ЖЕКи отримують багатотисячні відкати у боротьбі з пацюками.
На сьогоднішній день практично у кожній багатоповерхівці столиці у підвалах живуть сотні пацюків, яких мають знищувати ЖЕКи.
Щомісяця мешканці на знищення гризунів віддають чималі суми. У комунальних платіжках вказані лише основні пункти - за воду, за світло, за газ. Але у детальній розшифровці тарифів видно дві статті - дератизацію та дезинсекцію по 5 копійок за квадратний метр житла. Ніби й небагато, проте за рік ця сума з усіх будинків виростає до 5 мільйонів гривень, з'ясували журналісти програми "Гроші".
Фактично, на сьогодні кожен під'їзд офіційно платить ЖЕКу за те, щоб ані мишки ані комашки не було, близько ста гривень щомісячно.
Проте так було не завжди: коли гризунами "опікувалась" комунальна служба, ціна їх знищення складала 860 грн на рік. Коли ж дератизацію віддали у руки приватників, вартість послуги, яка взагалі не надається, виросла до 5 млн грн.
Причиною бездіяльності відповідних служб у даному питанні є відкати. За анонімним повідомленням жінки, яка працювала на одну із таких приватних фірм, представник компанії приходить до начальника ЖЕКу і пропонує свої послуги, наприклад, за 50 тисяч грн. З цієї суми головний комунальник району отримує від 20 до 30 тисяч, як домовляться.
А фірма ж на практиці гроші бере, але прямих обов'язків не виконує. Якщо й купують отруту, то найдешевшу і в мізерних кількостях, самих дератизаторів урочисто одягають у спецформу і выдправляють ходити по будинках лише для "показухи".
Крім того, ігнорувати власну роботу підприємцям вигідно - чим менше щурів зловиш, тим більше їх побачить ЖЕК, і тим більше грошей виділять наступного року. І знову ЖЕК за відкат підпише з фірмою-дезінфектором угоду. І так роками - доки у людей грошей вистачить. І наступного року українці знову віддадуть у чиїсь приватні волохаті руки мільйони гривень, на війну із такими живучими щурами.