Що здобула і втратила Україна за 20 років незалежності
На сьогодні Україна досягла лише 70% від ВВП УРСР.

Побут сучасної української сім'ї у порівнянні з сім'єю, яка жила в УРСР став незрівнянно багатшим, а доступ до здобутків світової цивілізації став найкращим за всю історію країни.
Через два десятиліття після розпаду СРСР доходи українців сягнули такого рівня, коли автомобіль вже не розкіш, а закордонна поїздка доступна не лише багатіям, пише "Кореспондент".
В цілому, новітня історія України складається з скромних перемог та нескромних поразок. З позитиву: у країні з'явився поки ще тонкий прошарок підприємницького класу. На міжнародному ринку ІТ-технологій, металургії, хімії та аграрного бізнесу українці піднялись до рівня міцних конкурентів.
Із негативного - централізація влади як гіркий спадок СРСР, тотальна корупція, зарегульованість, монополізована енергозалежна економіка, близькість влади до олігархів, які нарощують свої статки не завдяки модернізації сучасного виробництва, а за рахунок сировинних ресурсів держави.
Як наслідок, середня кількість бідняків по країні сягає 26,4%. Проте не все так погано. Якщо раніше в СРСР люди мали гроші, проте не мали їх на що витратити, то зараз вітчизняний ринок відкритий і насичений як не товарами власного виробництва, то імпортом.
Якщо, наприклад, середньостатистична родина з трьох осіб, двоє з яких працюють, у 1991 році могла собі дозволити лише вітчизняний магнітофон та телевізор, пральну машинку не автомат, невеличку дачу, автомобіль "Запорожець" та максимум поїздку до Євпаторії, то така ж родина у 2012 році має вже комп'ютер чи ноутбук, імпортний телевізор-панель, багато дрібної побутової техніки, мобільні телефони, ігрову приставку, автоматичну пральну машину, більш-менш пристойну дачу, машину класу Chevrolet Aveo та може поїхати на відпочинок до Туреччини.
Та попри все це, на початку 90-х у тих, хто голосував за незалежність, очікування були значно більшими за чинні здобутки. Незважаючи на певний прогрес Україна все ще залишається у принизливому списку аутсайдерів.
Багаті землі, винятково вигідне географічне розташування, високий науковий потенціал та інвестпривабливість межують з технологічної відсталістю не тільки від передових світових економік, але й від колишніх союзників по комуністичному блоку.
Так, за словами президента Центру економічного розвитку Олександра Пасхавера, якщо більша частина наших сусідів - Росія, Білорусь, Прибалтика - перевищили радянські економічні показники 1990 року в період 2002-2006 років, то Україна на сьогодні досягла лише 70% ВВП УРСР.
Надалі фахівці рекомендують країні рухатись не в напрямку Росії, оскільки вона залежить від темпів росту світової економіки, яка сповільнюється, і дасть лише тимчасові бонуси, а в напрямку Європи, що у перспективі дасть великий приріст економічних показників.