Ротація в Нацбанку. Хто замінить Гонтареву на посаді голови НБУ

Дата публікації
Перегляди
7222
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Ротація в Нацбанку. Хто замінить Гонтареву на посаді голови НБУ

Фото: Національний банк України

Економічні експерти по-різному оцінюють роботу Гонтаревої, зазначаючи як позитивні, навіть революційні зміни, так і негативні моменти.

10 квітня голова НБУ Валерія Гонтарева оголосила про свою відставку, в яку вона збирається рівно за місяць.

Процедура призначення і звільнення голови НБУ чітко прописана у законодавстві. Звільнити Гонтареву має Верховна Рада за поданням президента. Перед голосуванням нардепів чинна голова НБУ має прозвітувати їм про свою роботу.

Відповідно, це дійство має відбуватися під час пленарного засідання ВР, а таких до 10 травня, визначеного самою Гонтаревою дедлайном для її відставки, буде всього лише чотири на цьому тижні. Далі - свята, і в пленарному режимі Верховна Рада, згідно з розкладом, запрацює не раніше за 16 травня.

Експерти по-різному оцінюють роботу Гонтаревої, зазначаючи як позитивні, навіть революційні зміни, так і негативні моменти. Водночас побажання новому голові висловлюють схожі - незалежність та професійність.

Фото: ТСН.ua

У ЗМІ та в експертному середовищі лунають різні прізвища на заміну Гонтаревій. Так, серед кандидатів - керівник Незалежної асоціації банків України Роман Шпек, керівник державного Укрексімбанку Олександр Гриценко, очільник правління "Райффайзен банку Аваль" Володимир Лаврченчук, нинішній голова Ради НБУ Богдан Данилишин тощо.

До речі, останній відреагував на відставку Гонтаревою публікацією у Facebook, розхваливши її роботу та визначивши, яким має бути наступник:

"Потенційним Головою НБУ має бути макроекономіст, який чітко розуміє закономірності функціонування національної економіки, тобто функціонування економіки країни в цілому (або її частини, галузі), такі загальні процеси і явища як інфляція, безробіття, бюджетний дефіцит, економічне зростання, державне регулювання тощо; може налагодити співпрацю з Урядом та всіма гілками влади щодо підтримки відповідних темпів економічного зростання без ризику виконання основної функції і пріоритетності досягнення та підтримки цінової стабільності. Керівник НБУ має сформувати професійну команду з фахівців в сфері банківської діяльності, що знають специфіку, форм і методи роботи Центрального банку", - написав Данилишин.

Відставки Гонтаревої тривалий час домагалися різні політичні сили

Відставки Гонтаревої тривалий час домагалися різні політичні сили

При цьому він кілька разів наголосив на тому, що основний масив роботи в НБУ та більшу частку відповідальності несе не його очільник, а саме Рада Нацбанку, головою якої він є. Зважаючи на те, що йому також пророкують крісло голови НБУ, це може скидатися на саморекламу.

Зазначимо, що до складу Ради НБУ Данилишина було обрано за квотою президента. Цей факт може увійти в конфлікт з основною вимогою до кандидата - політичною незалежність голови НБУ. До речі, як повідомив постпред МВФ в Україні, обрання саме аполітичного професіонала очікують у цьому фінансовому агентстві.

Олексій Геращенко, фінансист, викладач Києво-Могилянської бізнес-школи:

- Якщо говорити про три роки роботи Валерії Гонтаревої як глави Нацбанку, то слід зазначити, що це одна із тих очільників, під час головування якої відбулося якнайбільше революційних змін, які можна охарактеризувати як оздоровлення банківської системи. Більшість з банків, які пішли з ринку за цей час, виконували функцію порохотягів для різних фінансово-промислових груп, тобто брали у вкладників гроші, які насправді ніколи не збиралися повертати.

Стосовно питання рефінансування банків лунало чимало претензій, тож його треба вивчати більш глибоко – чи завжди воно видавалося згідно з критеріями.

Також запам'ятається надпотужна девальвація, але з іншого боку це відбувалося на фоні близьких до нуля резервів Нацбанку. Якщо дивитися на витоки, то це проблема 2011-2013 років, коли резерви Нацбанку були повністю витрачені на підтримку курсу гривні.

Майбутнє керівництво Нацбанку має узгодити певну модель ставлення до економіки - чи це будуть стимулювальні заходи, які у свою чергу можуть загрожувати певною інфляцією, чи в пріоритеті буде утримання цінової стабільності.

Найскладніша місія наразі виконана. І надалі слід рухатися в тому напрямку, щоб залучити в банківську систему довгострокові іноземні інвестиції, зменшити частку державних банків і вивести їх на приватизацію. "Укрсиббанк", "Ощадбанк", "Приватбанк" – два з трьох треба точно виставити на продаж насамперед довгостроковим інвесторам. Це може бути ключовим завданням наступного очільника.

Претендентів на цю посаду називають багато, але хто реально ним буде, сказати важко. Але, не думаю, що це буде політичний топ. Особисто мені хотілося б бачити незаангажованого, можливо, навіть іноземного фахівця. Називають прізвища українців – Лавренчука, Данилишина, і звучать імена іноземців, але це знову таки питання перемовин.

Олег Устенко, директор Міжнародного фонду Блейзера:

- Ми могли б сказати, що Валерія Гонтарева може сміливо йти на відпочинок, її завдання виконане і мета досягнута, якби вона змогла перетворити Нацбанк на повністю незалежну інституцію. Й основним індикатором цього була б абсолютна відсутність розмов з приводу того, що буде з центральним банком країни в разі зміни його голови. Але такі розмови є, а значить, мета не була досягнута.

Тільки в розвинених країнах, коли центробанк інституційно нормально побудований, заміна одного голови на іншого зовсім нічого не означає. Буде вестися та ж лінія, яка була раніше - вона лише може набути іншого забарвлення.

Що стосується нового призначення. Голову Національного банку України вносить на затвердження до Верховної Ради президент країни. І ось тут виникає запитання: як знайти консенсус, коли політична ситуація далека від збалансованої? А повинно бути задіяно кілька гравців. З одного боку - парламент, який, як мінімум, вкрай неоднорідний. Другий гравець - це Адміністрація президента, - по суті, це її призначення. Не варто також виключати, що буде задіяний Кабінет міністрів. Знайти компроміс буде дуже непросто. Тому до останнього моменту ми не дізнаємося, чию кандидатуру президент внесе на затвердження в Раду.

Звичайно, все можливо в країні Україна, але варто виключити можливість призначення на цю посаду політиків, які ще розраховують на політичну кар'єру. У зв'язку з цим було б абсолютно дивно, якби Арсеній Яценюк погодився очолити Національний банк. Перш за все тому, що це технічна посада, пов'язана здебільшого з монетарною частиною економічної політики. Так, дії глави Нацбанку будуть впливати на всі види економічних стратегій і, може бути, навіть на всю політику в країні в загалом. Але це занадто дрібно для Яценюка, який виразно бачить своє майбутнє в абсолютно іншій площині.

Відкритим лишається питання і щодо призначення особистостей, які вже очолювали Національний банк. По-перше, світ давно змінився. По-друге, коли вони займали цю посаду, ми жили в умовах фіксованого курсу, ніхто навіть не думав про інфляційне таргетування. Тоді була зовсім інша ситуація в економіці, і її структура була інша. Тому виникають великі сумніви, що ми виграємо, якщо Нацбанк очолить хтось із колишніх голів. З цієї ж причини ми навряд чи виграємо, якщо буде призначений когось із іноземців: теорія питання та ж, але контекст інший.

Більше читайте в блозі Олега Устенка: Все можливо в країні Україна

Фото: Dragon Capital
Олена Білан, головний економіст інвесткомпанії Dragon Capital

- Під час головування Гонтаревої Нацбанк провів реформи, якими не займався багато років.

Зміцнилась незалежність НБУ, що дозволило нарешті перейти до режиму гнучкого валютного курсу та таргетування інфляції. Дослідження показують, що ті країни, де був запроваджений режим гнучкого валютного курсу, легше переживали економічні кризи. Тобто економіка України стане більш захищеною від зовнішніх шоків, хоча відчути це ми зможемо тільки через декілька років.

Також НБУ провів очистку банківської системи від банків, власники яких зловживали коштами вкладників на користь своїх бізнесів, використовували схеми для відмивання грошей або не хотіли розкривати своє ім'я.

Нарешті, змінився сам Нацбанк, він перетворився на державну установу європейського зразка з сильним аналітичним відділом та наглядом за банківською системою. Це дуже важливо з точки зору прийняття рішень монетарної та валютної політики. Адже від цих рішень залежить розвиток економіки, а значить, і добробут громадян України. В роботі НБУ протягом трьох років були й помилки, але їх переважують ті масштабні реформи, які провів Нацбанк.

Дуже важливо, щоб в майбутньому центральний банк залишився установою незалежною від політичного та олігархічного впливу, а започатковані режим інфляційного таргетування та суворий нагляд за банками продовжувались.

Очолити НБУ має професіонал, який зможе не тільки вберегти досягнення останніх років, а й продовжувати реформи. Гідні кандидатури в Україні є, їхні прізвища вже згадувались в пресі.

За призначенням наступного голови НБУ будуть пильно стежити іноземні інвестори і кредитори України. Адже кандидатура наступника, внесена в парламент, буде для міжнародної спільноти потужним сигналом щодо реальної, а не декларованої, готовності верхівки влади не звернути з шляху реформ.

Фото: УНІАН
Андрій Новак, голова Комітету економістів України:

- Діяльність голови центробанку будь-якої країни треба оцінювати за трьома головними критеріями. Перший - стабільність національної грошової одиниці. Другий - доступність кредитних ресурсів для реального сектору економіки. Третій - надійність банківської системи. Якщо за цими критеріями оцінювати Гонтареву, то отримаємо три негативні оцінки.

А якщо ще врахувати багато інших проблемних питань, таких як рефінансування банків за незрозумілими критеріями, як ліквідація багатьох банків, які були цілком здоровими, націоналізація Приватбанку, додати до цього штучні проблеми, які створювала глава НБУ, звичайно що не самостійно, а за вказівкою президента, то зрозуміло, що ефективність її роботи виключно негативна.

Після зміни глави Нацбанк має повернутися до незалежного становища. Керівництво НБУ повинно призначатися не за політичними квотами. Це має бути виключно незалежна інституція професіоналів, які виконують функцію центробанку як провідника грошово-кредитної політики.

У Нацбанку має з'явитися стратегія грошово-кредитної політики, чого не було і немає досі. У ній мають бути вказані чіткі фінансові параметри, яких Нацбанк хоче досягати, в тому числі у сфері курсової політики. Для того, щоб всі учасники ринку розуміли, над якими завданнями працюватиме Нацбанк. Якщо цього не станеться, новий голова не подасть цієї стратегії, це значить що суттєво нічого в роботі Нацбанку не зміниться. Він продовжуватиме працювати в режимі ручного управління, реагуючи на поточні події, а не формуючи їх.

Я думаю, що список кандидатів на посаду голови НБУ існує і він немалий, але далі все залежатиме, чи президент переламаю ситуацію на свою користь, чи все ж таки вплив зовнішніх донорів буде більш вагомим і вирішальним.

Ольга Скичко

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Підпал будинку Гонтаревої
Дата публікації
Перегляди
7222
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація