. Здається, це вперше в історії України. Зазвичай президент викликав суддів до себе. Народ України аплодує рішенню про розпуск Ради. Наша юридична позиція беззаперечна і бездоганна", - заявив у Конституційному суді Володимир Зеленський.

Відео Зеленський подасть до Ради законопроєкт про скасування формули "Роттердам+"

Нова владна команда на початку нового тижня обіцяє внести в Раду цілий законопроект про ліквідацію формули "Роттердам+", яку вже давно викрили і зрозуміли, що вона доїть по 12 мільярдів гривень на рік з кишень українців в інтересах двох олігархів. Водночас Конституційний суд визнав незаконним існування всієї комісії з регулювання електроенергетики, створеної експрезидентом Порошенком ще в 2014 році. Здавалося б, можна радіти, що хитру НКРЄ, яка благословила цю формулу і шалені тарифи разом з нею, назвали неконституційною і приберуть. Але у  нового президента спробували відібрати право вплинути на цю схему.

Зеленський подасть до Ради законопроєкт про скасування формули "Роттердам+"

Тепер сімнадцять людей в червоних мантіях мають визначити, хто правий. Засідання суду тривало близько восьми годин. І звелося до з’ясування, коли в Раді була коаліція і коли її не стало.  Тобто, чи була в Зеленського формальна причина розпустити парламент. Щоправда, це більше нагадувало іспит з конституційного права і політології.

Вся ця юридична плутанина, має свої причини і наслідки, каже член правління центру політико-правових реформ Юлія Кириченко. Суть в тому, що саме ця Верховна рада 8-го скликання так не спромоглася на конституційну реформу. Тобто, зумисно чи ні, не визначила правила роботи для  самих себе.

"А коли ми знаходимо в таких темних водах: а покажіть, де там коаліція? та її не було  три роки. На жаль, влада, яка декларувала це, і президент Порошенко, вони декларували, не зробили цього і породили проблеми", - зазначає Юлія Кириченко.

Цікаво, наскільки тепер незаангажованим буде рішення суддів щодо президентського указу.  Бо цей суд останнім часом відзначився низкою скандальних рішень і довіра до нього  після третього терміну Кучми і  Конституційного перевороту під Януковича і так була мінімальною.

"Рівень довіри до нього мінімальний. І який би не ухвалив,  все одно буде негативна оцінка. Яке б рішення судді не ухвалили, то його б мали виконувати всі гравці. Оце шлях правової держави", каже політолог Віктор Таран.

Але шлях правової держави надто тернистий. І сигнали, які виходять із надр цього органу, оптимізму не додають. Наприкінці цього тижня Конституційний суд виніс вердикт Нацкомісії з регулювання тарифів у сфері енергетики та комунальних послуг. Тобто суд визнав, що ця комісія нині неконституційна. Але це не означає зникнення НКРЕКП і гігантського обкрадання країни. Це свідчить лиш про одне - Зеленському всіляко намагаються відрізати змогу ліквідувати цю схему в енергетиці. В Адміністрації відреагували рішуче.

"Пропонується, щоби формула "Роттердам+" була скасована. Ми пропонуємо, щоби на рівні закону ніякого "плюса" не було. Буде тепер формула, яку можна назвати "Роттердам-". Все прозоро". – коментує представник президента в кабінеті міністрів Андрій Герус.

Законопроект, де буде прибрана ціна неіснуючої доставки вугілля із далекого від України  порту у Нідерландах, внесуть в Раду вже на початку робочого тижня. І тут неважко спрогнозувати, якою буде реакція нинішнього парламенту. Бо в тому ж законопроекті пропонується ще й відтермінувати ринок електроенергії, що геть невигідно монополісту Рінату Ахметову, а отже й депутатським групам, які з ним пов’язані.

І тут дуже підозріло, що рішення Конституційного суду, яке аж два роки лежало у довгій шухляді, раптом співпало з інтересами Ахметівського ДТЕК і афільованого з ним черз інвестиційний фонд ICU партнера  Петра Порошенка. Виходячи зі свого кабінету, колишній президент, попідписував масу кадрових призначень. Зокрема, у Вищу раду правосуддя.

"Вища рада правосуддя має один з найбільш важливих  органів - це той орган, яким має і здатен зробити очищення судової гілки влади", - каже заступник голови адміністрації президента Руслан Рябошапка.

Тож, перш за все, Зеленський почав зі скасування указів і призначень  попередника в останні дні каденції, зроблених поспіхом і всупереч конкурсу.  Звільнив 15 голів облдержадміністрацій і суттєво почистив лави СБУ, позбавивши посад одразу п'ятьох начальників обласних управлінь. А ще вніс до Верховної ради подання на звільнення генпрокурора Луценка і призначення Вадима Пристайка міністром закордонних справ. Дванадцять областей  тепер мають нових губернаторів. І тут вперше Зеленському довелося зіштовхнутися з проблемою браку кадрів і реаліями політичних союзів.

Екс-депутат від "Батьківщини" Владислав Бухарев мав дати Зеленському масу вигод і фахово заповнити непросту  вакансію керівника дуже специфічного органу - Служби зовнішньої розвідки та дати сигнал про дружбу для Юлії Тимошенко. Утім розплатою став бекграунд  професіонала-спецслужбіста. В декларації Бухарева знайшли подарунки доньці на мільйони гривень, а сам він має медаль від ФСБ. Втім отримав він її за спільну антинаркотичну операцію ще 10 років тому, коли  війну з Москвою ніхто собі уявити не міг, пояснив новий головний розвідник. Та й розповів про неї  ще  2014-го, коли обирався в депутати.

Утім здається у нової команди Зеленського є ноу-хау для таких складних випадків. Відкритість і реакція на суспільну думку під назвою "обери собі губернатора". До такого інструменту вдались на Львівщині. Саме так Зеленський  може виправдати перед суспільством гасла, на яких зайшов на президентську посаду, про злам системи.

Але старі політики можуть несподівано виявитися добрими вчителями та власне і союзниками, з якими доведеться шукати спільну мову. Бо внутрішні суперечки то одне, а війна Росії проти України нікуди не ділась.  Цього тижня кремлівський цар Путін висловив чергову цинічну заяву про відновлення дружби – традиційно, під залпи великого калібру на Донбасі і жертви серед цивільних. І тут потрібно усвідомити, що основна лінія політичного фронту між Києвом і Москвою знаходиться вже в центрі столиці. Абсолютно проросійська партія  "За життя", лідери якої їздять на поклон до Путіна і проштовхують кремлівську версію так званого миру. І цей передовий загін Кремля  має усі шанси  зайти у парламент. Останнє "збройне поповнення" цієї групи Медведчука - телеканал ZIK, що став третім після NewsOne і "112 Україна". Чому Медведчуку  так легко вдавалось усі минулі роки нарощувати м'язи  в Україні, Петру Порошенку відомо найбільше. Але тепер "Команда Зе" - єдиний реальний бар'єр подальшого росту путінського проекту "За життя" на Сході України.  Коли б ці вибори не відбулися.

Кореспондент ТСН.Тиждень Ірина Прокоф'єва

Залиште свій коментар

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин