Розслідування "Схем": перед націоналізацією з "ПриватБанку" на фірми-бульбашки було виведено 110 млрд гривень

Дата публікації
Перегляди
2140
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Розслідування "Схем": перед націоналізацією з "ПриватБанку" на фірми-бульбашки було виведено 110 млрд гривень

Фото: УНІАН

Журналісти посилаються на попередню доповідь, яка підготовлена аудиторською фірмою Ernst & Young. 

110 мільярдів гривень перед націоналізацією "ПриватБанку", яка відбулася у грудні 2016 року, були виведені на низку фірм, що існують лише на папері. Про це у своєму розслідуванні, яке було оприлюднене у п'ятницю, 12 травня, повідомили журналісти програми "Схеми", спільного проекту Радіо Свобода та каналу "UA:Перший".

Їм вдалося отримати доступ до підготованого аудиторською фірмою Ernst&Young проекту аналізу фінансово-господарської діяльності "ПриватБанку". Це останній перед націоналізацією незалежний звіт, який показав реальний стан його справ. Документ від 22 листопада 2016 року має гриф "Конфіденційно, для обмеженого використання".

Зазначимо, що у Ernst&Young на прохання журналістів "Схем" підтвердити або спростувати справжність документа і повідомити, чи вносились у нього ще якісь зміни, відмовилися від коментарів, посилаючись на політику компанії.

Згідно з документом, аудитори перевірили найбільших позичальників і виявили: на 1 квітня 2015 року ризик неповернення кредитів вимірювався у сумі понад 82 мільярди гривень, а вже станом на 1 жовтня 2016 року цифра збільшилася до понад 139 мільярдів гривень.

Відповідно до документа, йдеться в розслідуванні, "ПриватБанк" провів реструктуризацію кредитного портфелю: заборгованість 170 попередніх позичальників була переведена на понад 30 нових, які стали винні банку понад 110 мільярдів гривень.

За допомогою Єдиного держреєстру юридичних осіб журналісти дізналися адреси реєстрації нових фірм, їхніх засновників та директорів та спробували з ними зв'язатися.

Але в результаті, повідомляється у розслідуванні, "Схемам" не вдалося поспілкуватися з жодним засновником чи керівником фірм, на яких "висять" мільярдні борги. За вказаними в реєстраційних документах номерами телефонів або ніхто не відповідає, або вони вже не обслуговуються. За адресами реєстрації цих фірм, їхніх засновників та керівників журналісти нікого не застали.

Журналісти "Схем" звернулися до вже колишніх його акціонерів – Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова, а також екс-голови правління банку Олександра Дубілета з цього приводу, але ніхто з них не прокоментував зазначені факти.

Олександр Шлапак, який очолив "ПриватБанк" після його націоналізації, також від коментарів відмовився, зазначивши: "До оприлюднення результату аудиту та завершення внутрішнього розслідування не вважаю відповідальним щось коментувати".

У Нацбанку кажуть, що у позичальників ще є час, щоб повернути кошти – до 1 липня 2017 року. "Якщо ж цього не відбудеться, то, звичайно ж, власник нинішній "ПриватБанку" – Міністерство фінансів, менеджмент "ПриватБанку", його незалежна наглядова рада повинні почати ті процеси, які роблять усі банки, коли позичальники не погашають кредити. Це претензійна робота, це суди з метою повернути активи, які були виведені з банку", – заявила заступник голови Нацбанку Катерина Рожкова.

Економісти вважають, що питання, чому "ПриватБанк" не націоналізували раніше, коли "діра" в балансі була меншою, має стати предметом окремого розслідування.

"Я впевнений, що фахівці Нацбанку прекрасно знали (тому що весь ринок знав) про бізнес-модель функціонування "ПриватБанку", але чому вони покривали її? Я думаю, що тут окреме розслідування потрібно проводити. Чому в 2015 році не було ухвалено такого рішення, не зрозуміло. Якщо в 2015 році збиток, який мали завдати націоналізація або банкрутство "ПриватБанку", орієнтовно становив би 80 мільярдів гривень, то в результаті він може вирости до 150 мільярдів гривень", – вважає Ерік Найман.

Зазначимо, що раніше журналіст та ведучий програми "Гроші" Олександр Дубінський також опублікував частину документів з проекту звіту аудиторів компанії Ernst & Young, який спростовує слова глави НБУ Валерії Гонтаревої про збитки "ПриватБанку" перед націоналізацією.

Очільниця фінрегулятора заявляла, що аудитори нібито виявили у банківській установі видачу 97% корпоративного портфелю "пов'язаним особам". Журналіст наголошує, що дані компанії Ernst & Young цього не підтверджують.

"Так ось, згідно з проектом звіту E & Y - збитки банку за підсумками 2016 року, які і стали підставою для такої божевільної докапіталізації (125 млрд грн – Ред.) аудитором не підтверджені. Це означає, що сформовані банком резерви під "інсайдерську заборгованість" - взяті з повітря", - наголосив Дубінський.

Нагадаємо, раніше Гонтарева заявила, що аудитори знайшли в "ПриватБанку" шахрайські операції на 16 мільярдів гривень. В останню ніч перед націоналізацією "ПриватБанку" із фінустанови нібито вивели понад 16 мільярдів гривень. Також вона стверджувала,  що ретельна перевірка в "ПриватБанку" встановила, що корпоративні кредити пов'язаним особам становили не 97%, як вважали раніше, а всі 100%. Тож державі знову доведеться докапіталізовувати фінустанову.  

Рішення про націоналізацію "ПриватБанку" Кабмін ухвалив 18 грудня.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Підпал будинку Гонтаревої
Дата публікації
Перегляди
2140
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація