Росіяни і британці видобуватимуть газ на Донбасі

ТНК-ВР готова впродовж 25 років інвестувати в проекти з видобутку газу в Україні 1,5-2 мільярди доларів.

Керівники НАК "Нафтогаз України" і російсько-британської ТНК-ВР підписали угоду про розвідку і видобуток сланцевого газу з щільних шарів піщаників у Донецькій області.

Домовленість була досягнута в рамках засідання комітету з економічного співробітництва під керівництвом прем'єрів України і Росії Миколи Азарова і Володимира Путіна.

Виконавчий директор ТНК-ВР Герман Хан розповів, що документ передбачає інвестиції в 2011-2012 роках в геологорозвідку в Донецькій області в об'ємі до 50 мільйонів доларів, повідомляє видання "Коммерсант-Украина" в статті "ТНК-ВР закачает 2 млрд в песок".

На першому етапі компанія планує пробурити перші три свердловини в щільних піщаниках і в разі отримання припливу газу в промислових об'ємах - другі три свердловини. Через п’ять-сім років компанія розраховує вийти на рівень видобутку в 5 мільярдів кубометрів. Раніше ТНК-ВР, Shell і ExxonMobile обговорювали з урядом України можливість збільшення площ видобутку сланцевого газу і отримання податкових пільг. Проте 27 жовтня жодна зі сторін не змогла відповісти на питання, чи були враховані ці вимоги в угоді.

Прес-секретар ТНК-ВР Дмитро Серьогін уточнив, що компанія зацікавлена в усіх проектах з видобутку нетрадиційного газу в Україні. Місяць тому заступник міністра палива і енергетики Ігор Кірюшин говорив, що ТНК-BP підготувала ще один проект меморандуму про видобуток метану на свердловині одного з вуглевидобувних підприємств у Луганській області вартістю до 100 мільйонів доларів. Проте про його підписання відтоді нічого не повідомлялося.

В цілому, як пообіцяв Герман Хан, компанія готова впродовж 25 років інвестувати в проекти з видобутку нетрадиційного газу 1,5-2 мільярди доларів.

Сланцевий газ, що складається в основному з метану, видобувається переважно на території США і Канади. Нацагентство з питань забезпечення ефективного використання енергоресурсів оцінило запаси сланцевого газу в Україні в 2 трильйони кубометрів. Собівартість його видобутку, за різними даними, варіюється від 120 до 280 доларів за тисячу кубометрів (у 5-10 разів більше собівартості традиційного природного газу).

"Європейські сланці відрізняються складною геологією в порівнянні з американськими, і кожна свердловина стає докторською дисертацією", - зазначив глава East European Gas Analysis Михайло Корчемкін.

Тому, за словами експерта, успішність проекту ТНК-ВР залежатиме від міри складності їх видобутку. На його думку, розвитку сланцевого бізнесу в Україні міг би допомогти швидкий ріст цін на російський газ. Проте, зазначив Корчемкін, Україна постійно намагається переглянути контракт з "Газпромом", щоб знизити ціни.

Член комітету Верховної ради з ПЕК Олександр Гудима з цим не згоден. "Видобуток сланцевих газів в Україні - дуже вигідний проект, оскільки ціни на газ в країні впродовж року виростуть мінімум на 60%, і надалі тільки збільшуватимуться. А незначне зниження ціни реалізації до рівня "Нафтогазу" забезпечить проекту стабільний попит", - пояснив депутат.

Читайте також:

Україна погодилася на російські умови при створенні нафтогазового СП

Азаров: злиття "Нафтогазу" і "Газпрому" не буде

В українських газосховищах уже знаходяться 24 млрд куб. м газу

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: