Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Що очікує економіку України в найближчі два роки. Погіршений прогноз від НБУ

Нацбанк знизив прогноз зростання ВВП удвічі.

Економіка України в 2016 році буде розвиватися не такими позитивними темпами, як прогнозували ще кілька місяців тому. ВВП зросте на 1,1% замість раніше озвучених 2,4%.

"Це зумовлено насамперед реалізацією ризику щодо падіння сировинних цін, переглядом припущень щодо темпів зростання світової економіки в бік уповільнення та новими обмеженнями в торгівлі з РФ, що призведе до подальшого зниження експорту", – ідеться в січневому інфляційному звіті Національного банку.

Регулятор склав свій прогноз на основі того, що війна на Донбасі не набере нових обертів, а міжнародні донори виділять нові кредити.

"В основі базового сценарію лежить припущення, що ситуація на Сході країни не погіршуватиметься, співпраця з МВФ продовжуватиметься, виконуватимуться зобов'язання за програмою EFF та проводитимуться реформи у фінансовій, бюджетній, енергетичній та економічній сферах, що матиме позитивний вплив на економічне відновлення. Іншими ключовими припущеннями прогнозу є подальше нарощення обсягів виробництва, поступове відновлення припливу депозитів та кредитної активності. Вагому позитивну роль також відіграватиме набуття чинності угодою про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС. Водночас суттєвий негативний ефект матиме подальше погіршення торговельних відносин з РФ та блокування нею транзиту українського експорту до третіх країн", – пояснили в НБУ.

За підсумками 2015-го інфляція сягнула 43,3%. Цього року вона має уповільнитися в три з половиною рази – до 12%. Проте регулятор не виключає відхилення прогнозу на плюс/мінус 3%.

"У цьому році уповільниться темп підвищення тарифів ЖКГ, а також зменшиться вплив на ціни девальвації, яка відбулася на початку 2015 року. Прогноз інфляції на 2016 рік (12%) залишається на рівні цільового орієнтира (12% ±3), оскільки ефекти девальвації та підвищення адміністративно регульованих цін компенсуватимуться падінням цін на сировину та нижчим тиском з боку попиту. З одного боку, адміністративно регульовані ціни в цілому підвищуватимуться більш суттєво, ніж очікувалось у попередньому звіті, та визначатимуть значну частину інфляції – внесок в ІСЦ близько 6 в. п. Перегляд зростання адміністративно регульованих цін насамперед зумовлений підвищенням акцизів на алкоголь та тютюнові вироби. Між тим, очікується більш помірне підвищення тарифів на опалення та гарячу воду внаслідок стрімкого зниження світових цін на енергоносії. Крім того, послаблення обмінного курсу в ІV кварталі 2015 року та відповідний перегляд його динаміки на прогнозному горизонті забезпечать додатковий внесок у інфляцію", – зазначили в Нацбанку.

Стрімке падіння світових цін на продовольство та енергоносії стримуватиме інфляцію в Україні.

"Інфляція сирих продовольчих товарів знизиться до 7% за 2016 рік також за рахунок підвищеної пропозиції продовольства у зв'язку з більш обмеженими можливостями щодо її експорту. Крім того, скасування тимчасового імпортного збору (10% на продовольчі товари) з 1 січня 2016 року обмежуватиме зростання цін. Ураховуючи значну частку продуктів харчування в споживчому кошику, ціни на продовольство стримуватимуть загальну інфляцію в Україні", – запевнили в НБУ.

Крім того, стримуватиме інфляцію падіння світових цін на нафту, а також низький споживчий попит товарів та послуг (тобто в людей не вистачатиме грошей на розкоші й вони економитимуть).

У Нацбанку сподіваються, що зниження майже вдвічі єдиного соціального внеску на зарплати дасть змогу підприємствам у приватному секторі підвищити плату, що, однак, стримуватиметься достатньо високим рівнем безробіття.

"Зростання середніх заробітних плат у приватному секторі очікується приблизно на 15%, майже на одному рівні із середньою інфляцією", яка, по суті, "з'їсть" ті надбавки.

"У 2017 році очікується прискорення зростання ВВП завдяки макрофінансовій стабілізації, завершенню очищення банківської системи, поліпшенню інвестиційного клімату, пристосуванню бізнесу до нових умов та зменшенню дисбалансів (зокрема доведення тарифів ЖКГ до рівня собівартості)", – запевнили в Нацбанку.

Економічні підсумки

Інфляційний звіт НБУ за січень 2016 року from tsnua

Тим часом Україна покращила своє місце в рейтингу найгірших економік світу, хоча й перемістилася з другого місця лише на п'яте, позаяк індекс бідності залишається зависоким.

Залиште свій коментар

Вибір редакції