Робота за кордоном: чому та куди українці їдуть на заробітки, а також скільки заробляють

Дата публікації
Перегляди
5999
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Робота за кордоном: чому та куди українці їдуть на заробітки, а також скільки заробляють

Фото: Сніданок з 1+1

Чехія вдвічі збільшує квоти з працевлаштування для українців.

40 тисяч українців зможуть офіційно працювати в Чехії наступного року. Від 1 січня чеський уряд планує збільшити квоти з працевлаштування вдвічі.

Нині в Чехії спостерігається нестача робочої сили. Адже багато тамтешніх громадян переїхали працювати в більш заможні країни ЄС. Тому українські робітники - в тренді.

Вже не один рік українці масово працевлаштовуються в сусідніх кранах - Польщі, Угорщині, Словаччині та Чехії. Що змушує людей їхати на заробітки на чужину, ким вони там працюють та як це впливає на економіку України, йдеться в сюжеті програми "Сніданок з "1+1".

Близько трьох мільйонів українців сьогодні офіційно працюють за кордоном. Працюють на чужині і піднімають тамтешню економіку.

Тисячі гривень за комуналку, дорогі продукти, товари та послуги... В Україні ціни вже давно наблизилися до західноєвропейських. Але дохід українців зростає набагато повільніше. Тому змушені шукати гідної зарплати за кордоном.

"Ціни однакові на проїзд, їжу, бензин з Україною. Тільки зарплата середня в Україні - до 10 тисяч гривень, а в Чеській Республіці – вдвічі більша", - говорить Андрій, який тривалий час живе в Чехії.

Там він допомагає співвітчизникам знайти офіційну роботу в цій країні. Чоловік каже, останніми роками багато чехів поїхали працювати до Німеччини, Австрії та Великої Британії. І чеський уряд змушений був шукати нову робочу силу, зокрема в Україні.

"Чеський уряд ухвалив рішення, що потрібно створити програму "Режим Україна", за якою би українець міг приїхати абсолютно безкоштовно, за рахунок роботодавця, до Чеської Республіки і офіційно платити податки, офіційно бути працевлаштованим і працювати тут".

Українські працівники користуються все більшим попитом за кордоном

Українські працівники користуються все більшим попитом за кордоном

Відчути якість життя, мати чіткий графік роботи та офіційну заробітну плату - ось чому дедалі більше українців їдуть працювати до країн Євросоюзу.

"У нас зараз десь 200 вакансій, які мають хештег Чехія. Це можуть бути слюсарі, оператори, водії, різноробочі, складальники, програмісти, медсестри, і лікарі, якщо вони підтвердять свою кваліфікацію", - каже експерт із працевлаштування Тетяна Пашкіна.

Сьогодні близько трьох мільйонів українців офіційно працюють за кордоном. І гроші у вигляді податків, які б могли сплачувати на Батьківщині, залишають там. Фахівці з працевлаштування кажуть, в Україні сьогодні відчувається брак робітничих професій.

"Якщо ми, наприклад, кажемо про зварювальників, які тут отримують 15 тисяч, то в Чехії тисячу-півтори, до двох тисяч євро, в Ісландії - 2500 євро, то давайте здогадуватися, чому вони туди їдуть", - говорить Пашкіна.

Україна втрачає робочу силу, але і заробляє при цьому, каже економіст Михайло Кухар. Адже українці, які працевлаштувалися за кордоном офіційно, кладуть до вітчизняного бюджету чималі гроші.

"Ці люди, не обтяжуючи наш національний бюджет, самі знайшли собі роботу. І зараз пересилають 9, а за прогнозами нашої групи, 11 мільярдів доларів цього року до нашої країни", - каже економіст.

Пропрацювавши рік-другий, наприклад, у Польщі, деякі українці повертаються додому і створюють власний бізнес.

"Їздили збирати малину в Польщі, вони отримували 700 чи 800 євро. Повернулися додому із саджанцями. Навирощували цієї малини стільки, що тими ж бусами, з польськими номерами, відвезли туди і обвалили ціни на польському ринку малини".

Але працевлаштовуватися за кордоном обов'язково потрібно офіційно, наголошують експерти. Бо ті роботодавці, які винаймають робітників на так звану "конвертну" зарплату, часто її не виплачують. А довести їхню провину українцю-нелегалу зазвичай дуже складно.

Кожна п’ята фірма у Польщі хоче бачити серед працівників наших заробітчан

Кожна п’ята фірма у Польщі хоче бачити серед працівників наших заробітчан

 

Наступна публікація