Секретаріат: "Газпром" тисне на Україну

Секретаріат президента вважає заяви про газовий борг тиском та хоче перейти на прямі газові відносини з Росією.

"Газпром" тисне на Україну

Секретаріат президента вважає, що заяви російського газового монополіста компанії "Газпром" про намір скоротити поставки газу до України через борги є політичним тиском на Україну.

Олександр Шлапак
УНІАН
Олександр Шлапак заявляє про політичний тиск на Україну з боку російської компанії.
Про це на прес-конференції заявив перший заступник глави Секретаріату президента України Олександр Шлапак.

"Ми розцінюємо це (заяву "Газпрому") як певний політичний тиск на Україну і як підготовку плацдарму для переговорів щодо ціни на газ", - сказав він. 

Шлапак також зазначив, що в України є серйозні проблеми на внутрішньому газовому ринку та підкреслив, що держава не має ніяких боргів перед "Газпромом", а оприлюднені раніше суми мають відношення тільки до господарюючих суб'єктів.

Ющенко хоче повернути прямі поставки газу

Перщий заступник голови Секретаріату також повідомив, що остаточна ціна на газ для України на 2008 рік буде названа після завершення переговорів між компанією "Газпромекспорт" і середньоазіатськими країнами-експортерами. 

Шлапак підкреслив, що Україна зацікавлена в отриманні дешевшого середньоазіатського газу, власником якого є "Газпромекспорт", який на даний час ще не завершив переговори з Казахстаном, Узбекистаном і Туркменистаном щодо ціни і обсягів постачань газу на 2008 рік.

"Після їх завершення стане відома ціна газу для України. Вона буде сформована чисто арифметично: ціна на кордоні плюс транзит", - зазначив  чиновник.

Представник Секретаріату зазначив також, що президент України Віктор Ющенко доручив Кабінету міністрів обговорити з Росією перехід на прямі постачання газу в 2009 році.

Шлапак уточнив, що в директивах, направлених президентом уряду, міститься вказівка порушити це питання на переговорах із РФ і "Газпромом" .

Нинішня ситуація з виниклим боргом RosUkrEnergo перед "Газпромом" показала і самому російському газовому монополісту всі недоліки існування схеми, в якій присутній "посередник з неясними функціями", додав він.

Водночас Шлапак підкреслив, що в 2008 році забезпечення України досить дешевим середньоазіатським газом можливе тільки в умовах існуючої схеми за участі RosUkrEnergo. 

Віктор Ющенко
Офіційний сайт Президента України
Президент намагається повернути прямі поставки російського газу до України.
Шлапак також підкреслив, що вважає за найбільш доцільне повернення "до ніким не скасованих домовленостей" 2000-2001 років, згідно з якими щорічно між Україною і Росією укладалась міжурядова угода, в якій фіксувалася ціна і об'єм газу, що постачався. 

"Я вважаю, що це питання міждержавних стосунків, а не господарюючих суб'єктів", - наголосив він. 

Катеринчук: Росія впливає на формування коаліції

Заяви про газовий борг України прокоментував і представник блоку "Наша Україна - Народна самооборона" Микола Катеринчук. Він вважає, інформацію про борг тиском на Україну в період формування коаліції

Про це сказано в повідомленні прес-служби НУ-НС.

"Позиція Росії відносно газового боргу і скорочення поставок блакитного палива в Україну - це прямий тиск на президента Ющенка в період формування коаліції", - цитує його слова прес-служба.

Катеринчук зазначив, що раніше посол Росії в Україні Віктор Черномирдін стверджував, що ціна на газ для української сторони буде залежати від формату коаліції.

"Російська Федерація завжди використовувала питання енергетичної безпеки як тиск на формування влади країни", - вважає представник НУ-НС. Він вказав на необхідність оформлення прозорих механізмів поставок газу.

"Нинішні україно-російські газові відносини нагадують мені розборки між олігархами. Газова політика повинна бути прозорою", - сказав Катеринчук.

Він також допустив, що в майбутньому Україна перейде до прямих поставок газу з Туркменистану. 

Експерт: "Газпром" хоче усунути RosUkrEnergo

Заяву про газовий борг України прокоментував незалежний експерт з енергетичних питань Олександр Нарбут. Він вважає, що "Газпром" хоче усунути посередника, компанію RosUkrEnergo, як конкурента на газовому ринку.

"Та ситуація, яку ми спостерігали останні десять днів, була детермінована єдиним бажанням "Газпрому" повністю домінувати на всіх ринках (ринках газу)", - сказав Нарбут.
 
Він зазначив, що переговори між "Газпромом" і RosUkrEnergo щодо розподілу впливу компаній на газових ринках, перш за все європейському, велися з весни, і сьогодні, багато в чому завдяки парламентським виборам в Україні, пришли до логічного завершення. 

"Якщо говорити про те, що ж зумовило борг, напевно, зумовило бажання "Газпрому", перш за все, усунути конкурента на спотовому ринку газу в Європі. Про це якось мало говорилося, але насправді переговори між "Газпромом" і RosUkrEnergo щодо дій на спотовому, найдорожчому ринку газу, в Європі велися після закінчення минулого осінньо-весняного сезону, оскільки це сезон, коли коливання особливо відчутні й ціни підскакують високо», - зазначив експерт. 

За його словами, "оскільки у RosUkrEnergo, яка продовжує традиції, початі EURAL Trans Gas, хороші позиції в Польщі і Угорщині і є спроби працювати на інших ринках Балканських, то, відповідно, обсяги реалізації спотового газу і ті ціни, за якими вони це робили, не могли не стурбувати урядовців "Газпрому", а саме – "Газпромекспорту", який, природно, тримає руку на пульсі".
"А виграші RosUkrEnergo, - сказав Нарбут, - були завдяки умілій стратегії і певному демпінгу. На 5-10 доларів дешевше вони цей газ пропонували. Ось, власне, в цьому і була інтрига, розмови про те, що потрібно забрати у RosUkrEnergo надлишок газу, який вона за спотовою ціною може пропонувати Європі".
 
За словами експерта, розмови велися давно, і дискусія була про ціну, більше того, йшлося саме про 4 мільярди кубометрів газу. "Ця цифра була на сторінках преси на початку літа. Ну а сьогодні це просто одержало певне логічне завершення, тобто, відштовхнувшись від політичної ситуації, що склалася, "Газпром", вміло використавши лякливих європейців, які тут же сполохалися, блискуче дограв цю партію, одержав у своє розпорядження вже не 4 мільярда кубоиетрів газу, а 8 мільярдів кубометрів газу і, таким чином, сьогодні може бути абсолютно спокійний - ніяких чудес в осінньо-весняний період на спотовому ринку не відбудеться. "Газпромекспорт" на ньому пануватиме", - зазначив Нарбут.

Нагадаємо, раніше "Газпром" заявив, що має намір скоротити поставки природного газу в Україну у разі непогашення 1,3 млрд. боргу компанії RosUkrEnergo перед "Газпромом" за поставлений газ.

Пізніше, після переговорів у Москві, прем'єр-міністр України Віктор Янукович заявив про врегулювання газового боргу перед Росією шляхом передачі з українських сховищ "Газпрому" 8 мільярдів кубометрів газу, що належать ексклюзивному постачальникові природного газу в Україну, компанії RosUkrEnergo.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: