Росія зацікавилась нафтопроводом "Одеса-Броди"

Аналітики вважають, що Росія хоче заповнити нафтогін "Одеса-Броди" щоб зупинити прокачування по ньому азербайджанської сировини.

Росія знову вивчає можливості заповнити український нафтогін "Одеса-Броди". Прем'єр-міністр РФ Володимир Путін доручив "Транснафті" пропрацювати питання постачань у порт "Південний" нафти в об'ємі до 9 млн т в рік.

Частина цієї сировини може бути спрямована на Одеський НПЗ, що належить "Лукойлу", відмітив віце-президент компанії Валерій Суботін. У прес-службі "Транснафти" підтвердили, що таке доручення отримали близько трьох тижнів тому, але відмовилися уточнити подробиці. Джерело в російському Міненерго розповіло, що зараз відпрацьовуються два основні варіанти постачань, пише Комерсант-Україна.

"Один сценарій передбачає прокачування по трубопроводу "Дружба" до Бродів, а потім в "Південний" з подальшим експортом морським транспортом. Крім того, уперше розглядається можливість постачань з Новоросійська в "Південний" з подальшим прокачуванням на Одеський і західноукраїнські НПЗ", - відмітив співрозмовник. Але доки розрахунки показують, що обидва маршрути постачань економічно неефективні, розповів співрозмовник.

Джерело в "Лукойлі" додало, що перспективи завантаження Одеського НПЗ залишаються туманними, оскільки в Україну набагато вигідніше імпортувати готові нафтопродукти, а не нафту для переробки.

Аналітики у свою чергу вважають, що головна мета Росії сьогодні - зупинити прокачування азербайджанської сировини по нафтопроводу "Одеса-Броди". За їх словами, каспійська нафта коштує дорожче за російську, але вона якісніша і з неї можна отримати більше світлих нафтопродуктів.

Для західноукраїнських НПЗ ця перевага нівелюється через технічну відсталість, а ось Мозирський НПЗ може збільшити закупівлю каспійської нафти, що призведе до втрати позицій російських нафтовиків.

Аналітик UPECO Олександр Сіренко вважає, що в майбутньому можливе постачання каспійської нафти з Бродів на польські заводи і литовський Мажейкяйський НПЗ.

"Це вже глобальніша проблема для Росії, яка в довгостроковій перспективі закінчиться втратою ринку збуту об'ємом 5-7 млн т нафти в рік", - відмічає Сиренко.

Як відомо, нафтопровід "Одеса-Броди" був введений в експлуатацію в 2001 році. Спочатку він будувався для прокачування легкої каспійської нафти в Європу, проте до 2004 року простоював, а потім використовувався в реверсном режимі (у напрямі терміналу "Південний").

З лютого "Одеса-Броди" почав працювати в аверсном режимі і прокачав для потреб Мозирського НПЗ близько 590 тис. т легкої нафти марки Azeri Light (всього до кінця року планується поставити 1,6-1,7 млн т сировини).

Нагадаємо, що у квітні "Укртранснафта" почала переправляти азербайджанську сировину по нафтопроводу "Одеса-Броди" на західноукраїнські НПЗ - "Галичину" і "Нафтохімік Прикарпаття" (до кінця року на них планується поставити до 1,5 млн т сировини).

Читайте також:

Азербайджанська нафта потекла нафтопроводом "Одеса-Броди" на українські НПЗ

Україна хоче качати більше нафти в обхід Росії

Лукашенко може зірвати аверс "Одеса-Броди"

"Одеса-Броди" почав прокачку каспійської нафти в Білорусь

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: